Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
 • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
 • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
   
 • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
 • Muzeum Rakovník,   okres Rakovník
Adresa:  Vysoká ulice 95
26901  Rakovník
Telefon:  313 516 226
Email:  muzeum.tgm@telecom.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  7.7.2006
Poloha tohoto objektu
 

Středočeský kraj, ve městě Rakovník.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Městské muzeum v Rakovníku vzniklo v souvislosti s Národopisnou výstavou českoslovanskou v r. 1895. Muzeum pak bylo slavnostně otevřeno 24. 7. 1898 u příležitosti 100. narozenin F. Palackého ve velké síni chlapecké školy. V r. 1907 se přestěhovalo do prostor městské spořitelny a jeho správa byla svěřena J. Rennerovi. Ve stejném roce zemřel rakovnický občan J. Petrovec, který v závěti odkázal svůj dům a další majetek královskému městu Rakovníku k účelům městského muzea. Časem byla i Petrovcova vila těsná pro přibývající sbírky, a proto město zakoupilo „starou poštu“ – původně barokní dům plaských cisterciáků, který v roce 1933 započalo adaptovat. Do restaurovaného objektu byla přenesena většina sbírek a v roce 1936 zde byla instalována expozice, který až na malé změny přetrvala do r. 1963. V roce 1984 došlo k integraci muzeí a galerií. Pobočkami OM v Rakovníku se stávají dříve samostatná muzea v Novém Strašecí a v Jesenici, památník Joachima Barranda ve Skryjích. Z objektů ve městě ještě Pražská a Vysoká brána. Dne 1.2. 1991 byla oddělena od Okresního muzea delimitací galerie (Rabasova galerie). V souvislosti s převzetím lánského muzea T. G. Masaryka a zbudováním Pamětní síně Alice Masarykové došlo k 1.2. 2002 ke změně názvu muzea na Muzeum T.G.M. Rakovník.
 
Expozice

 • Pravěk, středověk, 18. a 19. stol. - Pravěk, středověk, 18. a 19. stol., Zikmund Winter, geologie a hornictví na Rakovnicku, voda v krajině, ryby a příroda Rakovnicka.
 • Pražská brána - Expozice ostorstřelců (jedna z nejpůvabnějších staveb svého druhu v Českých zemích. Byla postavena v letech 1516 - 1517, její stavbou byla zahájena výstavba kamenných městských hradeb. Pražská brána byla původně oboustranně uzavírána jednokřídlými vraty, její zdi jsou 1,40 až 1,60 m silné, k hlavní římse je vysoká 12, 30 m, střecha je dlátová s nárožními vížkami.
 • Vysoká brána - Stejně jako Pražská brána je pozůstatkem městského středověkého opevnění. Byla postavena v letech 1518 - 1524. Je to monumentální, 46 m vysoká šestipodlažní stavba, která je zakončena otervřeným ochozem a dlátovou střechou. Zdi jsou silné 2, 35 m. Součástí Vysoké brány je její předbraní, které je zakončeno ochozem a cimbuřím se střílnami. Vysoká brána dnes slouží jako rozhledna, z jejíhož ochozu je výhled na celé město a do širokého okolí.
 • Rabasova Galerie - Galerie, pojmenovaná po malíři Rakovnická Václavu Rabasovi. Tomuto malíři je také věnována stálá expozice galerie. Zahrada u synagogy a galerie byla roku 1960 přeměněna na letní kino.
 • Radnice - Výrazná dominanta jižní strany Husova náměstí, pochází z let 1734 - 1738. Dnešní podoba radnice vznikla až ve 20. Století. V interiéru jsou klenby, které mají pozoruhodnou štukovou výzdobu.

 
Zajímavost

Naše Muzeum T.G.M. Rakovník i se svými pobočkami zasahuje do významných turistických oblastí: CHKO Křivoklátsko, Jesenicko, Novostrašecko a Lány.
 
Muzeum T.G.M. spravuje tyto pobočky, rozhledny a památníky:
- Muzeum T.G. Masaryka v Lánech
- Pamětní síň Alice Masarykové
- Městské muzeum Nové Strašecí
- Rozhledna Mackova Hora u Nového Strašecí
- Vlastivědné muzeum Jesenice
- Rozhledna Tobiášův vrch u Jesenice
- Památník Joachima Barranda Skryje
- Pamětní síň J. Fraňka Nezabudice
- Galerie Samson-Cafeé - kavárna Rakovník
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  Celoročně: denně kromě pondělí 900 - 1700
   
  Vstupné

  20,- plné * 10,- snížené * 7,- školy * 40,- rodinné
  AMG, ICOM, Musejní spolek královského města Rakovníka, spec. školy, školky - zdarma.
   
  Foto, kamera


   
  Bez bariér

  ne
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Rakovník,,aut.st.
  Stanice vlak: Rakovník
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti stravování ...
   


   

   
  Vyhledat možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   
   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015