Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
 • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
 • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
   
 • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
 • Lékárna „U zlaté koruny“,   okres Uherské Hradiště
Adresa:  Masarykovo nám. 148/149
68601  Uherské Hradiště
Telefon:  572 551 400

 
 
 

Poslední aktualizace:  26.6.2006
Poloha tohoto objektu
 

Zlínský kraj, ve městě Uherské Hradiště.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Dům č. 148 na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti má sice některé středověké prvky, ale první zmínka o jeho majitelích je až z roku 1606. Úřední záznam z roku 1689 již uvádí, že zde byla lékárna. V roce 1729 koupil dům Ignác Pilchowitz, který jej v roce 1752 celý přestavěl a dal vyzdobit oficínu nástropními obrazy. Datum přestavby potvrzuje chronogram umístěný na stropě: DEO IVVANTE CONATV ACCEDENTE FORTVNA AFFLVENTE HACIN VRBE FA VSTO FIXA LOCO ERIT A VREA CORONA.
Fasáda domu se v průběhu doby měnila. Původní podloubí bylo v roce 1884 zastavěno, čímž byl prostor lékárny zvětšen. Protože majitelé Antonie a Josef Stanclovi zakoupili v roce 1883 i vedlejší dům č. 149, byl současně celý objekt sjednocen novorenesanční fasádou a vyzdoben sgrafity (Ing. Havel z Prahy). V letech 1925 - 1932 byla etapovitě provedena úprava portálů a fasády přízemí dle návrhu architekta Domika Feye.
 
Od roku 1924 vedou lékárnu synové Josefa Stancla: dr. Bruno Stancl do roku 1930 a PhMr. Josef Stancl jun. do znárodnění v roce 1948.
Po restituci objektu v roce 1991 dochází k rozsáhlým opravám (střecha a fasáda). Od 1. 9. 1993 přebírá od státu zpět provoz Stanclova lékárna spol. s.r.o., která se snaží rekonstrukcí interiéru na základě dochované dokumentace navrátit tomuto klenotu jeho bývalý lesk a spolu s modernizací technického zařízení přinášet nadále nemocným potěšení, jak to hlásá latinský nápis na fasádě pod zlatou korunou: SANIS SOLAMEN AEGRIS IUVAMEN.
 
Expozice

 • Barokní oficína lékárny - Vyniká zde klenutý strop, který je štukou a plastickou malbou rámů členěn v barokně formovaná pole. V lunetách jsou vyobrazeni slavní antičtí lékaři a lékárníci: Demokritos, Andronikos, Celsus, Herophilos, Evagoras, Diskorides, Teophrastos a Galenus. Dále zde nacházíme alegorické obrazy: Zkouška a rozum. Plynoucí čas znázorňují symbolické postavy ročních období. Dominující postavení má centrálně situovaný obraz Herma a Hippokrata.
  V minulosti byla výzdoba stropu připisována Ignáci Josefu Raabovi žijícímu na Velehradě, dnes se kloní někteří odborníci k autorství Josefa Ignáce Sadlera z Olomouce.

 
Zajímavost

Barokní interiér lékárny zaujal významného českého malíře Josefa Mánesa při jeho pobytu u hraběte Logothettiho v Bílovicích (1854) do té míry, že si jej naskicoval a dnes se obraz nachází ve sbírkách NG v Praze.
Poměrně časté střídání majitelů bylo ukončeno přechodem do vlastnictví jedné rodiny v roce 1855, kdy lékárnu zakoupil František ze Schullernu se svou chotí Františkou roz. Fialovou. Jejich dcera Antonie se v roce 1877 provdala za lékárníka Josefa Stancla. V té době se stává lékárna také dostaveníčkem národních, kulturních a politických představitelů města a širokého okolí. Josef Stancl je prvním českým starostou královského města Uherské Hradiště, zemským poslancem Moravského sněmu, zakládá keramický průmysl v Mařaticích (cihelnu, kamnárnu a výrobu lidové keramiky). Založil také týdeník Slovácké noviny a byl jeho prvním vydavatelem.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  Celoročně: pondělí - pátek 800 - 1730; sobota 800 - 1130
   
  Vstupné

  zdarma
   
  Doplňkové služby

  Lékárna slouží dodnes svému účelu.
   
  Foto, kamera

  jen se svolením * jen se svolením
   
  Bez bariér

  ano
   
  Parkování

  Masarykovo náměstí (placené) * cca 15 min od centra
   
  Provozovatel

  Stanclova lékárna s.r.o., Uherské Hradiště
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Uherské Hradiště,, autobusové nádraží
  Stanice vlak: Uherské Hradiště
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


  • Eurocampingu Bojkovice

   
  Telefon:572 641 717 
  Podrobnější údaje >>>

  Podrobnější
  údaje >>>
  Adresa:Štefánikova ATC, Bojkovice
  Email: eurocamping@iol.cz
  Jazyky:
  Rezervace:telefon, email
  Ceny:500 - 1100
  Kapacita:

   
  Vyhledat další možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   
   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015