Maloskalská galerie - Boučkův statek
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkce Diskuze \"" English version

Maloskalská galerie - Boučkův statek
Adresa:  Malá Skála 12
46831  Malá Skála
Telefon:  483 392 074
Email:  ou.mala.skala@iol.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  10.7.2006
Poloha tohoto objektu
 

Liberecký kraj, vzdušnou čarou 10 km jižně od města Jablonec nad Nisou.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Boučkův statek je nejzachovalejší roubený statek Horního Pojizeří. Jeho architektura zůstala neporušená od rozsáhlé přestavby v roce 1813.
Ve sroubku s pavláčkou před vchodem bydlívali ještě počátkem minulého století řezníci a ve zděné části předního traktu statku býval krám, který Boučkovi pronajímali. Na statku byli i koně, protože si hospodáři přivydělávali jako formani.
Ve velké světnici dole bývala pec, vytápěná z černé kuchyně. Místnost, kde je dnes historická expozice býval seník a nazývala se „na klenutí“. Dodnes se zde nachází dveře, kterými se podávalo seno. Všechny další půdní prostory byly využity na uskladnění sena.
 
Jako vzácný skvost lidové architektury se stal Boučkův statek státní kulturní památkou. Jeho záchrana rekonstrukcí byla provedena z prostředků Matesa. Veřejnosti byl statek předán v roce 1988, ale jak bude využíván, nebylo tenkrát dost jasné.
 
Expozice

 • Historická expozice - Historická expozice přibližuje historii zdejšího kraje v několika okruzích.
   
  První okruh - hned vlevo od vstupu připomíná geologickou historii naší obce, zvláště pak Pantheonu, kde stával v 15. století hrad Vranov. Stavení na obou březích Jizery nesla jméno Vranov a Malá Skála tehdy ještě neexistovala. I pozdější zámek se jmenoval Skály nad Jizerou. Teprve za Albrechta z Valdštejna se panství nazývá Malou Skálou na rozdíl od většího panství hruboskalského. Najdete zde také názvy všech 28 obcí, které k panství patřily a to včetně Jablonce nad Nisou a Mšena.
   
  Druhý okruh zachycuje dobu, kdy po 175 letech vlády Desfourů, kteří dostali zdejší panství od Albrechta z Valdštejna se stal majitelem panství Zachariáš Römisch, který se zapsal do dějin naší obce dvěma významnými činy. Jednak jako zakladatel české jednotřídní školy v roce 1817 a jako romantický budovatel dnešního Pantheonu, přírodního památníku, který dal vystavět na zříceninách starého hradu Vranova. Místní kameníci podle jeho představ zde vytvořili sochy, obelisky a pomníčky s dominantou síně vítězství nad Napoleonem s bustami panovníků Alexandra I., Frantika I. a Bedřicha Viléma III.
  Mimo jiné je zde také vzpomenuto významné maloskalské rodačky, národní umělkyně Jarmily Glazarové.
   
  Třetí okruh je věnován velké události a to spojení naší obce se světem po železnici. První vlak tady na trati Pardubice - Liberec projel v roce 1858, a nejen projel, ale také tady vlaky stavěly. Název zastávky a později stanice už byl Malá Skála podle panství a tak vstoupila Malá Skála do všech jízdních řádů i do pozdějších turistických průvodců jako letovisko.
   
  Čtvrtý okruh se týká rozmachu veřejného života v době, kdy se zakládá Sbor dobrovolných hasičů. Tělocvičná jednota SOKOL, Okrašlovací spolek a zachycuje období mezi dvěma světovými válkami.
   
  Pátý okruh je věnován vzpomínce na staré maloskalské hospody, zejména na starobylou hospodu Na Labi, která musela ustoupit rozšíření silnice.
   
  Mladí sochaři udělali odlitek podstavce sv. Josefa, kterou dal postavit majitel tohoto statku na cestě k Zákoutí. Socha tam stojí dodnes, ale šlo nám o to, aby si návštěvníci expozice mohli udělat představu o dovednosti kameníků tohoto kraje.
   
  Zvláštní koutek je věnován sklářství a poslední panel je upomínkou na staré české muzikanty ze řemesla.
   
  V dalších prostorách je prodejní galerie a jsou zde také vystavena díla zdejších sklářů, z nichž někteří se již otevření nově renovovaného Boučkova statku nedožili - jako profesor Vladimír Linka, sklářský výtvarník Miroslav Plátek, sochař Valerián Karoušek.
  V půdním prostoru jsou vystavena unikátní díla našeho výtvarného umění a na druhé půdě "hambalkách" je umístěna samostatná expozice akademického malíře Josefa Jíry.

 
Zajímavost

V přístřešku stodoly vybudovaný dřevěný Betlém akademického malíře Josefa Jíry.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  květen - září: denně kromě pondělí 1100 - 1700
   
  Vstupné

  20,- plné * 10,- snížené * 5,- děti.
   
  Prohlídkové okruhy

  Samostatně, max. 60 min., historická expozice Maloskalska, galerie akademického malíře Josefa Jíry, výstavní místnost.
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Prodej upomínkových předmětů. Turistické známkové místo - prodej dřevěných turistických známek.
   
  Foto, kamera


   
  Bez bariér

  pouze dvorek statku
   
  Parkování

  na kratší dobu možno poblíž statku, zdarma (jiné parkoviště 500 m)
  500 m (v letní sezóně placené)
   
  Provozovatel

  Maloskalská galerie ARVA PATRIA spol. s r.o.
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Malá Skála,Vranové,u mlýna
  Stanice vlak: Malá Skála (200 m)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015