Zámek Blansko
Vítáme Vás HistorieExpozice Diskuze \"" English version

Zámek Blansko
Adresa:  Zámek 1
67826  Blansko
Telefon:  516 417 221
Email:  muzeum@bk.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  3.4.2006
Poloha tohoto objektu
 

Jihomoravský kraj, ve městě Blansko.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Renesanční zámek pochází z roku 1604 a vznikl přestavbou gotické tvrze, o níž máme zmínky z konce 14. století. Byl centrem správy blanenského panství až do poloviny 18. století, kdy rod Salm-Reifferscheidt koupil léno Blansko a spojil ho se svým rájeckým panstvím. Zámek vystřídal mnoho majitelů od Žalkovských ze Žalkovic, Lvů z Rožmitálu, Gellhornů až po Salmy, kteří ho vlastnili do roku 1945. Za třicetileté války byl zámek v letech 1643-45 poškozen Švédy. Významnou přestavbu prodělal zámek za hrabat z Gellhornu koncem 17. století, kdy byla navíc postavena věž s hodinami, a koncem 19. století. Zámek měl v původní podobě asi 30 místností a posledními majiteli byl obýván zřídka. Do roku 1896, kdy Salmové prodali blanenské železárny firmě Breitfeld-Daněk, se zde také nacházelo správní centrum železáren. Celou 1.polovinu 20. století byl zámek majiteli pronajímán blanenským obyvatelům; koncem 60. let 20. století byl zrekonstruován do původní renesanční podoby. Od roku 1969 je sídlem blanenského muzea. Zámek má čtyřkřídlovou dispozici s vnitřním obdélníkovým nádvořím a pilířovými arkádami. Při jihozápadním nároží průčelí se zachoval zbytek válcové věže původní gotické tvrze. Zámek je jednopatrový se zdobeným štítem ve stylu holandské renesance.
 
Expozice

  • Moravský kras - Expozice zachycuje geologický vývoj Moravského krasu, faunu a flóru Moravského krasu jak vyhynulou tak existující a je zde prezentován stručný přehled vývoje lidského osídlení oblasti. Velká část expozice je věnována výzkumům Karla Absolona s ukázkami přístrojů, kterými své výzkumy realizoval.
    Nejstarší hutě ČR - archeologická expozice se speciálním zaměřením na vývoj železářství v oblati Moravského krasu; po všeobecném úvodu, jenž zachycuje vývoj výroby železa na úzení republiky (hallstatt, keltské a římské období) je expozice věnována období Velké Moravy a jednomu z center železářské výroby té doby v olomučanském polesí. Expozice je doplněna modely rekonstrukcí původních olomučanských hutí z 8.- 9.století.
  • Dějiny města Blanska - Expozice zachycuje krátkou historii města od první písemné zmínky z roku 1141 v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka (Blansko patřilo k panství olomouckých biskupů) až po rok 1918.
    Historické interiery - soubor pěti místností (hudební salon, který slouží jako koncerní sál pro zámecké koncerty, červený salon, řůžový salonek, zelený kabinet a modrý salon) kde se zachovala původní dřevěná výzdoba stropů a stěn z 80. let 19. století; interiery jsou zařízeny ve stylu poloviny 19. století a snaží se navodit atmosferu života na šlechtickém sídle té doby.
  • Dekorativní a užitková litina 19. a 20. století - Historie výroby uměleckého lití v celorepublikovém a středoevropském kontextu; úvodní část prezentuje technologii výroby a další části jsou věnovány litině užitkové a dekorativní, ucelenou část tvoří soubor litinových kamen a krbů, kašnových zařízení, zahradních váz a funerální litiny; raritou je kolekce llitinových šperků. Pro větší přitažlivost jsou předměty vystaveny vždy v rámci prostředí, ve kterém sloužily svému účelu (užitková litina formou kupeckého krámu, dekorativní litina jako součást měšťanského interiéru poloviny 19. století)
  • Historie hradu Blansko - Seznamuje návštěvníka z gotickým hradem Blansko, který byl zejména ve 13. století důležitým správním centrem olomouckých biskupů, a jehož zbytky se zachovaly asi 10 km od města. Expozice je doplněna ukázkami středověkých nálezů z okolí hradu a modelem rekonstrukce hradu.
  • Štafeta generacím - Expozice měřicí techniky zachycující vývoj výroby měřicích přístrojů významného blanenského podniku Metra, od poloviny 60. let 20. století do současnosti.

 
Zajímavost

Poslední zachovaná železářská pec z období salmovských železáren Klamovka, založená v padesátých letech 19. století.
 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

leden - březen: úterý - pátek 900 - 1700
duben - říjen: denně kromě pondělí 900 - 1700
listopad, prosinec: úterý - pátek 900 - 1700
Jindy pouze po předchozí dohodě.
 
Vstupné

20,- plné * 10,- snížené * 40,- rodinné
 
Prohlídkové okruhy

Samostatně nebo s průvodcem, 60 min., nejvíce 40 návštěvníků.
 

 

 
 
Doplňkové služby

Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, pronájem prostor po předchozí dohodě, pořádání svateb na objednávku.
 
Foto, kamera

ano * ano
zpravidla za cenu vstupného
 
Bez bariér

ne
 
Parkování

250 m (placené) * 250 m (placené)
 
Provozovatel

Muzeum Blansko
 
Vlakbus

Stanice bus: Blansko, autobusové nádraží (1 km)
Stanice vlak: Blansko - město (500 m)
Vyhledat autobusové spojení
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  


 

 
Vyhledat možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015