Zámek Bělá pod Bezdězem
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohlednice Diskuze \"" English version

Zámek Bělá pod Bezdězem
Adresa:  Zámek 1
29421  Bělá pod Bezdězem
Telefon:  326 701 618
Email:  muzeum.bela@centrum.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  2.5.2006
Poloha tohoto objektu
 

Středočeský kraj, vzdušnou čarou 15 km severozápadně od města Mladá Boleslav.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Město Bělá vzniklo po roce 1300 přenesením osady Bezděz do nové lokality, za oficiální datum jeho založení však bývá považován až rok 1337, kdy bylo listinou Hynka Berky z Dubé vybaveno řadou městských práv. Téměř současně s městem vznikla i nevelká tvrz, celé okolí však bylo i nadále ovládáno z nedalekého mocného hradu Bezdězu. V jeho držení se střídali různí majitelé, kteří ovlivňovali také dění v Bělé i v samotné tvrzi. Nejvýznamnějším z nich byl Jan z Michalovic, zarputilý katolický protivník husitského vojska v prvních desetiletích 15. století. Za jeho vlády bylo ovšem město několikrát dobyto husitskými oddíly a zejména za vpádu Jana Roháče z Dubé v roce 1426 krutě vypleněno.
 
Největšího rozkvětu dosáhlo poté, co se v polovině 16. století vrátilo do rukou pánů z Dubé. Za Aleše a Bohuchvala Berků z Dubé na přelomu 16. a 17. století byla rozpadající se tvrz přebudována na renesanční zámek, jehož půdorys je dodnes zachován a z něhož pocházejí také nádherně malované kazetové stropy. V roce 1622 však Berkové jako nekatolíci a účastníci stavovského povstání o Bělou přišli a novým majitelem se stal Albrecht z Valdštejna. Zpustlý a zejména díky švédským vpádům za 30-leté války poničený zámek přešel do majetku Valdštejnů definitivně na konci 50. let 17. století, po roce 1680 pak prodělal rozsáhlou barokní přestavbu, provedenou italským stavitelem Bernardem Canevallem, která dala zámku v podstatě dnešní podobu. Valdštejnové v následujících obdobích zámek příliš nevyužívali jako stálé sídlo, a tak zde ve 2. polovině 18. století fungovala textilní manufaktura pro nezaopatřené děti a bezdomovce a po částečné přestavbě v polovině 19. století také vyšší lesnická škola. Po jejím zrušení byla větší část objektu přeměněna na byty, což platí dodnes. V několika místnostech v 1. poschodí sídlí od 40. let místní muzeum, dnes pobočka Okresního muzea Mladá Boleslav.
 
Muzeum nabízí návštěvníkům ve dvou místnostech stálou expozici "Historie Podbezdězí", která přibližuje dějiny regionu od pravěku do 19. století. Třebaže pochází již z roku 1958 a navíc zahrnuje i část Českolipska včetně Bezdězu, přináší stále všem zájemcům nevšední poznatky a dojmy. Pozornost vzbuzují zejména doklady o vztahu Karla Hynka Máchy či Bedřicha Smetany k Bělé a jejímu okolí. V dalších třech sálech, z nichž vyniká velká hala s nedávno rekonstruovaným kazetovým stropem, jsou pořádány krátkodobé výstavy, především výtvarné, ale také tématické či ze sbírek muzea.
 
Expozice

 • Historie Podbezdězí - Historie Podbezdězí od pravěku do 19. století.

 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  květen - září: denně kromě pondělí 900 - 1200, 1300 - 1600
  Jindy pouze po předchozí dohodě.
   
  Vstupné

  10,- plné * 5,- snížené
   
  Prohlídkové okruhy

  Samostatně nebo s průvodcem, 30 min., nejvíce 50 návštěvníků.
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, pronájem prostor po předchozí dohodě a společenské akce na objednávku.
   
  Foto, kamera

  50,- * 50,-
   
  Bez bariér

  omezeně
   
  Parkování

  100 m * 300 m
   
  Provozovatel

  Okresní muzeum Mladá Boleslav
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti stravování ...
   


   

   
  Vyhledat možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015