Zámek Častolovice
Vítáme Vás Historie Expozice Pohlednice Diskuze \"" English version

 
 
   
 Poloha
Poloha tohoto objektu
 Pohlednice
Pošlete svým známým elektronickou pohlednici, např. tuto:
 
Častolovice
 
Poslat tuto pohlednici

 
 Reklama
 
 Anketa
  Jste spokojen(a) s rychlostí načítání těchto stránek?
 
Ano  (20942)
Ne  (4411)

 Kontaktujte nás
  Napište nám - jakýkoli svůj názor na náš server.
Oznamte chybu - je-li kdekoli na našich stránkách chyba, budeme velmi rádi, když nám to sdělíte.
Přidejte záznam - do jakékoli z našich sekcí, a to zdarma.
 
 
 
Popis

 
 • Schodiště - Široké schodiště je vyzdobeno zbraněmi - kopie z poloviny 19. stol. a originály ze 16. stol. Dále jsou zde umístěny dvě rytířské zbroje a několik obrazů, z nichž je dosti důležitý portrét Františka Filipa Sternberka, který byl velvyslancem a získal řád Zlatého rouna.
 • Dámský obývací pokoj - Toto je jedna ze tří nově vytvořených místností. Obrazy a nábytek jsou většinou z pozdního 18. století. Ceněným kusem nábytku je sedací souprava ve stylu Ludvíka XVI., rytá italská zrcadla a bohatě vykládané skříňky s mramorovými deskami. Je zde také umístěna sbírka figurek z porcelánu, které vyráběla maminka současné majitelky Cecílie, Sternbergová. Mimo výrobou figurek se rovněž zabývala výroby šperků, jejichž sbírka je umístěna dále ve Zlaté ložnici. Z obrazů je zde umístěn jednak portrét hraběnky Reventlow-Criminil, což je prababička Cecílie Sternbergové a šest originálů od Carla von Roettenbacha.
 • Reprezentační ložnice - Ložnice je vybavena dubovým vyřezávaným nábytkem ze 17. a 18. stol., výjimku tvoří sekretář, který je vyroben z ořechového dřeva. Na stěně je umístěn gobelín, který nám představuje "Vítání hosta". Pochází z Bruselu z počátku 17. stol. Nechybí zde ani různé drobnosti, jako jsou např. anglický přehoz "patchwork" (z nejrůznějších malých kousků látky se utváří celek), plivátko, jehlice do klobouků, kolébka, župan a za zmínku také jistě budou stát dvě zrcadla, vyráběná podmalbou. O nich se říká, že kdo do nich pohlédne, ten omládne. Ovšem o kolik, to už bohužel nevíme.
 • Malá chodba - Vlevo jsou portréty Leopolda Josefa Sternberga (1770-1856) a jeho manželky Karoliny, rozené hraběnky Walseggové (1781-1857). Vpravo je Leopoldův vnuk, také Leopold (1865-1937) a jeho choť Franziska, rozená hraběnka Larisch-Monichová, a to už je dědeček současné majitelky. Pro návštěvníky je zde velice zajímavá dřevěná koloběžka, čtyřkolka a kočárek.
 • Zlatá ložnice - Ložnice dostala název podle pozlacené postele. Vzácným kusem nábytku je barokní šperkovnice z konce 17. stol. V pozlacené vitrínce je umístěna již zmiňovaná sbírka šperků od Cecílie Sternbergové. V druhé pozlacené vitrínce máme umístěnou raritku a to malý obrázek, který malovala sama Marie Terezie a věnovala ho Františku Filipovi, právě již zmiňovanému pánovi s portrétem nad schodištěm.
 • Znakový pokoj - V tomto pokoji se nachází pozůstalé fresky znaku Oprštorfů. Je zde také umístěn jeden z nejcenějších obrazů na zámku a to originál od Karla Škréty - Mladý lovec. Sedací souprava čisté italské rokoko (kolem roku 1740), bohužel v roce 1980 byla restaurována a potažena plyšem, který je spíš typický pro devatenácté než osmnácté století. Ojedinělý je také hrací stolek s deskou "stukko-lustro", na kterém nechybí ani hrací kostky. Francouzské mosazné hodiny jsou z 18. stol. a jsou ozdobeny malým globusem hvězdné oblohy.
 • Dětský pokoj - Zde jsou umístěny hračky z konce 19. a první poloviny našeho století. Tento pokoj zdobí barokní olejomalby dětí z rodu Sternbergů, pro nás nejdůležitější dědeček Leopold Sternberg a malá holčička Henrietta Sternbergová, která v pěti letech tragicky zahynula při jízdě na koni.
 • Empírový pokoj - Tato místnost je zařízena francouzským empírovým nábytkem, který byl původně umístěn v ložnici a pracovně Cecilie Sternbergové. Empír je doba Napoleonských válek, a proto je zde také umístěn skládací vojenský stolek z té doby a na něm asi 100 let starý psací stroj. Vedle velké postele jsou dvě čínské vázy a toaletní stoleček s rodinnými fotografiemi. Ve skleněné vitríně můžeme obdivovat starovídeňský a míšeňský porcelán. Pokoj opět vyzdoben portréty rodiny Sternbergů.
 • Biedermeierový pokoj - Nábytek v tomto pokoji je biedermeierový. Zde je umístěn portrét generála Leopolda Morice Sternberga, který byl jen tak pro zajímavost velice podobný císaři Franzu Josefovi. O jeho choti Louise, která je zde také vyobrazena, se zase říká, že je velice podobná slavné Sissi. V tomto pokoji jsou stěny potaženy vzorovou látkou a jsou zde tajná dvířka do vestavěné skříně. Ve vitrínce je umístěna listina řádu Zlatého rouna, který byl udělen právě Leopoldu Moricovi. Opět je pokoj vybaven několika drobnostmi, které navozují domácí atmosféru, jako např. gramofon a desky, fotografie, nebo panenka, která má vyteplenou sukýnku (takže má schopnosti jako dnešní termoska).
 • Věžový pokoj - Silné stěny tohoto pokoje nám jsou důkazem toho, že dříve nad touto místností, to znamená ve věži, byla umístěna vodní nádrž, která kdysi zásobovala zámek i kašnu užitkovou vodou. Nábytek je i zde empírový, bohatě zdobený. I stěny v tomto pokoji jsou potaženy látkou. Látka má pruhovaný vzor a říká se, že dříve prý sloužila na výrobu pyžam služebnictva. Ve výklenku je umístěno pravé Benátské zrcadlo z roku 1740. Obsah prosklené vitrínky je velice starý. Můžeme zde shlédnout vykopávky z Pompejí, některé z nich se odhadují, že jsou až 500 let před n. l. staré. Tento pokoj je vyzdoben obrazy z Benátek z počátku 17. stol. Mimo jiné zde uvidíte voskový reliéf francouzského mistra Clauda Michaela a to Tanec faunů a nymf.
 • Chodba - Na začátku chodby nás upoutají dva veliké obrazy a to pan Vilém Slavata z Chlumu a Košumberku se svojí chotí. Paní Slavatová prý byla velice ošklivá žena a tak každý malíř jí musel znázorňovat daleko hezčí. Přesto s obrazem, o kterém se zmiňujeme nebyla spokojená a tak za něj nezaplatila. Malíře to urazilo a namaloval psu, kterého má pí. Slavatová u sebe, obličej, jak prý doopravdy paní Slavatová měla vypadat. Chodba je vybavena několika truhlami, ale především obrazy. K nejcenějším patří obrazy Meduzy a Salome s hlavou Jana Křtitele podle Rubensova originálu, sbírka obrazů od neznámého italského malíře - zobrazení obyčejných chudých lidí a sbírka obrazů od neznámého německého malíře - portréty čtyř dam znázorňujících nám čtvero ročních období. V celé chodbě jsou umístěny květiny, které byli vypěstovány na zámku.
 • Tobiáška - Tato je první ze čtyř společenských místností vyzdobeny kazetovým stropem ze 16. stol. , jeho obrazy nám znázorňují život žida Tobiáše ze starého zákona. Místnost je uzpůsobena jako jídelna. A právě v této místnosti máme umístěnou sbírku obrazů českých králů (např. Jiří z Poděbrad, Ladislav Pohrobek, Rudolf II., Habsburkové, a další). V místnosti opět nechybí drobnosti, které jsou zapotřebí pro vybavení jídelny a to příborníky z 18. stol. , míšeňská porcelánová souprava, nádoba na chlazení vína z 19. stol.
 • Rytířský sál - Tento reprezentační sál je jedním z největších a nejimpozantnějších sálů v České republice, měřící více než 306 čtverečních metrů. V 19. století byl rozdělen na dvě místnosti, avšak roku 1938 nechala Cecilia Sternbergová odstranit dělící stěnu, aby kazetový strop opět vynikl v celku. Strop tvoří 24 výjevů ze Starého zákona. Byly namalovány podle rytin Jana Sadelera. Opět zde největší část výzdoby tvoří obrazy. Většina portrétů na zdi zobrazuje Sternbergy. Je zde také vyobrazena zámecká černá paní. Součástí sálu jsou dva krby, oba dodnes funkční. Nábytek v sále je vesměs z 18. a 19. stol. a za zmínku jistě budou stát dvoje sáně a houpací křeslo. Domácí atmosféru sálu dodávají rodinné fotografie, květinová výzdoba. Návštěvníky také upozorňujeme na slavnostní meč, který sloužil na pasování rytířů. K Rytířskému sálu patří také kaple Božího těla. Její vyřezávaný oltář i fresky na stropě byli vyhotoveny už roku 1601. Z balkónových dveří sálu je příjemný pohled na anglický park.
 • Tapetový pokoj - Pokoj dostal název podle barokních papírových tapet s plastickým vzorem, asi z r. 1750. V této místnosti jsou ještě původní kachlová kamna a původní dřevěná podlaha, to znamená asi 400 let stará. Z obrazů je zajímavý především Slavnost v parku od Lukase van Valckenborcha z 16. stol.
 • Kuřácký pokoj - V této místnosti máme druhý gobelín, opět z Bruselu, a tento nám znázorňuje Kleopatru a jejího manžela Antonia. Tři obrazy jsou malovány podle originálů od Giuseppe Arcimbolda, který se proslavil svými obrazy, kde maloval postavy lidí pomocí květin, jídla, nebo ovoce a zeleniny. Pokoj je doplněn zajímavými předměty jako hracím stolkem, popelníky, roh z mořského jednorožce velryby narvala, bronzovou nádobou na olej ( asi 2 500 let starou).
 • Anglický park - Oblíbeným místem k zakončení návštěvy na zámku je procházka anglickým parkem (42 ha), kde vedle některých vzácných dřevin, rododendronů a azalek si milovníci květin přijdou na své i v růžové a vodní zahradě. Obora s bílými daňky, jeleny sika a další ochočenou lesní zvěří a Mini - Zoo s ptáky emu, vietnamskými prasátky, kamerunskými kozami a dalšími potěší milovníky zvířat. U rybníku s ostrovem je možno pozorovat a krmit okrasné kachny.
 • Galerie - Historickou sbírku obrazů doplňují krátkodobé výstavy současných výtvarných umělců v malé zámecké galerii, která je zpřístupněna zdarma.

 

 
Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena © 2000-2015
 
hosting zajišťuje: www.KvalitniHosting.cz