Zámek Fryštát
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohlednice Diskuze \"" English version

 
 
   
 Poloha
Poloha tohoto objektu
 Pohlednice
Pošlete svým známým elektronickou pohlednici, např. tuto:
 
Fryštát
 
Poslat tuto pohlednici

 
 Reklama
 
 Anketa
  Jste spokojen(a) s rychlostí načítání těchto stránek?
 
Ano  (20958)
Ne  (4468)

 Kontaktujte nás
  Napište nám - jakýkoli svůj názor na náš server.
Oznamte chybu - je-li kdekoli na našich stránkách chyba, budeme velmi rádi, když nám to sdělíte.
Přidejte záznam - do jakékoli z našich sekcí, a to zdarma.
 
 
 
Popis

 
Významnou kulturní památkou Karviné je empírový zámek Fryštát, který se stal po rozsáhlé obnově v polovině 90. let 20. století vyhledávaným místem kulturní veřejnosti. Jeho dějiny jsou spjaty s počátkem 14. století, kdy byl Fryštát povýšen na město. Zakladatele zámku byl rod těšínských Piastovců, který si Fryštát zvolil po Těšínu za druhé rezidenční sídlo.
Po požáru roku 1511 stavba zámku vyhořela až do základů a hned v následujících letech 1. poloviny 16. století byla postavena nová renesanční budova zámku. Byla to tehdy jednopatrová budova se sedlovou střechou o osmi osách, později pak v 1. polovině 18. století byl zámek barokně upraven. Když roku 1781 zámek při požáru města vyhořel, přestěhoval se jeho tehdejší vlastník, hraběcí rod Taafů, do barokního zámku v sousedním Ráji a provizorně opravený zámek byl načas využit úřednictvem vrchnostenské hospodářské správy panství.
 
Teprve koncem 18. století, kdy se dostal zámek roku 1792 spolu s městem a okolním panstvím do majetku hraběcího rodu Larisch-Mönnichů, byl zchátralý zámek obnoven a přestavěn v empírovém slohu. Jednopatrová stavba byla zvýšena o atikové patro a opatřena bočními krátkými křídly. K hlavní zámecké budově přibyla vedlejší budova zámku, zvaná Lottyhaus, jdoucí směrem do náměstí. Obě budovy vytvořily jeden stavební celek s velkým nádvořím, volně otevřeným do náměstí.
Prostory empírového zámku Fryštát dnes nabízejí rozsáhlou expozici šlechtického nábytku a uměleckých sbírek od renesance do 20. století, které z větší části tvořily původní interiér někdejších karvinských zámků Fryštát, Ráj a Solca. Reprezentační zámecké prostory zároveň nabízejí možnost uzavření sňatku v nádherném stylově zařízeném obřadním sále, ale i konání komorních koncertů a jiných příležitostních kulturních akcí.
 
Zámek je obklopen nádherným 36hektarovým přírodně krajinářským parkem z roku 1804 a je nejnavštěvovanějším památkovým objektem zdejšího regionu a Slezska vůbec.

 
Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena © 2000-2015
 
hosting zajišťuje: www.KvalitniHosting.cz