Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkceUbytování Diskuze \"" English version

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
Adresa:  nám. Osvobození 297
47034  Česká Lípa
Telefon:  487
Email:  muzeumcl@muzeum.clnet.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  3.7.2006
Poloha tohoto objektu
 

Liberecký kraj, ve městě Česká Lípa.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Základem muzea jsou sbírky přírodovědné, historické, vlastivědné, umělecké, etnografické, archeologické a knižní. Rozmanitost sbírek je velmi pestrá a jejich původ je regionální a nadregionální. Ve velké míře jsou zde zastoupeny sbírky z různých oblastí Evropy, Asie, Afriky, Austrálie a obou Amerik. Tím je dán i význam nadregionální.
Muzeum je v dnešní době zaměřeno na vlastivědnou práci zahrnující obory historicko-společenské a přírodovědné. Šíře a početnost sbírkového fondu jednoznačně určuje komplexní vlastivědný charakter muzea.
Nejvýznamnější jsou sbírkové fondy přírodovědného materiálu, který zahrnuje svým původem celý svět, fond archeologický, původu regionálního, fond etnografický a fond knižní a mapový, oba původu regionálního a nadregionálního.
Rozsáhlé sbírky přírodnin a etnografie, pocházející z řady zemí všech kontinentů, mají svůj základ ve sběratelské činnosti významných podnikatelů a osobností Českolipska, kteří své sbírky posléze darovali muzeu (Wedrichovo muzeum, sbírky kpt. Löweho atd.) Na tuto tradici navazuje muzeum sběrem materiálu při mezinárodních expedicích.
Významné sbírky regionální vznikly činností místních spolků a nadšených jednotlivců, kteří sbírky shromažďovali a ukládali v muzeu. Tak se děje i dnes, neboť hlavní činností odborných pracovníků muzea je doplňování, zpracovávání, ošetřování a prezentace sbírek.
Vlastivědné muzeum a galerie dnes zajišťuje přírodovědný, historický, etnografický, památkový a archeologický výzkum Českolipska. Zároveň zajišťuje archeologickou památkovou péči příslušného regionu.
Muzeum zajišťuje odbornou, průzkumnou, dokumentační a výzkumnou činnost v oborech přírodovědných a historicko-společenských. Při muzeu pracuje Vlastivědný spolek Českolipska, Klub přátel muzea a skupina externích odborných spolupracovníků. Muzeum je centrem informací, vzdělání i zábavy.
 
Expozice

  • Svět hmyzu a pavoukpvců - Expozice "Svět hmyzu a pavoukovců" představuje téměř 1 500 kusů hmyzu a pavouků ze všech oblastí světa. Nachází se zde velká skupina velkých motýlů, brouků, strašilek, štírů a pavouků včetně největších druhů světa. Vystavené sbírky jsou doplněny názornými informacemi o životě, rozmnožování a významu hmyzu pro život na naší planetě. Mineralogická expozice představuje vzorky minerálů z celého mineralogického systému. Hlavní důraz je kladen na drahokamové odrůdy křemene.
  • Expozice o užitkovém a uměleckém kovářství - Expozicí o užitkovém a uměleckém kovářství a tzv. Rajským dvorem vstoupí návštěvník do galerie. Ta prezentuje v jedné části umělecké sbírky muzea a v části nazvané Galerie Jídelna se pořádají výstavy současných význačných umělců.
  • Příroda a dějiny Českolipska - V prvním patře je instalována regionální expozice, a to Příroda a dějiny Českolipska. Přírodovědná část představuje svět živočichů a rostlin na území českolipského regionu, jeho geologickou minulost a ochranu přírody v její úplné šíři. Exponáty živočichů jsou prezentovány formou prostorových dioramat s náznakem přírodního prostředí. Historická část pak ukazuje na dějinný vývoj regionu od pravěku do roku 1945. Expozice je doplněna řadou trojrozměrných exponátů z dob velmi vzdálených i nedávných. Exponáty jsou volně přístupné a návštěvníci je tak mohou obdivovat přímým kontaktem. Expozice, prezentující rozmanitost sbírek českolipského muzea, je obměňována zhruba po dvou letech a jsou zde instalovány především etnografické sbírky z řady zemí, např. bojové štíty a zbraně z Afriky, nábytek z asijských zemí a podobně.
  • Loretánská kaple - kompletní výbava - V posledních letech byly otevřeny i expozice představující původní výbavu a prostory bývalého augustiniánského kláštera. Jedná se především o loretánskou kapli a ambit s kaplí. Nově byla otevřena i knihařská dílna, ve které mohou návštěvníci zhlédnout původní stroje na vazbu knih i praktickou ukázku práce knihvazače.
  • Etnografické sbírky na Českolipsku - Etnografické sbírky z Českolipska jsou prezentovány v prostorách Vísecké rychty, největšího roubeného stavení v Čechách. Jsou zde umístěny předměty lidového bydlení, lidového umění sakrálního a světského typu, zemědělské stroje a ukázka vývoje severočeského roubeného domu.
  • Expozice lidového bydlení - Expozice lidového bydlení, zemědělského nářadí a strojů, vývoje severočeského roubeného domu a předmětů lidového umění posvátného a světského typu je umístěna v domě rychtáře Václava Kerna z roku 1797. Celý areál je budován jako hospodářský dvůr s ukázkou života na českolipském venkově.
  • Památník K.H.Máchy - V Doksech u Máchova jezera je možné navštívit jednu z poboček vlastivědného muzea - Památník K. H. Máchy. Expozice se nachází v dřevěném patrovém roubeném domě bývalého špitálu, nejstaršího stavení, které přežilo požár města v roce 1842. Připomíná se zde doba, život a dílo největšího básníka romantismu K. H. Máchy.
  • Rybářství a rybníkářství na Českolipsku - Nově instalovaná expozice "Rybářství a rybníkářství na Českolipsku" dokumentuje řadu významných rybníků, historii rybníkářství, rybníků a ryb na Českolipsku vůbec. Na podzim se zde koná tradiční setkání řezbářů z celých Čech. V pobočce muzea lze zajistit stylové ubytování.
  • Lužické hory - příroda a lidé - Expozice Lužické hory - příroda a lidé, instalovaná na Bredovském letohrádku v areálu zámku Lemberk ukazuje život lidí na horách a ochranu zachovalé přírody Lužických hor. V přízemí zámečku jsou instalovány krátkodobé výstavy s tématikou ochrany přírody a ekologické výchovy. Pobočka je budována jako informační a výchovné centrum ekologie a ochrany přírody Českolipska.

 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

     
    Otevírací doba

    Hlavní budova - bývalý Augustiniánský klášter v České lípě
    Březen - duben:
    středa - neděle: 900 - 1200 a 1300 - 1700 hodin

    Květen - září:
    úterý - neděle: 900 - 1200 a 1300 - 1700 hodin

    Říjen - prosinec:
    středa - neděle:900 - 1200 a 1300 - 1700 hodin

    Pobočka v Kravařích u České Lípy - Vísecká
    Březen:
    - otevřeno pro hromadné návštěvy po předchozí domluvě

    Duben:
    soboty a neděle: 900 - 1200 a 1300 - 1700 hodin

    Květen - září:
    úterý - neděle: 900 - 1200 a 1300 - 1700 hodin

    Říjen:
    soboty a neděle: 900 - 1200 a 1300 - 1700 hodin

    Listopad:
    otevřeno pro hromadné návštěvy po předchozí domluvě

    Pobočka v Doksech - Špitálek
    Duben:
    soboty a neděle: 900 - 1200 a 1300 - 1800

    Květen - září: úterý - neděle: 900 - 1200 a 1400 - 1800

    Říjen:
    soboty a neděle: 900 - 1200 a 1300 - 1800

    Na pobočce je možné objednat ubytování.

    Pobočka na Lemberku - Bredovský letohrádek
    Duben:
    soboty a neděle: 900 - 1200 a 1300 - 1700 hodin

    Květen - září:
    úterý - neděle: 900 - 1200 a 1300 - 1700 hodin.

    Říjen:
    soboty a neděle: 900 - 1200 a 1300 - 1700 hodin

    Telefon: vedoucí pobočky 487 824 145, linka 31
     
    Vstupné

    40,- plné * 15,- snížené * 80,- rodinné
     
    Prohlídkové okruhy

    Samostatně nebo s průvodcem, 120 min.
     

     

     
     
    Doplňkové služby

    Prodej upomínkových předmětů, pořádání svateb na objednávku.
     
    Foto, kamera

    ne * ne
     
    Bez bariér

    ne
     
    Parkování

    100 m (placené) * 500 m (placené)
     
    Provozovatel

    Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
     
    Vlakbus

    Stanice vlak: Česká Lípa město (150 m)
    Vyhledat vlakové spojení

     
     

      


     

     
    Vyhledat možnosti stravování ...
     


    • Pension Daniela
    Malebné prostředí Máchova jezera. U penzionu zajištěno vlastní parkování. Do centra cca 150 metrů a k Máchvou jezeru 850 metrů.
     
    Telefon:605 255 887 
    Podrobnější údaje >>>

    Podrobnější
    údaje >>>
    Adresa:S. K. Neumanna 688, Doksy, Máchovo jezero
    Email: rektorm@seznam.cz
    Jazyky:Cz, De, Ru
    Rezervace:telefon, fax, email
    Ceny:600
    Kapacita:20+4

     
    Vyhledat další možnosti ubytování ...
     
     
     

     

     

     
     
     
       Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
     
       Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
       Všechna práva vyhrazena © 2000-2015