Zámek Chropyně
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkce Diskuze \"" English version

Zámek Chropyně
Adresa:  Zámek Chropyně, náměstí Svobody 30
76811  Chropyně
Telefon:  573 355 074
Email:  muzeum@muzeum-km.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  27.3.2006
Poloha tohoto objektu
 

Zlínský kraj, vzdušnou čarou 10 km severně od města Kroměříž.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Chropyně byla původně poddanskou vsí cisterciáckého kláštera ve Vizovicích, kterou od roku 1481 drželi v zástavě páni z Ludanic (roku 1542 ji získali do dědičného vlastnictví). V roce 1535 byla povýšena na městečko s právem trhu a pečetě a se znakem vydry držící ulovenou štiku. V roce 1567 získal Chropyni od Ludaniců zemský hejtman Hanuš Haugvic z Biskupic, který zde v roce 1579 začal budovat zámek Nový Haugvicov. Stavba však nebyla dokončena, panství získal odkupem v roce 1581 Jan Purkart Černčický z Kácova, v roce 1595 Šebor Pražma z Bílkova. Ten chropyňské panství prodal roku 1615 kardinálu Františku Ditrichštejnovi, který je v roce 1617 směnil olomouckému biskupství (později bylo připojeno ke kroměřížskému panství). Během třicetileté války byla Chropyně v roce 1621 vydrancována Valachy a v letech 1642 a 1643 Švédy. Při posledním útoku zámek vyhořel, stejně jako velká část mestečka. Původní jednopatrová manáristická budova s věží byla obnovena a přestavěna v letech 1701 - 1703 za majitele biskupa Karla vévody Lotrinského podle projektu Giovanni Pietra Tencally stavitelem Matyášem Porstem. Další stavební úpravy zámku byly provedeny v letech 1856 – 1858 kardinálem Bedřichem Fürstenberkem. Historicko-romantické úpravy interiéru realizoval biskupský inženýr František Drbal. V roce 1892 byla po požáru nahrazena původní bohatě profilovaná střecha zámecké věže jehlovým zastřešením. V 70. letech 20. století byla provedena novým uživatelem, Muzeem Kroměřížska v Kroměříži, generální rekonstrukce zámku, přilehlé hospodářské budovy, parku i zámeckého rybníka, který je významnou přírodní rezervací. Renovovaný interiér zámku byl určen pro muzejní expozice a výstavní účely.
 
Expozice

 • Dějiny Chropyně - V I. poschodí zámku je instalována expozice dějin Chropyně, která zahrnuje i historické sály Rytířský a Ječmínkův. Rozsáhlý Rytířský sál, který zaujímá dvě poschodí, vznikl na počátku 18. století, kdy starší část zámku, vybudovaná za kardinála Ditrichštejna, byl rozšířena o nové prostory. Po polovině 19. století nechal arcibiskup Fürstenberk provést v sále romantizující úpravy, za nichž vznikla kazetový strop s 63 erby, převážně členů rodu Fürstenberků, dřevěné obložení stěn s lavicemi a na stěnách byla instalována sbírka zbraní přivezená v roce 1855 ze zbrojnice biskupského hradu Mírov na severní Moravě. Sbírka představuje výzbroj pluku z doby třicetileté války - chladné a palné zbraně, výstroj. Ječmínkův sál již svým názvem odkazuje na místní pověst o spravedlivém králi, jejíž první písemný záznam pochází od hranické lékaře J. H. A. Gallaše z počátku 19. století. Sál se nachází v části zámku vybudované na počátku 18. století karlem Lotrinským a nazýval se také hostinskou jídelnou. V sále jsou mj. umístěna kamna z pestře polévaných kachlů, nesoucích znak a jméno olomouckého biskupa Karla z Lichtenštejna s letopočtem 1668, soubor středoevropského cínového nádobí z 18. století, nebo série akvarelů malíře Zdeňka Mlčocha, výtvarně zpracovávajících pověst o králi Ječmínkovi. Další místnosti jsou věnovány rybnikářství, které mělo na chropyňském panství dlouhou tradici, zemědělství a lidové kultuře.
 • Památník Emila Filly - Ve II. patře zámku je instalován Památník Emila Filly (1882 - 1953), chropyňského rodáka, malíře, grafika, sochaře, výtvarného teoretika a čelného představitele modernismu v českém výtvarném umění. Kolekce vystavených obrazů chronologicky zachycuje malířův celoživotní umělecký vývoj. Přízemí s mramorovými sály je využíváno pro příležitostné výstavy, v arkádách je umístěn rozsah nevelký Památník Dr. Emila Axmana (1887-1949), skladatele a hudebního teoretika. Po roce 1989 se zámek Chropyně vrátil do vlastnictví Arcibiskupství olomouckého.

 
Zajímavost

Od roku 1985 se v zámeckém areálu každý lichý rok konají Hanácké slavnosti.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  duben – září: 900 – 1200, 1300 – 1600
   
  Vstupné

  30,- plné * 15,- snížené
   
  Prohlídkové okruhy

  S průvodcem, 60 min.
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Prodej upomínkových předmětů.
   
  Foto, kamera

  ne * ne
   
  Bez bariér

  ne
   
  Parkování

  V zámeckém areálu
   
  Provozovatel

  Muzeum Kroměřížska
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015