Archeologický skanzen Březno u Loun
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohledniceRestaurace Diskuze \"" English version

Archeologický skanzen Březno u Loun
Adresa:  Archeologický skanzen
  Březno
Telefon:  415 783 057
Email:  muzeumlouny@iol.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  27.3.2006
Poloha tohoto objektu
 

Ústecký kraj, vzdušnou čarou 5 km západně od města Louny.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Ojedinělý soubor rekonsturovaných pravěkých a raně středověkých obydlí a technologických zařízení, vzniklý jako výsledek dlouholetého odborného archeologického experimentu.

Vstupujete do archeologického skanzenu ve Březně u Loun. Areál vznikl jako výsledek dlouholetého archeologického výzkumu, který probíhal na březenském nalezišti od poloviny padesátých let. Odkryté objekty z různých období pravěku a rané doby dějinné přivedly autorku výzkumu PhDr. Ivanu Pleinerovou, CSc. z Archeologického ústavu ČAV v Praze k záměru ověřit vědeckým experimentem starobylé technologické postupy a dovednosti, potřebné k vybudování různých typů objektů a dále vyzkoušet i její funkční vlastnosti. Experimentální práce probíhaly ve Březně v osmdesátých a na počátků devadesátých let. Výsledkem těchto prací, jejichž vědeckou hodnotu uznává odborná veřejnost u nás i v zahraničí, je současná podoba skanzenu.
Skanzen je nyní součástí Okresního muzea v Lounech, které Vás zde vítá a přeje Vám příjemné zážitky z této návštěvy dávné minulosti.

Tzv. dlouhý dům z maldší doby kamenné (cca 4000 př. Kr., období kultury s vypíchanou keramikou) s kůlovou konstrukcí. Boční stěny z otesaných fošen a čelní stěnu se vstupem, tvořenou výpletem ze silných prutů mezi nosnými kůly, pokrývá silná vrstva mazancové omítky. Dům je zajímavý svým lichoběžníkovým půdorysem, užší zadní stranou obrácenou k severu proti směru převládajících větrů. Střecha je sedlová, mírně se sklánějící k zadní straně. Je pokryta rákosovými došky, připevněnými ke krovu řemínky ze syrové hovězí kůže. Uvnitř objektu je otevřené ohniště a vestavěné odkládací patro v jihovýchodní části domu.
Tento dům byl využit k experimentálnímu obývání s cílem ověřit tepelné poměry v takto rozměrném objektu v zimním období.

Časně slovanská chata ze 6. st.n.l., z části zahloubená do terénu (tzv. polozemnice), je postavena na obdélníkovém půdorysu se zaoblenými rohy. Stěny jsou uvnitř zpevněny výpletem z průtů a slabších větví. Sedlovou střechu krytou rákosovou krytinou pokrývají dva protilehlé kůly nesoucí slemeno a konstrukci krovu. Obě boční stěny i průčelí jsou omítnuty mazanicí, tj. hlínou promíšenou plevami, řezanou slámou a travinami. Mazanicový pokryv je užit z části i na střeše. Vnitřní vybavení chaty tvoří otevřené ohniště v severozápadním rohu a prosté lože. Chata je ohražena pleteným plotem z tenčích prutů.
Tato chata je první stavbou vybudovanou ve Březně počátkem osmdesátých let. Byla používána k experimentálnímu bydlení v zimních podmínkách. Výsledky těchto výzkumů přineslý důležité údaje o teplotních poměrech v takovýchto zahloubených obydlích, v nichž žili nejstarší Slované na našem území.

Zásobní obilní jáma z časné slovanského období. Má válcovitý tvar a je chráněna sedlovitým přístřeškem. V takových jamách byly dlouhodobě uchovávány zásobí obilí určené jak ke spotřebě, tak pro setí. Vnitřek jámy byl vypálen a před uložením obilí vystlán slámou. Po nasypání zrna byla jáma ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Expozice

 • Starobylé vybavení domácností - Vybavení domácností z 9. století našeho letopočtu.
 • Život našich předků - Spolek starobylých řemesel zve do archeologického skanzenu ve Březně u Loun, ve kterém lze nahlédnout do života našich předků, jak stavěli své příbytky, vyráběli nástroje, rozdělávali ohěň, vařili na ohništích a v kamenných píckách, skladovali obilí v zásobních jamách, drtili je na zrnotěrkách nebo mleli na rotačním mlýnku.

 
Zajímavost

Možnost nahlédnout do domácnosti našich dávných předků.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  květen - září: denně kromě pondělí 900 - 1700
  Jindy pouze po předchozí dohodě.
   
  Vstupné

  10,- plné * 5,- snížené
   
  Prohlídkové okruhy

  Samostatně, nebo s výkladem na objednávku, jeden prohlídkový okru.
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Prodej suvenýrů.
   
  Foto, kamera

  ne * ne
   
  Bez bariér

  ano
   
  Parkování

  20 m (zdarma) * 20 m (zdarma)
   
  Provozovatel

  Oblastní muzeum v Lounech, příspěvková organizace
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Březno u Postoloprt (200 m)
  Stanice vlak: Březno u Postoloprt (300 m)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


  • Restaurant U Sv. Ducha
  Restaurant se nachází v naprosto jedinečném prostředí, v nejtěsnější blízkosti světového unikátu - přesunutého gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Nabízí posezení pro 30 lidí, v letních měsících je k disposici venkovní terasa. Parking.
   
  Telefon:476 103 528 
  Podrobnější údaje >>>

  Podrobnější
  údaje >>>
  Adresa:Kostelní 289, Most
  Jazyky
  menu:
  Cz, De, En
  Jazyky
  obsluha:
  Cz, De, En
  Rezervace:telefon
  Ceny:80 - 240
  Otevřeno:Po 11-22, út-ne 11-24

   
  Vyhledat další možnosti stravování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015