Zámek Bechyně
Vítáme Vás HistorieExpozicePohledniceUbytováníRestaurace Diskuze \"" English version

Zámek Bechyně
Adresa:  Zámek 1
39165  Bechyně
Telefon:  381 213 143
Email:  info@zamek-bechyne.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  3.10.2006
Poloha tohoto objektu
 

Jihočeský kraj, vzdušnou čarou 20 km jihozápadně od města Tábor.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Autor: Jana Pokorná
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Autor: Jana Pokorná
Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Původně knížecí hrad, zmiňovaný již v 9 století, stojící na nejjižnějším skalním výběžku nad soutokem říčky Smutná a řeky Lužnice. Od roku 1268 patřil Přemyslu Otakaru II., který zde vybudoval gotický kamenný hrad. Za krále Jana Lucemburského bylo v předhradí založeno město, roku 1323 obehnané hradbami. Během husitských válek bylo město i zámek vypáleno. Zámek byl výrazně přestavován ve třech slohových obdobích: pozdní gotika z dob Šternberků, renesance za panování Petra Voka z Rožmberka, klasicismus a empir za působení Paarů. Zámek Bechyně uzavírá velkou éru jihočeské pozdní renesance. Pozoruhodná je především malířskou výzdobou nádvoří a interiérů, dávající představu sídla, spjatého s mimořádnou osobností uměnímilovného Petra Voka, jenž zde měl svatbu s Kateřinou z Ludanic. Celkové vzezření zámku je zhruba takové, jako před více než čtyřmi sty lety, kdy tu žil Petr Vok. Zámek dal přestavět do renesanční podoby. Nejhonosnější nástěnné malby s biblickými motivy na nádvoří jsou dílem Bartoloměje Jelínka-Beránka. Nejkrásnější místností je ložnice Petra Voka se štukovými výjevy na stropě, které námětem připomínají představu posledního soudu a životní moto Petra Voka - Memento mori. Pozornost poutá pracovna Petra Voka, tzv. zbrojnice. Kromě zelených renesančních kamen je tu nejhodnotnější památkou kazetový strop s bohatou malířskou výzdobou s alegoriemi Blahoslavenství. Reprezentační, tzv. Vokův sál, je pozoruhodný především malířskou výzdobou, jež nemá v Čechách obdoby. Nástěnné malby zde představují zasedání nejvyššího soudu království českého. Výklenky oken jsou vyzdobeny postavami Ctností, Neřestí a biblických figur. Éru posledních majitelů, Paarů, kteří vlastnily Bechyni od roku 1715 do roku 1948, portértní galerie v předsálí.
 
Expozice

  • Život Petra Voka na zámku v Bechyni - Život Petra Voka na zámku v Bechyni - prohlídková trasa dokládá velkorysou stavební činnost Petra Voka, tvorbu rožmberských umělců a řemeslníků, jimiž se završuje česká renesance. Představuje Petra Voka z Rožmberka a mj. také jeho svatební sál, jehož stěny pokrývá 460 m2 unikátních nástěnných maleb.
  • Muzeum Vladimíra Preclíka - V pětipodlažní gotické sýpce areálu zámku v Bechyni. Je Zde vystaveno přes sto exponátů (sochy, obrazy, grafiky) shrnující výběr z tvorby předního českého sochaře Vladimíra Preclíka od roku 1953 do dnešní doby. Neustále jsou promítány filmové medailony sochaře.
  • Středověká kachlová kamna - Výstava nejnovějších nálezů z Tábora. Ukazuje dlouhodobou Tradici kamnářství v jižních Čechách.
  • Myslivost a hospodářství v období renesance na bechyňském panství - Výstava střelných a loveckých zbraní, starých rytin a fotografií.

 
Zajímavost

Vokův svatební sál v prvním patře východního traktu je pokryt unikátními nástěnnými malbami. Jedná se o směsici dvou programů politicky i konfesionálně odlišných mecenášů - Petra Voka z Rožmberka a Adama ze Šternberka. Vznikla tak jedinečná památka ne kvůli samotné úrovni malířských prací, ale z důvodu volby témat. Výzdoba objednaná Petrem Vokem zahrnovala výmalbu okenních výklenů, kde křesťanské ctnosti vítězí nad neřestmi. Nový majitel Bachyně, Adam ze Šternberka, zvolil téma zcela odlišné a na stěny sálu nechal na znamení svého politického vítězství ve 2. pol. 16. století znázornit zasedání pěti vyšších soudů Království českého, jimž dominuje zasedání většího zemského soudu s císařem Rudolfem II. ve středu.
 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

1. červen - 31. srpen:
denně kromě pondělí: 1000 - 1700
 
Vstupné

Zámek: 90,- plné * 50,- snížené * zdarma děti do 6 let *** 150,- provádění v En, De, Fr, Ru
Muzeum: 50,- plné * 30,- snížené * zdarma děti do 6 let

 
Prohlídkové okruhy

Zámek: s průvodcem (Cz, De, En), 55 min., nejvíce 40 návštěvníků
Muzeum: samostatně.
 

 

 
 
Doplňkové služby

Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, pronájem prostor po předchozí dohodě, svatby na objednávku.
 
Foto, kamera

ne * ne
 
Bez bariér

ne
 
Parkování

200 m (zdarma) * 200 m (zdarma)
 
Provozovatel

Panství Bechyně, a.s.
Zamek 1, Bechyne 391 65
Info@panstvi-bechyne.cz
 
Vlakbus

Stanice bus: Bechyně (800 m)
Stanice vlak: Bechyně (800 m)
Vyhledat autobusové spojení
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  


  • Restaurace a vinotéka Pod Kostelem
Pension a vinotéka v příjemném prostředí jihočeského kraje. Dobré místo k návštěvám jihočeských hradů a zámků Hluboká, Zvíkov, Český Krumlov, Červená Lhota, Orlík.
 
Telefon:385 721 643 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:Pod kostelem 223, Týn nad Vltavou
Email:fill@iol.cz
Jazyky
menu:
Jazyky
obsluha:
Rezervace:
Ceny:0 - 0
Otevřeno:

 
Vyhledat další možnosti stravování ...
 


  • Pension Pod Kostelem
Pension Pod Kostelem je pečlivě zrekonstruovaná budova v klidné části historického centra Týna nad Vltavou. Nabízíme ubytování ve dvou a třílůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Pension dále nabízí možnost příjemného posezení v sousední Vinotéce. Týn nad Vltavou nabízí ideální podmínky pro sportovní vyžití, vodní sporty, pěší turistiku, rybolov. Město je také vhodné jako výchozí k návštěvám jihočeských hradů a zámků: Hluboká, Zvíkov, Červená Lhota, Orlík.
 
Telefon:385 721 643 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:Pod Kostelem 223, Týn nad Vltavou
Email: fill@iol.cz
Jazyky:Cz, De
Rezervace:
Ceny:600 - 1200
Kapacita:11

 
Vyhledat další možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015