Zámek Dačice
Vítáme Vás Historie Expozice Pohlednice Diskuze \"" English version

 
 
   
 Poloha
Poloha tohoto objektu
 Pohlednice
Pošlete svým známým elektronickou pohlednici, např. tuto:
 
Dačice
 
Poslat tuto pohlednici

 
 Reklama
 
 Anketa
  Jste spokojen(a) s rychlostí načítání těchto stránek?
 
Ano  (20957)
Ne  (4468)

 Kontaktujte nás
  Napište nám - jakýkoli svůj názor na náš server.
Oznamte chybu - je-li kdekoli na našich stránkách chyba, budeme velmi rádi, když nám to sdělíte.
Přidejte záznam - do jakékoli z našich sekcí, a to zdarma.
 
 
 
Popis

 
  • Společenský sál - na obraze je zachyceno významné rodové privilegium Dalbergů - první historicky doložené pasování rytíře Wolfa Dalberga při korunovaci Friedricha III. Habsburského v roce 1452. Rodová legenda klade původ výsady být pasován před ostatními rytíři do poloviny 12. století, kdy při boji Friedricha I. Barbarossy s Římem zachránil jeden z Dalbergů na mostě přes Tiberu císaři život a za to obdržel zmíněné privilegium. Kdykoli pak německý císař uděloval pasování na rytíře, vyvolával říšský herold nejprve třikrát : ''Není tu žádný Dalberg?''.
  • Velká jídelna - Je zařízena převážně barokním nábytkem a stěny zdobí velké portréty vysokých církevních hodnostářů z rodu Schönbornů, spřízněných s majiteli dačického panství Osteiny.
  • Místnost sbírek - Představuje zlomek badatelské činnosti přírodovědce a ornitologa Friedricha Dalberga, zejména pak sbírku motýlů a minerálů. Na portrétech jsou zachyceni významní členové rodu Dalbergů.
  • Schodištní hala - Vznikla při přestavbě zámku architektem Schlepsem ve 30. letech 19. století a byla projektována jako důstojné prostředí pro pomník Friedricha Karla Osteina.
  • Taneční sál - Je zdůrazněn portréty knížete Metternicha a císaře Františka Josefa I. a vybaven mobiliářem s typickými napoleonskými výzdobnými prvky. Jednou z nejzajímavějších místností prvního patra zámku je bezpochyby patrová secesní knihovna , umožňující umístění téměř 17 tisíc svazků knih a rozsáhlé sbírky grafiky, kreseb a fotografií.
  • Ostatní pokoje v horním patře - Svým zařízením připomínají starý šlechtický rod Dalbergů, který po téměř tisícileté existenci vymřel po meči v roce 1940.

 

 
Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena © 2000-2015
 
hosting zajišťuje: www.KvalitniHosting.cz