Muzeum Český Brod
Vítáme Vás HistorieAkce Diskuze \"" English version

Muzeum Český Brod
Adresa:  Podlipanské muzeum v Českém Brodě
  Český Brod
Telefon:  321 622 330

 
 
 

Poslední aktualizace:  14.5.2006
Poloha tohoto objektu
 


 


toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Již krátce po založení českobrodského Podlipanského muzea v roce 1896 vyvstala potřeba zřídit vlastní muzejní budovu, v níž by bylo možné trvale umístit rostoucí sbírku hmotných pramenů, vztahujících se k dějinám města Českého Brodu a okolí. Pro nedostatek finančních prostředků, s nimiž mohla ve své době disponovat Okresní muzejní jednota, bylo k zadání architektonického projektu budovy přistoupeno až v roce 1914.
 
Navzdory veškerým problémům, doprovázejícím vznik budovy Podlipanského muzea, se podařilo vytvořit pozoruhodné architektonické dílo, které si zaslouží důkladnější prohlídku.
Již samotná průčelí stavby jsou malou galerií uměleckých památek. Nad vchodem se nachází plastický znak města Českého Brodu, který je dokonalou štukatérskou prací z doby vzniku stavby, hlavním výzdobným prvkem jihozápadní fasády je však reliéf „Uvítání M. Jana Husa v Českém Brodě roku 1409“ - dílo sochaře Josefa Škody z roku 1928. Do průčelí budovy je kromě toho zakomponováno několik architektonických článků, pocházejících ze zaniklých historických staveb ve městě. Z nich si zaslouží pozornost zejména renesanční městský znak z bývalé Pražské brány, osazený nad bočním vchodem z ulice 5. května.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  Denně: pondělí - pátek 900 - 1200, 1300 - 1600
  sobota, neděle - pouze po předchozí dohodě.
   

   

   
   

    
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015