|
|
Zámeček byl postaven na místě bratrské modlitebny někdy kolem roku 1642 tehdejším majitelem hodonínského panství hrabětem Jindřichem Burianem Žampachem ze Žampachu a Potnštejna. Sloužil zpočátku jako lovecké sídlo, později byl přeměněn na administrativní zázemí majitelů. Původní podoba tehdy přízemní budovy se nedochovala, ani nejsou známé další přestavby. Jisté je, že na dochované Hofferově perokresbě Hodonína z roku 1728 je již vyobrazená současná trojkřídlá dispozice jednopatrové budovy zámečku. Po roce 1746 bylo po požáru přestavěno jižní křídlo v pozdně barokním duchu. Charakter budovy zůstal již zachován, pouze před severní štítovou zeď se někdy před rokem 1827 přistavěla malá budova čtvercového půdorysu oddělená od vlastního zámku úzkým průchodem, který byl později přestřešen a napojen na vlastní budovu zámečku. Drobnější úpravy objekt zaznamenával v průběhu celého 19. století. Generální opravou zámeček pročel v letech 1990-96, kdy byl objektu vrácen pozdně barokní vzhled.
|
- Expozice T. G. Masaryk a jeho rodný kraj - Byla otevřena jako první expozice T. G. Masaryka v ČR v roce 1997. Tradiční výstavní formou v kombinaci s audiovizuální technikou mapuje životní osudy prvního prezidenta ČSR od dětství v Hodoníně, Čejči, Čejkovicích, přes jeho studia doma a v cizině, jeho politickou kariéru říšského poslance ve Vídni, univerzitní dráhu, polemiku s národem i vědci o pravost rukopisů, přes odboj, až po jeho zvolení prezidentem. K vidění jsou autentické dobové materiály, fotografie a osobní věci. Součástí expozice je i část přibližující město Hodonín a jeho stručnou historii.
|
Nezobrazovat loňské akce ...
- 14.11.2002 - 19.01.2003 Zdeněk Miler: Krteček - Sadová 14 (průchodem z Národní tř. vedle knihkupectví paní Dvořákové).
- 27.11.2002 - 12.01.2003 Pravoslavné ikony
- 06.02.2003 16:30 - 30.03.2003 Boty, botky, botičky
Docela obyčejné boty - boty neobyčejně zvláštní - Putovní výstava Boty, botky, botičky sleduje vývoj obouvání od nejstaršího období českých dějin až po současnost. Nejranější období je zachyceno prostřednictvím kopií, zhotovených v modelárně firmy Baťa podle dobových vyobrazení a předloh. Imitace dostaly jména podle předpokládaných nositelů, a tak je k vidění napodobenina trůnní obuvi krále Václava I., holínky Albrechta z Valdštejna a brynelky Boženy Němcové. K nejatraktivnějším historickým exponátům patří originální postiliónská holínka z období kolem roku 1800, která váží 3,75 kg, a to pouhý jeden jediný půlpár. Pamětníky jistě potěší kolekce obuvi firmy Baťa, která představí zajímavý sortiment obuvi, jež slavná zlínská firma vyráběla a prodávala za pověstných 29, 49 ale i 99 korun. Nejnovější trendy v obouvání představují fantazijní kreace studentů ateliéru designu z Uherského Hradiště nebo avantgardní kolekce dámské obuvi od proslulého zlínského designéra Pavla Zapletala. Unikátní je kolekce obouvání cizích národů. Jsou zde soustředěny různé typy obuvi ze všech kontinentů světa. Patrně nejvzácnější je soubor textilních trepek z feudální Číny, velmi zajímavá je i kolekce atamanských bot, zakoupená v roce 1911 posledním majite-lem panství Buchlov, dále soubor sandálů z Afriky a Latinské Ameriky. Nejpřitažlivějšími exponáty pro laického návštěvníka je pravděpodobně dřevák budhistického mnicha z Japonska, eskymácké holínky Inuitů z oblasti Aljašky, zhotovené z tulení kůže, mokasín prérijních Indiánů nebo řecká obuv tsarouhia, kterou dodnes používají příslušníci čestné stráže v Aténách. A co nejvíce obdivují odborníci? Snad nádhernou kolekci dámských lodiček, určenou pro světovou výstavu EXPO New York 1939 nebo luxusní soubor kabelek a obuvi z reptilií, tedy z kůží hadů a ještěrů.
Lidé nosí obuv odnepaměti. Z nutnosti, ale i pro parádu, ve všední dny i ve svátek, v radosti i ve smutku. Aniž si to uvědomujeme, obuv je fantastickým zdrojem informací. O nás samotných, ale i o historii a hmotné kultuře lidstva vůbec. Spisovatel Ludvík Vaculík v jedné ze svých posledních knížek napsal, že bota je zajímavá a pěkná věc. Věcí je na světě mnoho, ale ne každá je zajímavá a pěkná, a přitom účelná. Rozmanitost tvarů a barevná krása malých „klenotů“ vystavených ve výstavních sálech Masarykova muzea v Hodoníně na Sadové ul. č. 14 (průchodem z Národní tř. vedle knihkupectví paní Dvořákové) určitě nadchne návštěvníky i na počátku třetího tisíciletí. Přijďte se podívat do Masarykova muzea v Hodoníně na všechny ty boty, botky, botičky ... Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 6. 2. 2003 v 1630 za účasti autorky a s hudebním programem, hrát bude na kytaru Jaroslav Bělík a na housle David Herzán (oba pedagogové hodonínské ZUŠ). Výstava potrvá do 30. 3. 2003. |
duben - říjen: denně kromě pondělí 800 - 1200, 1300 - 1630
listopad - březen: pondělí - pátek 800 - 1200, 1300 - 1630, neděle 900 - 1200, 1300 - 1630
|
20,- plné * 10,- snížené *** 30,- cizinci
|
60 min.
|
|
ne * ne
|
pouze expozice v přízemí
|
|
10 m (zdarma) * 10 m (zdarma)
|
Masarykovo muzeum v Hodoníně.
|
|