Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
  • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
  • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
     
  • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
  • Klášter Kadaň,   okres Chomutov




Adresa:  Švermova 474
43201  Kadaň
Telefon:  474 342 126
Email:  galerie@mesto.kadan.cz

Národní kulturní památka
 

Poslední aktualizace:  3.9.2006
Poloha tohoto objektu
 

Ústecký kraj, vzdušnou čarou 10 km jihozápadně od města Chomutov.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...


Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

I když není zahrnut do souvislého území městské památkové rezervace, přesto stojí v čele všech kadaňských památek. Kaple se poprvé připomíná roku 1470. V té době se snad již připravoval příchod řádu do Kadaně. Františkáni byli ke kapli uvedeni kolem roku 1474, kdy si zřejmě také vybudovali provizorní konventní budovu. Pravděpodobně se tehdy počalo i se stavbou nového trojlodního kostela, dokončeného a vysvěceného na podzim 1480. V jeho výzdobě se odrazilo postavení a ambice zakladatelů a příznivců kláštera, Hasištejnských Lobkowiczů. Ti si jej též vybrali za místo svého posledního odpočinku. Byla to logická volba, neboť jim od roku 1481 podle králova rozhodnutí klášter přímo patřil. V 80. letech ustoupily provizorní budovy finální stavbě kamenného konventu. Tato poměrně drobná čtyřkřídlá stavba obklopující malý dvůr však musela být kvůli narůstajícímu počtu řeholníků rozšiřována již v 16. století. Náboženské půstky v onom věku a následně i třicetiletá válka rozvoj kláštera brzdily nebo i přerušovaly. Obrození nastalo až ve 2. polovině 17. století, kdy došlo k renovaci budov. Nový inventář získal tehdy i kostel. Osmnácté století přineslo několik nepříznivých událostí. 14. října 1742 byla dotčena střelbou a zabíjením důstojnost kostela. Právě zuřila válka mezi Marií Terezií na jedné a protihabsburskou koalicí vedenou Francií na druhé straně. Francouzští vojáci použili kostel při jednom ze svých tažení zdejším krajem jako své útočiště a zabarikádovali se v něm. Následný útok císařských jej proměnil v tratoliště krve. Část Francouzů nepřežila, jiným se pak františkáni snažili u císařských generálů vyprosit milost. Dodnes tyto chvíle připomínají prostřílená barokní vrata … Reformy císaře Josefa II. poškodily ke konci století i kadaňské františkány. V roce 1785 unikl klášter jen o vlas zrušení. Vedle nuceného uzavření noviciátů byl omezen početní stav řeholníků z tehdejších šestatřiceti na dvanáct. O pět let později bylo františkánům zakázáno žebrat, takže si museli buď vystačit s příspěvky Náboženského fondu, anebo vypomáhat v církevní správě. Po klidnějším devatenáctém století nastávají další zlomy až v polovině 20. století. Během války museli františkáni postoupit polovinu svých budov Wehrmachtu pro potřeby Hitlerjugend. Po válce nastalo opět několik let relativního klidu, ale pak přišla rána. Jaro 1950 znamenalo ukončení staleté tradice řádu v Kadani. Komunistický režim totiž mužské kláštery v Československu uzavřel. Dlouhá desetiletí byl objekt využíván jako archiv nebo depozitář a vinou nedostatečné základní údržby chátral. V roce 1991 se opět vrátil do rukou Řádu menších bratří – františkánů, kterému však chyběly jak finanční prostředky na opravu, tak i dostatek řeholníků pro obnovu řádové komunity, a proto se rozhodl předat roku 1994 areál biskupství litoměřickému. Avšak ani církev neměla dostatek finančních prostředků, potřebných k záchraně tohoto unikátu odsouzeného k zániku. Proto byla uzavřena s městem Kadaň dlouhodobá nájemní ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Expozice

  • Mineralogické zajímavosti a nerostné suroviny na kadaňsku - Návštěvník se může seznámit s těžbou surovin (křemene, jaspisů, ametystů, seladonitu - tzv. "kadaňské hlinky", sklářských surovin, hlíny…) a jejich využívání od pravěku až po současnost. Zajímavá je expozice zkamenělých porostů a živočichů. Nálezy, stáří od 70 do 20 milionů let, byly objeveny geology Dolů Nástup Tušimice při těžbě uhelné sloje. V nejníže položených sklepích je od září 1999 otevřena stálá výstava "Hornická činnost na kadaňsku", která je věnována těžbě rud a hnědého uhlí.

 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

květen, červen: sobota, neděle, svátky 1000 - 1600
červenec, srpen denně 1000 - 1600
září: sobota, neděle, svátky 1000 - 1600
Jindy pouze po předchozí dohodě.
 
Vstupné

20,- plné * 10,- snížené
 
Prohlídkové okruhy

Samostatně nebo s průvodcem (Cz, De, En), 60 min., nejvíce 60 návštěvníků.
 
Doplňkové služby

Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů.
 
Foto, kamera

ne * ne
 
Bez bariér

ne
 
Parkování

50 m * 50 m
 
Provozovatel

Město Kadaň
 

  


 

 
Vyhledat možnosti stravování ...
 


  • Hotel Bobr
Klidné prostředí, nedaleko centra, Kamencového jezera a zoo parku. Vlastní hlídané parkoviště, salonek pro 33 osob. Na pokojích je sociální vybavení, barevné televize a telefony.
 
Telefon:474 624 035 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:Čelakovského 4297, Chomutov
Email: hotelbobr@pruvodce.com
Jazyky:Cz, De, Ru, En
Rezervace:telefon, fax
Ceny:960
Kapacita:44

 
Vyhledat další možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 
 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015