Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
 • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
 • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
   
 • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
 • Muzeum Benátky nad Jizerou,   okres Mladá Boleslav
Adresa:  Zámek 49
29471  Benátky nad Jizerou
Telefon:  326 316 682
Email:  muzeum.benatky@seznam.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  12.1.2006
Poloha tohoto objektu
 


 

 
toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Po sloučení s Okresním Muzeem v Mladé Boleslavi v roce 1981 (nyní Muzeem Mladoboleslavska) bylo naše muzeum určeno jako přírodovědné oddělení. V současné době se opět zaměřuje na region dolního Pojizeří (to znamená zpět na vlastivědné nebo po novu regionální muzeum). Muzeum se nachází ve druhém patře zámku v Benátkách nad Jizerou. Zakladatelem byl Ing. Jindřich Soukal. Ustavující valná hromada Musejního spolku se konala 10.3.1935 a přijala název "Museum Novobenátecka v Nových Benátkách". Umístěno bylo do dvou místností Okresního domu na náměstí v Benátkách I. a jako první akce byla uspořádána výstava obrazů, spojená s ukázkou prvních darovaných předmětů.
 
Expozice

 • - Vstupní sál je věnován známým rodákům Benátecka. Patří sem např. cestovatelé Josef Kořenský a Josef Polák, parašutistka Marie Krupičková, spisovatelé a básníci: Zdeněk Kalista, Arnošt Vaněček, Václav Jaromír Picek, Antonín Jaroslav Vrťátko a Věnceslav Ráb, průkopník české archeologie Luvík Šnadr a elektrotechnik Ing.Dr.Karel Novák. Také je tu umístěna malá expozice z dějin a vývoje benáteckého muzea.
 • - Příroda Benátska - expozice je zaměřená na Benátecký, Mladoboleslavský a Polabský bioregion, jež se nacházejí v okolí řeky Jizery. Přibližuje návštěvníkům živočichy i rostliny, které v uvedených lokalitách lze najít. Výstava je doplněna mapami, fotografiemi, obrázky i vycpanými exponáty zvířat, zkamenělinami i minerály vyskytující se v okolí Benátek.
 • - Astronomie, archeologie a Benátsko - tato expozice je zaměřena na spojení pravěké astronomie a archeologie - uvádí například:
  Astronomii v pravěku až v časném středověku, ve střední a západní Evropě.
  Neolitickou kruhovou ohradu Krpy.
  Hroby skrčenců v Brodcích n.J.
  Jeskyni Dobšín v údolí Plakánku - podzemní svatyni.
  Orientaci slovanských hrobů, rotund a kostelů.
  Slovanská pohřebiště na Benátecku.
  Co je gnómon a jak se určovaly světové strany a den rovnodennosti.
 • - Bronzový poklad - expozice zahrnuje soubor bronzových dýk a kruhů z 19.-18.století před Kristem, je to jedinečný doklad víry obyvatel z doby bronzové, a dále zlomky různých kuchyňských nádob, kamenné sekery, nástroje zemědělců mladší doby kamenné, srpové čepelky, model komorové hrobky a jiné zajímavé archeologické nálezy.
 • - Páni z Dražic - rod pánů z Dražic vystupoval v českých dějinách necelých 150 let. Nejstarším známým příslušníkem byl Budislav z Litovic (podle prvního rodového sídla), jenž byl r.1264 pražským kanovníkem. Jeden syn Jan dosáhl významného postavení (1258 pražským biskupem), další syn Řehník založil Dražice. (První písemná zmínka o hradě r.1264.) Třetí syn - biskup Jan IV. z Dražic založil dražický kostel a hrad přestavěl v gotickém stylu francouzskými staviteli. Jeho synovec Jan právně přenesl trhové městečko Benátky na návrší na protějším břehu a založil zde Nové Benátky. Jeho synem, také Janem, rod pánů z Dražic r.1385 vymřel.
 • - Tycho Brahe - Za doby Rudolfa II. pobýval na benáteckém zámku slavný dánský astronom Tycho Brahe de Knudstorp. Prováděl zde různá měření a pozorování na různých přístrojích, zachoval se tzv.Benátecký poledník (14°34´56´´), a také se zde setkal s Janem Keplerem, rivalem v oblasti astronomických věd. Na zámku v Benátkách však pobýval jen krátce.
 • - Obrazová galerie - Nachází se na chodbě muzea. Pochází z rodiny Thun-Hohensteinů a jsou tu zobrazeni majitelé zámku a panství: císař Rudolf II. Habsburský, Jan z Werthu, jeho dcera a zeť, a další. Galerie je doplněna soškami z různých částí Benátek a truhlami ze sbírek muzea. Zámek ze "sirek" je dílem benáteckého rodáka F.Bárta. Použil na něj 70000 ks sirek a dělal ho 5-7-let.
 • - Síň Bedřicha Smetany - Hudební tradice města je spojena se jménem slavného skladatele Bedřicha Smetany. Na zámku v Benátkách působil v letech 1844-47 jako učitel hudby v rodině hraběte Thun-Hohensteina. V síni věnované jeho památce se nachází dobový nábytek, na klavír hrál Smetana osobně. Dále také jeho vzácná sádrová busta, kterou zhotovil akademický sochař Strachovský v roce 1881.
 • - Síň bratří Bendů - V době, kdy panství Benátky vlastnil Ignác z Klenové, milovník hudby a umění, žili v Benátkách i později slavní Bendové. Ignác z Klenové jim umožnil dosáhnout výrazných hudebních úspěchů zejména na pruské půdě. František Benda (1709-) a již v mládí vynikal výborným hlasem a pilně cvičil na housle. Přijal místo v královském orchestru v Drážďanech a působil ve dvorní kapele krále Bedřicha II. Jiří Antonín Benda (1722-) se po přestěhování do Pruska stal členem královské kapely v Berlíně, pak zastával místo kapelníka ve vévodově orchestru. Jeho význam spočívá ve skladatelské činnosti (melodram, symfonie, komorní i koncertní skladby).

 
Zajímavost

Největší zajímavostí pro širokou českou i světovou veřejnost je pobyt dánského astronoma Tycho Brahe de Knudstorp. Pro Čechy pak máme několik osobností z různých oblastí - např. z hudebního oboru bratři Bendové a Bedřich Smetana, z oblasti spisovatelské Arnošt Vaněček, Zdeněk Kalista, Václav Jaromír Picek, Věnceslav Ráb, Antonín Jaroslav Vrťátko. Připomínáme i cestovatele - Josef Polák, Josef Kořenský, sféru sportu - Marii Krupičkovou a jiné.
 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

V sezóně je otevírací doba: úterý - neděle, 900 - 1200 a 1300 - 1700.
Mimo sezónu: úterý - pátek 900 - 1200 a 1300 - 1600 a so, ne - 1300 - 1600hodin.
 
Vstupné

Vstupné činí 10,- Kč, pro děti od 6ti let do 15ti let 5,-Kč.Doprovodné programy na Dražicích budou mít možná zvláštní cenu díky nákladům, které na to bude potřeba vynaložit.
 
Doplňkové služby

Při objednání hromadných skupin je poskytována průvodcovská činnost v češtině zdarma, průvodce i jiné služby je možné zajistit speciální objednávkou telefonickou dohodou.
 
Foto, kamera

ano - ano za poplatek
 
Bez bariér

ne
 
Parkování

ano - ano 300 m
 
Provozovatel

Muzeum Mladoboleslavska
 
Vlakbus

Stanice bus: Burza v Benátkách II. (1200 m)
Stanice vlak: ne
Vyhledat autobusové spojení
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  


 

 
Vyhledat možnosti stravování ...
 


 

 
Vyhledat možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 
 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015