Hrad a zámek Grabštejn
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohledniceUbytováníRestaurace Diskuze \"" English version

Hrad a zámek Grabštejn
Adresa:  Státní hrad Grabštejn
46334  Hrádek nad Nisou
Telefon:  482 724 208
Email:  grabstejn@volny.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  13.3.2006
Poloha tohoto objektu
 

Liberecký kraj, vzdušnou čarou 20 km severozápadně od města Liberec.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Autor: Hana Kubíková
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Autor: Hana Kubíková
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Autor: Hana Kubíková
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Autor: Roman Kursa
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Autor: Roman Kursa
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Autor: Roman Kursa
Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Hrad a zámek Grabštejn stojí na strmém ostrohu nedaleko údolí řeky Lužické Nisy v místech, kde tok opouští hornatou krajinu severočeského pohraničí a poté i Čechy.
O tom, kdy byl přesně hrad založen, dodnes nepanuje mezi historiky shoda, jisté však je, že se zde ve 2.polovině 13. století objevují purkrabí z Donína, pánové na Grabštejně.Ti také Grabštejnu vtiskli podobu gotického bergfritu, dnes na první pohled patrnou pouze odborníkům. Během několika dalších století Donínové hrad několikrát přestavěli, v rušném 15.století hrad několikrát změnil posádku, byl několikrát dobýván a pobořen. Pravděpodobně z této doby je i linie opevnění s flankovacími věžicemi, dnes částečně zachované v hmotě jižního křídla. Opevnění bylo pravděpodobně velmi pevné, neboť odolalo i soustředěnému několikatýdennímu náporu spojených vojsk Šestiměstí a několika severočeských pánů.
Donínové však přesto hrad udrželi až do 16.století, kdy ho museli pro dluhy prodat. Nový majitel,zemský rada a místokancléř dr. Jiří Mehl ze Střelic starý gotický hrad velkolepě přestavěl v reprezentační renesanční sídlo. Kaple sv. Barbory, která vznikla vestavbou mezi věž a starý palác, pak přes svoji poněkud stísněnou dispozici patří mezi nejpůsobivější renesanční prostory českého venkova. Podobu, kterou Grabštejn získal za Mehla nesetřelo ani několik dalších, přestaveb a oprav.
Mehlovo postavení u dvora se však nástupem císaře Rudolfa natolik zhoršilo, že byl nucen zámek prodat. Už v roce 1586 jej prodává i s panstvím štýrskému šlechtici Ferdinandu Hoffmannovi z Grünenbühlu, po jehož smrti se panství dostává do vlastnictví Černousů - jimž je přinesla věnem jeho ovdovělá žena Alžběta (dcera Albrechta z Donína na Grafenštejně), provdavší se za Jana Bedřicha z Černous. Černousové zámek drželi - s přestávkami, jež souvisely s jejich vírou a událostmi třicetileté války - do roku 1651, kdy jej prodali Nosticům, a ti dále Trauttmannsdorfům. V této době dochází k posledním významným úpravám, kolem r. 1655 byl Grabštejn na rozkaz císaře zbaven svého rozsáhlého opevnění. V roce 1704 získal Grabštejn i s s panstvím Jan Václav Gallas, aby jej připojil k severočeským gallasovským državám. V roce 1920 byla značná část panství nyní již Clam-Gallasů vyvlastněna a po druhé světové válce byl zámek konfiskován.
Od roku 1953 sídlila v objektu vojenská posádka. Po roce 1989 se započalo s náročnou rekonstrukcí, která dosud není úplně dokončena.
 
Expozice

 • Interierová instalace z navrácených původních sbírek - Soubor obsahuje nejrůznější nábytkové kusy renesanční, barokní i z 19. století. Přístupná je i věž bergfritu se širokým rozhledem do 3 zemí a sklepení s expozicí zpracování drahých kamenů a starou kovárnou (severní křídlo).

 
Zajímavost

Na Grabštejně bývala velmi dlouhá tajná chodba. Ta podle pověstí ústila na řadě míst v širokém okolí. Při opravách na ni bylo naraženo a její vyústění ve sklepení je dnes součástí prohlídkového okruhu.
 
Kulturní akce


Nezobrazovat loňské akce ...

 • 12.04.2003 - 13.04.2003  Dny památek a řemesel   - multikulturní akce se zaměřením na ukázky tradičních řemesel v historických prostorách hradu. Program doplní Víťa Marčík a divadelní společnost Koňmo.
 • 21.04.2003  Velikonoce   - pobožnost v kapli sv. Barbory doplní pěvecký koncert sboru Cantemus s lidovou tématikou.
 • 07.06.2003 - 08.06.2003  Letnice   - na podvečerní koncert pro mladší generaci naváže druhý den pobožnost s komorním koncertem.
 • 20.06.2003 - 21.06.2003  Rváči, šermíři a duelanti   - víkend se skupinou historického šermu Pernštejni z Pardubic.
 • 12.07.2003 - 13.07.2003  Oživlý hrad   - celý den a celou noc Vás budou provázet hradem urozené dámy a pánové v krásných a drahých róbách, kteří Vám budou vyprávět pikantní historky z dlouhé historie hradu.
 • 02.08.2003 - 03.08.2003  Grabštejnské léto   - letní program pro celou rodinu. Každý den má jiný program, takže můžete zavítat na Den šermu, Den pohádek, Den hudby a Den kejklů. Na nádvoří hradu bude dobové tište a pro děti budou přichystány různé hry.
 • 09.08.2003 - 10.08.2003  Grabštejnské léto   - letní program pro celou rodinu. Každý den má jiný program, takže můžete zavítat na Den šermu, Den pohádek, Den hudby a Den kejklů. Na nádvoří hradu bude dobové tište a pro děti budou přichystány různé hry.
 • 23.08.2003  Benefiční koncert   - již po jedenácté se uskuteční koncert sólisty Národního divadla Luďka Veleho a jeho hostů na podporu hradu a kaple sv. Barbory.
 • 13.09.2003  Den EHD   - v rámci Dnů evropského dědictví se na hradě konají přednášky a speciální prohlídky hradu do běžně nepřístupných prostor. Program bude doplněn o představení divadelní společnosti Trakař.
 • 24.04.2004 09:00 - 24.04.2004 17:00  Den řemesel   Naším hlavním cílem je vtáhnout současného diváka či návštěvníka do reality mimo náš známý prostor a čas. Divák se stává spoluautorem veškerého dění. K tomu využíváme jednak řemesla našich předků v oživlé podobě.
 
Otevírací doba

duben: středa, neděle 900 - 1600
květen - září: denně kromě pondělí 900 - 1800
říjen: středa, neděle 900 - 1600
Jindy pouze po předchozí dohodě.
 
Vstupné

40,- plné * 20,- snížené *** 60,- cizinci plné * 30,- cizinci snížené
 
Prohlídkové okruhy

S průvodcem (Cz, De), 35 min, nejvíce 50 návštěvníků. Věž samostatně.
1. okruh - Severní křídlo hradu s interierovou instalací včetně Kaple sv. Barbory
2. okruh - věž bergrfritu se širokým rozhledem po Trojmezí Česko, Polsko, Německo
3. okruh - druhé patro s instalací vývoje nábytku a sklepení s řemeslnou dílnou
 

 

 
 
Doplňkové služby

Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, pronájem prostor po předchozí dohodě, svatby.
Po dohodě jsme schopni uspořádat kulturní akci dle Vašeho přání. Spolupracujeme s nejrůznějšími divadelníky, řemeslníky, kejklíři.
 
Foto, kamera

ne * ne
 
Bez bariér

ne
 
Parkování

300 m * 300 m
 
Provozovatel

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště Ústí nad Labem
 
Vlakbus

Stanice bus: Grabštejn
Stanice vlak: Chotyně
Vyhledat autobusové spojení
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  


 • Grand Restaurant Zlatý Lev
Náš hotel Vám nabízí gastronomické speciality mezinárodní evropské a světové kuchyně, ale v žádném případě nezapomínáme na tradici české kuchyně, ve které jsou naši kuchaři skutečnými mistry svého oboru.
 
Telefon:485 256 700 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:Gutenbergova 3, Liberec
Email:info@zlatylev.cz
Jazyky
menu:
Cz, De, En, Fr
Jazyky
obsluha:
Cz, De, En, Fr, Ru
Rezervace:telefon, email
Ceny:89 - 380
Otevřeno:Denně 11-23

 
Vyhledat další možnosti stravování ...
 


 • Hotel Orion

 
Telefon:486 134 009 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:Jizerská 250, Liberec
Email: hotel.orion@tiscali.cz
Jazyky:Cz, De
Rezervace:telefon, fax, email
Ceny:890 - 1530
Kapacita:42

 
Vyhledat další možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015