Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
 • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
 • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
   
 • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
 • Zámek Sokolov,   okres Sokolov
Adresa:  Zámecká 1
35600  Sokolov
Telefon:  352 623 930
Email:  muzeum@omks.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  19.8.2006
Poloha tohoto objektu
 

Karlovarský kraj, ve městě Sokolov.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...


Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Město Sokolov je poprvé připomínáno v roce 1279 jako majetek hornofranckého rodu Nothaftů. Kromě let 1938-1945 patřilo vždy k Čechám: jeho němečtí obyvatelé spadali nářečím a folklorem do jazykové oblasti Chebska - tzv. Egerlandu. Ač měl hradby a vlastní samosprávu, byl Sokolov vždy jen poddanským městem a centrem sokolského panství. Od roku 1850 je okresním městem, přičemž v roce 1949 k okresu Sokolov připadl okres Loket a v roce 1960 okres Kraslice. Obyvatelé se živili řemesly, obchodem a zemědělstvím, v 16.- 19. století se v okolí města pěstoval chmel, který ustoupil těžbě hnědého uhlí, ojediněle používaného již v 16. století. Dnes je Sokolov centrem těžby a zpracování hnědého uhlí s navazujícím chemickým a sklářským průmyslem.
V letech 1435-1621 patřilo město a panství Sokolov mocnému rodu hrabat Šliků, který si v Krušnohoří a Poohří vybudoval rozsáhlé držaby. Za účast v českém povstání bylo panství Sokolov po bitvě na Bílé Hoře Šlikům zkonfiskováno a roku 1622 ho získali Nosticové. Hrabatům z Nostic (od roku 1673 z Nostic-Rienecku) patřilo město a panství do roku 1850 a zámek do roku 1945. Rod žije od roku 1946 v rakouském Štýrsku.
Za nejvyššího českého kancléře Jana Hartvika Nostice (1610-38) byl Sokolov ve 2. pol. 17. století přestavěn. Na tzv. Novém městě vznikl klášter kapucínů s rodinnou hrobkou Nosticů a v tzv. Starém městě dostaly základy dnešní podoby arciděkanský kostel sv. Jakuba Většího a zámek. Mariánský sloup na Starém náměstí je dílem sochaře Viléma Felsera z Chebu z roku 1701. Kašna z počátku 18. století je zdobena úponky chmelu a nese starší sochu sokolníka Šebestiána (nářečně Wastla), který měl podle pověsti založit Sokolov. Vzhled Sokolova výrazně ovlivnily požáry z let 1873 a 1874 a asanace a výstavba po roce 1945.
Pozdně renesanční zámek vznikl po roce 1663 na půdorysu starší šlikovské vodní tvrze, těžce poškozené za třicetileté války. Z doby přestavby pochází i kašna na nádvoří s erby J. H. Nostice a jeho druhé manželky Marie Eleonory Popelové z Lobkovic. Zámek měl původně dvě brány a na věžích báně. Obklopoval jej vodní příkop, park se sochami a obora s daňky a jeleny. V 19. století byl klasicistně a nověji upravován: m. j. dostaly věže dnešní typické špičaté střechy. V roce 1618 na zámku pobýval "zimní král" Fridrich Falcký a v roce 1702 císař Josef I. s chotí Vilemínou Amálií Brunšvickou. V roce 1945 v něm sídlil štáb americké armády, která Sokolovsko připojené v roce 1938 k Německu, osvobodila.
Od roku 1960 se v zámku nachází muzeum, koncipované zprvu jako Hornické muzeum Sokolovska a od roku 1984 jako Okresní muzeum v Sokolově se zaměřením na dějiny regionu, historii hornictví a na s nimi související geologii a ekologii.
 
Expozice

 • Vývoj hornictví a dějiny regionu - Je možno zhlédnout doklady k těžbě, úpravě a zpracování rud a uhlí a dále návazné výroby, jako hutnictví, výrobu porcelánu a skla, cínařství, staré chemické výroby - minerální závody, produkce krajek a hudebních nástrojů, ukázka fauny a flóry. Tyto obory jsou doplňeny o přírodu regionu, život lidí a etnografii.
 • Knihovna muzea - Bývalá "Myslivna" u brány do zámeckého parku, otevřena pro badatele. Samostatné odborné pracoviště muzea. Její knížní fond čítá kolem 6 000 svazků. Kromě literatury o obecných dějinách a dějinách umění obsahuje specializované fondy starých tisků, regionální literaturu a knihy o hornictví a geologii v českém a německém jazyce.

 
Zajímavost

Návštěvu muzea lze spojit s prohlídkou blízkého historického jádra města Sokolov a bývalého zámeckého parku se dvěma rybníčky. Na vrchu Hradu je po rekonstrukci nově zpřístupněna rozhledna. Prohlídku Sokolova je možno doplnit návštěvou poboček muzea v Horním Slavkově a v Krásně.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  Celoročně: středa - neděle 900 - 1200, 1300 - 1700

  Knihovna:
  pondělí 1500 - 1600, tel. č.: 352 623 930 kl. 27, p. Macháčková
  Jindy pouze po předchozí dohodě.
   
  Vstupné

  20,- plné * 10,- snížené * 40,- rodinné * 5,- školy.
   
  Prohlídkové okruhy

  Samostatně.
   
  Doplňkové služby

  Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, pronájem prostor po předchozí dohodě, pořádání svateb.
   
  Foto, kamera

  ne * ne
   
  Bez bariér

  ne
   
  Parkování

  200 m (placené) * 300 m (placené)
   
  Provozovatel

  Krajské muzeum Sokolov
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   
   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015