Hrad Bouzov
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohledniceUbytování Diskuze \"" English version

Hrad Bouzov




Adresa:  Národní památkový ústav - územní odborné pracoviště - správa státních hradů Bouzov a Šternberk
78325  Bouzov
Telefon:  585 346 201
Email:  hrad@hrad-bouzov.cz

Národní kulturní památka
 

Poslední aktualizace:  13.3.2006
Poloha tohoto objektu
 

Olomoucký kraj, vzdušnou čarou 30 km severozápadně od města Olomouc.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Autor: Tomáš Sabolčák
Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Hrad Bouzov byl založen na počátku 14. stol., pravděpodobně rodem pánů z Bouzova, z nichž Búz byl v letech 1317-1339 prvním známým držitelem hradu. Ještě v průběhu 14. stol. jej drželi páni z Vildenberka, kteří v r. 1382 prodali panství markraběti Joštovi, ten je pak v r. 1396 přenechal svému přívrženci Heraltovi z Kunštátu. V rukou pánů z Kunštátu zůstal hrad Bouzov s kratšími přestávkami téměř až do konce 15. století, i když se v jeho držení vystřídali příslušníci dvou větví tohoto roku. V roce 1408 postoupili synové Heralta z Kunštátu bouzovské panství svému strýci Bočkovi z poděbradské větve. Je velmi pravděpodobné, že na hradě Bouzově se narodil pozdější český král Jiří z Poděbrad, když jeho otec Viktorín na Bouzově prokazatelně sídlil. Jiží z Poděbrad postoupil panství někdy před rokem 1442 svému stoupenci Zdeňkovi Kostkovi z Postupic. V letech 1472-1481 byl majitelem Bouzova Jan ze Šelmberka a poté se hrad opět vrátil do rukou pánů z Kunštátu. V r. 1494 zapsal Boček Kuna z Kunštátu bouzovské zboží Hanušovi Haugvicovi z Biskupic. Panství se do té doby již značně rozrostlo, v zápise jsou uváděny hrad a městečko Bouzov, městečko Loštice a dalších 28 okolních vsí nebo jejich částí. V r. 1547 přešlo panství na Prokopa Podstatského z Prusinovic a po jeho smrti bylo rozděleno na dvě části. Větší část s hradem převzal Jindřich Podstatský, menší část Jetřich Podstatský. V r. 1583 prodal Jindřich svou část s hradem Nakserovi z Chotějovic, ten ještě téhož roku prodává panství Janovi Bergerovi z Bergu. Dalším majitelem hradu byl od r. 1617 Fridrich z Oppersdorfu. O osudech Bouzova za třicetileté války je málo zpráv. Někteří historikové uvádějí, že se Bouzov udržel proti Švédům a stal se jednou z mála císařských základen, jiné prameny však uvádějí, že byl císařským vojskem opuštěn a v roce 1645 byla Švédy úplně pobořena opevnění z přední strana. Archiválie potvrzující jeden či druhý názor zatím nebyly nalezeny.
 
Expozice

  • Hrad Bouzov - Hrad je plně zařízen a vybaven. Nejcennější částí je novogotická hradní kaple, vybavená gotickým oltářem a vyzdobená náhrobními kameny řádových mistrů z let 1395-1515. Hradní zbrojnice, původní gotický sál starého hradu, je vybavena ukázkami zbraní, zvláště zajímavé jsou obranné štíty z 13. a 15. stol. a popravčí meč z r. 1677. V novogotickém stylu je tzv. sloupová síň, místnost mezi severním a východním palácem, je vyzdobena gotickými deskovými obrazy. Východní palác s knížecími pokoji byl restaurován v roce 1899. Velmistrova ložnice, tapetovaná brokátem, je zařízena stylovým nábytkem vrcholného baroka. Komplex knížecích pokojů tvoří ložnice, pracovna, přijímací pokoj a pokoj pro sluhu. V prvním patře severního paláce se nacházejí pokoje pro hosty, zařízené v novogotickém stylu. V patře druhém pak jsou reprezentativní prostory – rytířský sál, lovecká síň. Tyto prostory jsou zdobeny novorenesančními malbami a bohatými řezbářskými pracemi. Vstupuje se do nich z druhého nádvoří po slavnostním spirálovitém točitém schodišti, vyrobeném z pískovce. Západní část hradu tvoří obranná zeď s podsebitím, na které navazuje tzv. Alžbětino křídlo. Zde jsou tři místnosti, připravené pro matku arcivévody Evžena Alžbětu. Jsou zařízené pozdně barokním nábytkem. V jižním (Oppersdorfském) křídle se nacházejí pokoje užívané arcivévodou Evženem jako soukromý letní byt. Předpokoj, pracovna, ložnice a pokoj pro komorníka jsou vybaveny cennými předměty převážně ze 17. a 18. stol. V těchto prostorách se rovněž nachází původní obrazové sbrky velmistra Evžena.

 
Zajímavost

Speciální okruh – vhodný jako doplnění obou předchozích při opakované návštěvě hradu. Vede prostorami původně neurčenými návštěvníkům (hradní sklepení, půdy, místnost hradní stráže, tajná chodba), má atmosféru romantiky a výjimečnosti.
Expozice legendárních rytířů
Zámecká trasa - Interiérová instalace 13 pokojů v předhradí ve stylu bydlení nižní úřednické šlechty (modrý pokoj, zelený salon, růžová ložnice, knihovna, dámský salon....)
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

     
    Otevírací doba

    duben: sobota, neděle, svátky 900 - 1500
    květen: denně kromě pondělí 900 - 1600
    červen - září: denně kromě pondělí 900 - 1600
    říjen: sobota, neděle, svátky 900 - 1600

     
    Vstupné

    1. okruh: 60,- plné * 30,- snížené
    Velký okruh: 90,- plné * 45,- snížené
    Speciální okruh: 90,- plné * 45,- snížené
    Rytíři: 10,-
    Zámecká trasa: 90,- plné * 45,- snížené
    cizinci s textem u všech tras + 20,- (100,- záloha).
     
    Prohlídkové okruhy

    1. okruh: klasický prohlídkový okruh, 60 min., max 30 osob, vhodný při první návštěvě hradu, pro hromadné skupiny a rodiny s dětmi. Přístupna od r. 1912, částečně doplněná a rozšířená, podává ucelený obraz o interiérech hradu.
    2. okruh: velký prohlídkový okruh včetně bývalých depozitářů a provozních prostor hradu, 100 min, max 25 osob, klasický okruh rozšířený o prostory dříve nepřístupné - komplex hradní kuchyně, pokoje služebnictva, soukromé apartmá posledního majitele hradu. Vhodný pro návštěvníky s hlubším zájmem o historii.
    3. okruh: doplňková trasa, 60 min, max 12 osob, vhodný jako doplnění obou předchozích při opakované návštěvě hradu. Vede prostorami původně neurčenými návštěvníkům (hradní sklepení, půdy, místnost hradní stráže, tajná chodba), má atmosféru romantiky a výjimečnosti.
    4. okruh: zámecká trasa, 50 min., max 12 osob, interiérová instalace 15 pokojů v předhradí ve stylu bydlení nižní úřednické šlechty (modrý pokoj, zelený salon, růžová ložnice, knihovna, dámský salon…).
     

     

     
     
    Doplňkové služby

    Rezervace prohlídek (2,-/osoba); prodej upomínkových předmětů, pronájem prostor po předchozí dohodě, pořádání svateb.
     
    Foto, kamera

    50,- * 100,-
     
    Bez bariér

    ne
     
    Parkování

    200 m (placené) * 200 m (placené)
     
    Provozovatel

    Národní památkový ústav, ústřední pracoviště, Valdštejnské nám. 3, Praha 1
     
    Vlakbus

    Stanice bus: Bouzov (300 m)
    Stanice vlak: Moravičany (14 km)
    Vyhledat autobusové spojení
    Vyhledat vlakové spojení

     
     

      


    • Hostel plavecký stadion
    Nabízíme možnost levného ubytování turistického typu v centru města Olomouce. Vhodné pro ubytování školních i jiných zájezdů, sportovní kluby a ostatní. Sociální zařízení a sprchy jsou společné na patře - dámské a pánské. Ubytovaní hosté mohou navštívit bazén zdarma.
     
    Telefon:585 427 208 
    Podrobnější údaje >>>

    Podrobnější
    údaje >>>
    Adresa:Olterm&TD Olomouc, Olomouc
    Email: hostel@olterm.cz
    Jazyky:
    Rezervace:telefon, email
    Ceny:400
    Kapacita:53+4

     
    Vyhledat další možnosti ubytování ...
     
     
     

     

     

     
     
     
       Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
     
       Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
       Všechna práva vyhrazena © 2000-2015