Zámek Blansko
Vítáme Vás Historie Expozice Diskuze \"" English version

 
 
   
 Poloha
Poloha tohoto objektu
 Reklama
 
 Anketa
  Jste spokojen(a) s rychlostí načítání těchto stránek?
 
Ano  (20942)
Ne  (4443)

 Kontaktujte nás
  Napište nám - jakýkoli svůj názor na náš server.
Oznamte chybu - je-li kdekoli na našich stránkách chyba, budeme velmi rádi, když nám to sdělíte.
Přidejte záznam - do jakékoli z našich sekcí, a to zdarma.
 
 
 
Popis

 
  • Moravský kras - Expozice zachycuje geologický vývoj Moravského krasu, faunu a flóru Moravského krasu jak vyhynulou tak existující a je zde prezentován stručný přehled vývoje lidského osídlení oblasti. Velká část expozice je věnována výzkumům Karla Absolona s ukázkami přístrojů, kterými své výzkumy realizoval.
    Nejstarší hutě ČR - archeologická expozice se speciálním zaměřením na vývoj železářství v oblati Moravského krasu; po všeobecném úvodu, jenž zachycuje vývoj výroby železa na úzení republiky (hallstatt, keltské a římské období) je expozice věnována období Velké Moravy a jednomu z center železářské výroby té doby v olomučanském polesí. Expozice je doplněna modely rekonstrukcí původních olomučanských hutí z 8.- 9.století.
  • Dějiny města Blanska - Expozice zachycuje krátkou historii města od první písemné zmínky z roku 1141 v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka (Blansko patřilo k panství olomouckých biskupů) až po rok 1918.
    Historické interiery - soubor pěti místností (hudební salon, který slouží jako koncerní sál pro zámecké koncerty, červený salon, řůžový salonek, zelený kabinet a modrý salon) kde se zachovala původní dřevěná výzdoba stropů a stěn z 80. let 19. století; interiery jsou zařízeny ve stylu poloviny 19. století a snaží se navodit atmosferu života na šlechtickém sídle té doby.
  • Dekorativní a užitková litina 19. a 20. století - Historie výroby uměleckého lití v celorepublikovém a středoevropském kontextu; úvodní část prezentuje technologii výroby a další části jsou věnovány litině užitkové a dekorativní, ucelenou část tvoří soubor litinových kamen a krbů, kašnových zařízení, zahradních váz a funerální litiny; raritou je kolekce llitinových šperků. Pro větší přitažlivost jsou předměty vystaveny vždy v rámci prostředí, ve kterém sloužily svému účelu (užitková litina formou kupeckého krámu, dekorativní litina jako součást měšťanského interiéru poloviny 19. století)
  • Historie hradu Blansko - Seznamuje návštěvníka z gotickým hradem Blansko, který byl zejména ve 13. století důležitým správním centrem olomouckých biskupů, a jehož zbytky se zachovaly asi 10 km od města. Expozice je doplněna ukázkami středověkých nálezů z okolí hradu a modelem rekonstrukce hradu.
  • Štafeta generacím - Expozice měřicí techniky zachycující vývoj výroby měřicích přístrojů významného blanenského podniku Metra, od poloviny 60. let 20. století do současnosti.

 

 
Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena © 2000-2015
 
hosting zajišťuje: www.KvalitniHosting.cz