Turistické informační centrum České Budějovice
Vítáme Vás HistorieAkceUbytování Diskuze \"" English version

Turistické informační centrum České Budějovice
Adresa:  Náměstí Přemysla Otakara II. č. 1 a 2
37092  České Budějovice
Telefon:  386 801 413
Email:  infocb@c-budejovice.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  9.8.2006
Poloha tohoto objektu
 

Jihočeský kraj, ve městě České Budějovice.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Město České Budějovice bylo založeno v roce 1265 Přemyslem Otakarem II. jako město královské, sloužící k opoře královské moci. Pro České Budějovice je charakteristické náměstí Přemysla Otakara II. Toto čtvercové náměstí o rozloze větší než jeden hektar (133x133) patří k největším a také k nekrásnějším nejen v Čechách, ale také ve střední Evropě. Dominantou je kašna z 18. století se sousoším J. Dietricha, znázorňujícího Samsona zápasícího se lvem. Původně tato kašna sloužila jako vodní nádrž, jež byla součástí městského vodovodu. Nádrž vnitřního půdorysného průměru 15 m a maximálního využitelného objemu 200m3 dokázala pokrýt i vysoké nárazové odběry vody.
 
Nedaleko kašny je v dlažbě, která se zachovala ze třicátých let našeho století tzv. „Bludný kámen“ a to v místech, kde údajně stával popravčí špalek. Ve středověku se na náměstí konala z odstrašujících důvodů řada veřejných poprav a kámen je spjat právě s jednou z nich. Podle záznamů městských kronikářů bylo roku 1470 nebo 1478 najednou sťato 10 mladíků, z nichž jeden při zatýkání zabil městského rychtáře. Protože žádný nechtěl prozradit viníka, byli popraveni všichni. Tradice o skutečné události se rozvinula v pověst, do níž byl zahrnut i pamětní kámen. Kdo jej podle ni po 21. hodině nevědomky překročí, ztratí orientaci a bude bloudit ulicemi města.
 
Celé náměstí je lemováno barokními měšťanskými domy s podloubími, z nichž upoutá zejména honosná radnice. O radnici se v našem městě hovoří od roku 1387. O tom, kdy byla přesně postavena, jak vypadala, není nic známo. Z útržkovitých informací víme, že stavba nijak nevybočovala z běžné podoby soudobého měšťanského domu. Tato první radnice byla postavena na rohu Radniční a Biskupské ulice, tedy ve stejné poloze jako na protější straně chrám sv. Mikuláše. Roku 1555 byla původní radnice i sousední dům zbourána a započalo se s výstavbou nové renesační radnice s masivní nárožní věží s hodinami. Autorem byl italský stavitel Hans Spatz. Budova byla dokončena o tři roky později. Ovšem v letech 1641 a 1655 byla radnice poškozena požáry a již v roce 1720 se uvažovalo o její komplexní přestavbě, tentokráte ve stylu barokním. O sedm let později bylo započato postupným bouráním a přestavováním radnice. Tyto práce skončily o tři roky později. Autorem byl italský stavitel Anton Erhart Martinelli. Dílo však nakonec realizoval Pavel Konečný z Třeboně. (Tento stavitel stavěl také Samsonovu kašnu). V její výstavnosti se odráží tehdejší hospodářský rozmach města i svrchovaná moc městské samosprávy uvnitř hradeb. Rozložitá fasáda nese nad prostředním oknem českobudějovický městský znak, obklopený zemskými znaky Moravy, Čech a Slezska, po stranách pak antické motivy se znázorněním důležitých měšťanských ctností – statečnosti a věrnosti. Tytéž vlastnosti jsou symbolizovány dvěma obrazy ve štítě u paty ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  květen – srpen: pondělí - pátek 830 - 1800, sobota 830 - 1200, 1230 - 1700, neděle 1000 - 1200, 1230 - 1600
  září – duben: pondělí - pátek 900 - 1600, sobota 900 - 1200, 1230 - 1500, neděle zavřeno
   
  Pobočka ČD-centrum
  červen - září pondělí - pátek 830 - 1100, 1200 - 1600, sobota 900 - 1200, 1300 - 1500, neděle zavřeno
   
  Vstupné

  20,- plné * 10,- snížené
   
  Prohlídkové okruhy

  S průvodcem (Cz, De, En), nejméně 5 návštěvníků.
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  • bezplatný informační servis v oblasti turistického ruchu – pamětihodnosti, kultura, dopravní spojení ( kontakty na pronajímatele automobilů, mikrobusů a autobusů), nejdůležitější instituce ve městě
  • průvodcovský servis (prohlídky města na objednávku, exkurze v místním pivovaru Budvar)
  • pravidelné prohlídky radnicí s průvodcem - v českém, anglickém a německém jazyce (v hlavní turistické sezónně - každý den ve 14,00)
  • ubytování a stravování v Českých Budějovicích a okolí
  • předprodej vstupenek na kulturní akce nejrůznějšího druhu v Českých Budějovicích (divadlo J. K. Tyla a ostatních pořadatelů) i jinde (síť TICKETPRO, a. s.)
  • prodej jízdenek MHD České Budějovice, telefonních karet, poštovních známek
  • pohlednice, mapy, brožury, videokazety, turistické známky, upomínkové předměty s tématikou jižních Čech a další doplňkový prodej
  • informační materiál o Evropské unii

   
  Foto, kamera

  v budově radnice:
  zdarma * zdarma
   
  Bez bariér

  ano, v radnici je i bezbariérový záchod
   
  Parkování

  V centru placené
   
  Provozovatel

  Statutární město České Budějovice
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti stravování ...
   


  • Hotel Malý pivovar
  Prostorné pokoje se sociálním zařízením (vana), minibarem, televizorem a telefonem s přímou volbou na každém pokoji. V historickém domě 50 metrů od náměstí. Restaurace v objektu.
   
  Telefon:386 360 471 
  Podrobnější údaje >>>

  Podrobnější
  údaje >>>
  Adresa:Karla IV. 8 - 10, České Budějovice
  Email: budvar.hotel@cbu.pvtnet.cz
  Jazyky:Cz, De, En, Fr, Es, Ru
  Rezervace:telefon, fax, email
  Ceny:1650 - 2900
  Kapacita:60

   
  Vyhledat další možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015