Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
 • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
 • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
   
 • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
 • Strahovský klášter - obrazárna,   okres Praha
Adresa:  Strahovské nádvoří 1/132
11800  Praha
Telefon:  220 517 278
Email:  art.strahov@volny.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  8.8.2006
Poloha tohoto objektu
 


 

 
toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Strahovská obrazárna se řadí k nejvýznamnějším klášterním sbírkám v celé střední Evropě. Rozsáhlý fond obrazů, plastik i užitého umění odráží staletý umělecký vývoj premonstrátského kláštera na Strahově. Sbírka, systematicky budovaná od poloviny třicátých let 19. století opatem Jeronýmem Zeidlerem, byla původně instalována ve veřejnosti nepřístupných prostorách konventu. Po násilném přerušení života kláštera v roce 1950 a rozchvácení umělecké kolekce došlo po roce 1989 k opětovnému obnovení duchovního i kulturního života, od roku 1993 jsou významná díla představena veřejnosti Mimo sbírky obrazů jsou v uměleckých fondech Strahovského kláštera uloženy historické předměty liturgického charakteru a rozsahem menší kolekce užitého umění. Součástí sbírek je rovněž bohatá sbírka grafických listů (dosud nepřístupná).
Románské sály, umístěné v přízemí konventní budovy jsou v průběhu roku pronajímány pro pořádání výstav výtvarného umění.
 
Expozice

 • - - základem expozice Strahovské obrazárny je soubor obrazů české a středoevropské gotiky ( mj. Mistr Litoměřického oltáře, malíř okruhu A. Dürera) rudolfínské malby (D. Q. Ravesteyn, B. Spranger, G. v. Valckenborch), dále barokní a rokokové malířství (J. J. Hering, K. Škréta, P. Brandl, M. V. Halbax, V. V. Reiner, F. A. Maulbertsch, N. Grund aj.). Jednotlivými obrazy jsou zastoupeni rovněž flámští, holandští a italští malíři 17. a 18. století. Součástí expozice je hodnotná ukázka liturgických předmětů 14. - 19. století (kalichy, monstrance, relikviáře aj.), mezi nimiž vynikají tzv. Svatojiřské plenáře, mimořádná zlatnická práce z počátku 14. století. V expozici je v současné době rovněž prezentován tvz. Přemyslovský krucifix z kostela sv. Ignáce v Jihlavě, jenž byl restaurován péčí Královské kanonie premonstrátů na Strahově ve druhé polovině 90. let 20. stol. Výstavní prostory se nacházejí v horních ambitech konventní budovy kláštera. Vstup do Obrazárny z nádvoří "U lva".

 
Zajímavost

Současně s návštěvou Strahovské obrazárny lze prohlédnout prostory kvadratury s rajským dvorem, rozsáhlé fragmenty původní románské architektury klášterních budov, barokní freskovou výzdobu stěn ambitů a znovuobnovenou barokní kapitulní síň s nástropní freskou S. Noseckého a monumentálními olejomalbami F. Lichtenreitera.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  úterý - neděle 900 - 1200 a 1230 - 1700hodin.
   
  Vstupné

  Děti, studenti, důchodci: 20,- Kč, dospělí: 40,- Kč
  Platí do 30.4.2004 !!! Od 1.5.2004 nové ceny vstupného.
   
  Foto, kamera

  ne - ne
   
  Bez bariér

  ne
   
  Parkování

  Osobní auta - placené parkoviště Pohořelec. Autobusy - výstup a nástup na vyhrazeném místě ulice Dlabačov, Praha 6.
   
  Provozovatel

  Královská kanonie premonstrátů na Strahově.
   
  Vlakbus

  Stanice vlak: Tramvaj č. 22, 23 zastávka Pohořelec.
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti stravování ...
   


   

   
  Vyhledat možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   
   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015