Hrad Frýdštejn
Vítáme Vás HistorieUbytováníRestaurace Diskuze \"" English version

Hrad Frýdštejn
Adresa:  Zřícenina hradu Frýdštejn, čp. 80
46342  Frýdštejn
Telefon:  483 393 060
Email:  oufrydstejn@iol.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  29.3.2006
Poloha tohoto objektu
 

Liberecký kraj, vzdušnou čarou 10 km jižně od města Jablonec nad Nisou.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Zřícenina hradu Frýdštejna je jedním ze tří hradů jablonneckého okresu. Dobu založení přesně neznáme. Nevíme ani přesně, kdy bylo vytvořeno frýdštejnské panství. Víme však, že bylo majetkem Markvaticů. V roce 1363 jsou zmiňováni páni z Dražic a o 13 let později (v r. 1376) Jan z Bibrštejna a tak je domněnka, že vznik Frýdštejna je spojen právě s rodem Bibrštejnů.
 
První zmínka o Frýdštejně pochází z roku 1385, kdy církevní prameny jmenují Bohuňka, řečeného Puklice z Frýdštejna.
 
Na přelomu 14. a 15. stol. byl hrad v držení rodu Kamenců ze Střížovic a Čakovic, ale již v roce 1409 byl majitelem frýdštejnského panství Bohuš z Kováně. Byl katolíkem a proto v srpnu 1432 obléhali hrad husité pod vedením Oty z Lozy a Jana Čapka ze Sán. Bohuš z Kováně však učinil s husity dohodu, že proti husitům nebude podnikat žádné nepřátelské akce a později dokonce přestoupil ke kališníkům.
V roce 1448 pomáhal Jiřímu z Poděbrad při dobývání Prahy. Po jeho smrti v roce 1460 se stal správcem panství Jan Zajíc z Haznburka. Poté se zde vystřídalo několik majitelů. V roce 1540 koupili hrad a panství Vartenberkové. Majiteli byli však jen krátce, neboť Adam z Vartenberka jako účastník odboje českých stavů proti králi Ferdinandovi I. v letech 1546 - 47 ztratil své statky včetně Frýdštejna. Posledním majitelem Frýdštejna byl Jan z Oprštorfu, který jej koupil spolu s Českým Dubem od krále v roce 1556. Jan však frýdštejnské panství postupně rozprodal, čímž zanikla funkce Frýdštejna, ať již jako panství, tak i jako strážního hradu.
 
Když Oprštorfové v roce 1591 hrad prodávali Zikmundu Smiřickému ze Smiřic, byl již neobyvatelný.
 
Frýdštejn byl typickým skalním hradem a dominoval jak směrem k Hokovicům, tak zejména do údolí Jizery, kudy vedla stará cesta z Turnova k severu a procházela vískou Frýdštejnem původně nazývanou Zásada, v níž býval poplužní dvůr, zajišťující základní obživu obyvatelům hradu.
 
Kudy se do hradu chodilo není přesně známo. Patrně vpravo od věže přízemím vlastního paláce, příbytku hradního pána. Vzhledem k tomu, že ve hradě bylo málo prostoru, byla celá tato bariéra provrtána řadou světniček a sklepů vytesaných ve skále. Za zvláštní pozornost stojí světnička vytesaná jižně od hlavní věže, kde výklenek ve stěně i oltář naznačují, že jde o někdejší kapli a prostor, který jak nasvědčuje letopočet 1691 byl využíván ještě dlouho po opuštění hradu.
 
Hlavní dominantou hradu je velká hradní věž, postavená na nejvyšším skalisku tak, aby bylo možno obhlídnout široké okolí. Věž je nejlépe zachovalou částí hradu. Je asi 15 m vysoká a má 9 m v průměru, s dvoumetrovou tloušťkou zdiva. Jediný vchod byl v prvním patře asi 6 - 7 m nad úrovní nádvoří.
 
Hrad Frýdštejn byl zpřístupněn veřejnosti v 90. letech minulého stol. poté, co turnovský okrašlovací spolek, který v roce 1892 hrad koupil od knížat Rohanů ze Sychrova, dal dochované zdivo zpevnit. Nálezy z doby ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Zajímavost

Na hradě byla natočena pohádka „O princezně Jasněnce a létajícím ševci“.
 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

květen - září: denně kromě pondělí 900 - 1600
říjen: sobota, neděle, svátky 900 - 1600
Jindy pouze po předchozí dohodě.
Poslední prohlídka začíná v 1530.
 
Vstupné

40,- plné * 30,- snížené * 10,- mládež * zdarma děti do 6 let.
 
Prohlídkové okruhy

Samostatně, s textem.
V letošní turistické sezóně 2003 je rozšířena prohlídková trasa o další zajímavosti, a to zpřístupnění spodního nádvoří, bývalé hradní konírny, hradního pivovaru, odkud lze nahlédnout do studniční věže.
Dále je zpřístupněna vyhlídka od paty věže a jako největší zajímavost letošní sezóny je zpřístupnění hlavní hradní věže jako vyhlídky.
 

 

 
 
Doplňkové služby

Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, možnost pořádání svatebních obřadů.
 
Foto, kamera

zdarma * zdarma
 
Bez bariér

ne
 
Parkování

500 m (zdarma) * 500 m (zdarma)
 
Provozovatel

Obec Frýdštejn
 
Vlakbus

Stanice bus: Frýdštejn (1 km)
Stanice vlak: Malá Skála (4 km)
Vyhledat autobusové spojení
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  


  • Grand Restaurant Zlatý Lev
Náš hotel Vám nabízí gastronomické speciality mezinárodní evropské a světové kuchyně, ale v žádném případě nezapomínáme na tradici české kuchyně, ve které jsou naši kuchaři skutečnými mistry svého oboru.
 
Telefon:485 256 700 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:Gutenbergova 3, Liberec
Email:info@zlatylev.cz
Jazyky
menu:
Cz, De, En, Fr
Jazyky
obsluha:
Cz, De, En, Fr, Ru
Rezervace:telefon, email
Ceny:89 - 380
Otevřeno:Denně 11-23

 
Vyhledat další možnosti stravování ...
 


  • Hotel Atrium
Hotel se nachází v klidné části Liberce v blízkosti centra. Nabízí 27 dvoulůžkových pokojů a jeden apartmán. Všechny pokoje jsou vybaveny vlastním WC a sprchovým koutem, televizí a radiem. V objektu jsou k dispozici dvě restaurace (kapacita 45 a 35 míst), velkoplošná obrazovka, možnost posezení na venkovních terasách, součástí objektu je prostorné hlídané parkoviště.
 
Telefon:485 253 811 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:Gen. Svobody 312, Liberec
Email: hotel.atrium@jipek.cz
Jazyky:Cz, De, En
Rezervace:telefon, fax, email
Ceny:1250
Kapacita:56+3

 
Vyhledat další možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015