Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
  • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
  • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
     
  • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
  • Zámek Kratochvíle,   okres Prachatice
Adresa:  Zámek
38411  Netolice
Telefon:  388 324 380
Email:  sz.kratochvile@worldonline.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  2.4.2006
Poloha tohoto objektu
 

Jihočeský kraj, vzdušnou čarou 15 km severovýchodně od města Prachatice.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...


Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

První písemné zmínky o předchůdci dnešní Kratochvíle - tvrzi a hospodářském dvoře Leptáči pocházejí z roku 1401, kdy byl majitelem tohoto zboží netolický občan Mikuláš Kugl. Netolicko tehdy patřilo do správy zlatokorunského kláštera. V roce 1569 obdržel rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan za věrné služby tvrz Leptáč s hospodářským dvorem, dal tvrz přestavět a vymalovat ji loveckými výjevy. To se tak zalíbilo Vilémovi z Rožmberka, že nabídl Krčínovi výměnou za Leptáč městečko Sedlčany. Po znovunabytí Leptáče dal Vilém tvrz rozšířit a zřídil v blízkosti tvrze velkou oboru na králíky.
 
Přestavbou Leptáče pověřil Vilém již osvědčeného rožmberského stavitele Baltazara Maggi z Arogna. Současně však připravoval výstavbu nového, velkoryse pojatého letohrádku, kde chtěl využít renesanční manýristické cítění italského stavitele.V květnu 1583 dal příkaz Jan Netolický z Turova, správce netolického panství, k založení základů pro vilu. Protože bahnitá půda neskýtala základům pevnou oporu, byly použity olšové a dubové piloty, vbíjené do mokré půdy. V létě 1585 byl založen v rohu ohradní zdi kostelík, zasvěcený Panně Marii, následujícího roku pak byl dokončen vodní příkop kolem vily.
 
Roku 1589 vysvětil papežský nuncius a přítel Viléma z Rožmberka Antonius Puteus právě dokončený kostelík Panny Marie. Současně se pracovalo na výzdobě vily. Malířskou výzdobou byl pověřen Georg Widman z Braunschweigu, který se osvědčil při výzdobě zámku v Telči. Widman se svými třemi pomocníky pracoval v letech 1589 a 1590 na výmalbě obou podlaží vily a z jeho dílny pravděpodobně pochází i nástropní malba v kostelíku.
 
Při výběru loveckých námětů vycházel Vilém z Rožmberka z grafických předloh ve své době velmi oblíbených knih Thierbuch a Jagdbuch, vzniklých výtvarnou spoluprací malíře Johanna Bocksbergera ml. a rytce Jobsta Ammana. Widman využil předloh pro komponování figurálních výjevů, jeho vlastním výtvarným přínosem je krajinářské pozadí loveckých výjevů.
 
Od roku 1588 působil na Kratochvíli štukatér (a Maggiho krajan) Antonio Melana. Pro štukovou výzdobu vybral stavebník jako předlohu Římské dějiny Tita Livia, které vyšly v Německu v roce 1568 a jejichž obrazový doprovod rovněž vytvořili Bocksberger ml. a Amman. Melana sám římskou historii neznal, protože výjevy libovolně pomíchal, mistrně však zvládl kompozici postav a věnoval pozornost detailům, takže jeho postavy jsou živější než původní grafické předlohy.
 
Roku 1592 Vilém z Rožmberka zemřel a českokrumlovské panství, jehož součástí byla i Kratochvíle, zdědil poslední vladař domu Rožmberského Petr Vok. Ten dal příkaz dokončit zahradu mezi vilou a tvrzí Leptáč. Za jeho vlády byly v oboře chováni hřebci, ale také velbloudi. Stavební práce na Kratochvíli pokračovaly až do roku 1595, kdy byla stavba letohrádku ukončena položením prejzových stříšek na ohradní zdi.
 
Obrovské zadlužení rožmberského majetku se snažil Petr Vo ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Expozice

  • Expozice Krátkého filmu Praha - V roce 1981 byla na Kratochvíli zřízena expozice Krátkého filmu Praha. Vzhledem k úpravám interiérů ve prospěch nové expozice byla většina mobiliáře převezena do Krajského depozitáře v Třeboni. Na Kratochvíli zůstalo jen několik předmětů (např. Verleho Veduta Kratochvíle), připomínající původní historickou náznakovou expozici. Expozice ve vile byla zaměřena na animovaný krátkometrážní film pro děti, názorně seznamující s technologickými principy výroby kresleného, ploškového a loutkového filmu a s jeho autory
  • Kaple Panny Marie - V nedávné době byla restaurována zámecká kaple Panny Marie, která se stala součástí prohlídkové trasy. V kapli jsou návštěvníci seznámeni s historií objektu a pokračují zahradou do vily, kde po krátkém úvodu o vzniku animovaného filmu mají možnost seznamovat se samostatně ( bez mluveného slova) s vystavenými exponáty.
  • Renesanční zahrada - Návštěvníci procházet manýristickou renesanční zahradou se záhony bylin a zemědělských plodin, komponovanými do geometrických obrazců. Celkový dojem podtrhuje vodní příkop, obklopující vilu se zahradním parterem.

 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

duben: sobota, neděle, svátky 900 - 1600
květen: denně kromě pondělí 900 - 1615
červen - srpen: denně kromě pondělí 900 - 1715
září: denně kromě pondělí 900 - 1615
říjen: sobota, neděle, svátky 900 - 1600
Jindy pouze po předchozí dohodě.
 
Prohlídkové okruhy

Prohlídková trasa umožňuje prohlédnout si buď jen expozici Krátkého filmu v budově vily a seznámit se s českou animovanou tvorbou, nebo navštívit kapli Narození Panny Marie a sv. Petra a Pavla a s průvodcem pokračovat do vily. Kaple s varhanním pozitivem z dílny Martina Palečka z poslední třetiny 18. století a řezaným pozdně gotickým oltářem Klanění tří králů je rovněž přístupná samostatně. Po absolvování prohlídky se mohou návštěvníci procházet zahradou, které se postupně vrací renesanční vzhled.
 
Foto, kamera

ne * ne
 
Bez bariér

ne
 
Parkování

200 m (placené) * 200 m (placené)
 
Provozovatel

Státní památkový ústav v Českých Budějovicích
 
Vlakbus

Stanice vlak: Netolice (300 m)
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  


 

 
Vyhledat možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 
 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015