

Nezobrazovat loňské akce ...
- 19.01.2003 11:00 Literátská kultura - svět obklopující čínské vzdělance - nový výklad v expozici čínského umění. Na svitkové malbě, keramice a bronzech výklad ukáže vytříbenost a krásu kulturní tradice, ke které vzdělaní Číňané dodnes s obdivem vzhlížejí. Od dynastie Jüan (1279-1368) se v Číně vytvářel ideál vzdělance-literáta, který se od zbytku společnosti odlišoval nejen mistrným zvládnutím tří vznešených disciplín (malby, kaligrafie a poezie), ale i celým životním stylem a prostředím, které kolem sebe vytvářel. Výklad, který objasní okolnosti vzniku literátské kultury, je zdarma k platné vstupence. Od 1100 a od 1400.
- 23.03.2003 - 08.06.2003 Černá na bílé - moderní japonská kaligrafie.
- 26.04.2003 18:00 Škampovo kvarteto
Pavel Fišer - housle
Jana Lukášová - housle
Radim Sedmidubský - viola
Petr Jarůšek - violoncello
Program: Ludwig van Beethoven: Smyčcový kvartet č. 15 a moll, op. 132
Bedřich Smetana: Smyčcový kvartet č. 1 e moll, „Z mého života“
Škampovo kvarteto odstartovalo svou strmou uměleckou dráhu v březnu roku 1989 na pražské AMU pod vedením profesorů Antonína Kohouta a Milana Škampy, členů legendárního Smetanova kvarteta a velice rychle zdomácnělo na našich a zahraničních pódiích. Po několika významných oceněních na mezinárodních soutěžích komorní hudby získali členové kvarteta první cenu v prestižní světové soutěži Charlese Hennena v holandském Heerlenu. V roce 1992 kvarteto získalo zvláštní cenu Českého komorního spolku, o rok později následovalo úspěšné vystoupení v londýnské Wigmore Hall, za něž obdrželo cenu Královské filharmonické společnosti Best Debut 1993. V říjnu následujícího roku se pak soubor stal vůbec prvním rezidenčním kvartetem v historii Wigmore Hall, kde v letech 1994-1998 odehrál desítky koncertů. Škampovo kvarteto vystupuje v Evropě, Japonsku, Severní Americe, Mexiku a Austrálii, se svým publikem se setkává na pódiích prestižních hudebních festivalů v Melbourne, Amsterdamu, Berlíně, Vídni, Gstaadu, Edinburghu, Salzburgu, Istanbulu, Paříži aj. Pravidelně vystupuje ve významných hudebních centrech, jakými jsou, kromě již zmíněné londýnské Wigmore Hall, např. Concertgebow Amsterdam, pařížské divadlo Chatelet, vídeňský Musikverein, Lincoln Centre, Carnegie Hall v New Yorku, či Suntory Hall v Tokiu, jakož i ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Pro úplnost dodáváme, že vstupenky je možné rezervovat v pokladně zámku na tel. 257 92 16 38/9. - 14.06.2003 - 14.09.2003 Suiseki - kameny z přírody jako ozdoba interiérů.
Kameny nalezené v řekách, jezerech nebo v moři se kladou na dřevěné podložky, které podtrhují jejich přirozenou krásu. Na výstavě je možno spatřit kameny českých sběratelů z místních nalezišť a pro srovnání je vystaveno také několik asijských exponátů.
Lektorské oddělení Sbírky orientálního umění připravilo k výstavě výtvarné etudy pro aktivní návštěvníky. Výstava potrvá do 14. září, vstupné činí 80,- Kč základní, 40,- snížené. - 14.06.2003 18:00 Kocianovo kvarteto - na programu jsou skladby Josepha Haydna, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka. Koncert se koná v sobotu 14. června 2003 od 18 hodin v refektáři v přízemí zámku Zbraslav.
- 09.07.2003 - 23.07.2003 V. ročník letních dílen - celodenní tvůrčí dílny jsou určeny dětem i dospělým, kteří v červenci zůstávají v Praze a mají zájem o asijské umění a řemesla zblízka. Počet míst v ateliéru je 25, proto je nutno se přihlásit. Cena dílny činí 100,- včetně prohlídky expozic v obou patrech. Lektorské oddělení poskytuje návštěvníkům některé pracovní pomůcky i materiál zdarma. Letní dílny budu probíhat ve středu od 10,30 - 16,00 s přestávkou na oběd.
Program:
9. 7. Čínská divadelní maska - divadelní kostým a maska čínského herce skrývají velmi mnoho symbolických významů. Společně s lektorkou si prohlédneme vzácné vějíře s výjevy z čínského divadla a zobrazené scény si vysvětlíme. V ateliéru vyrobíme vlastní masku. Potřebujeme: nůžky, řezák, barevné tuše, barevné bavlnky, dřevěné korálky, temperové barvy, kulaté a ploché štětce, lepidlo Herkules a 40 cm slabé kulaté gumy.
16. 7. - 17. 7. Hra voskové batiky a výšivky - prohlédneme si vzácné originály indonéských a kašmírských šátků z depozitáře. Výklad se zaměří na jejich ornamentální výzdobu. První den dílny nás restaurátorky seznámí se vzorováním textilií voskovou batikou, zatímco druhý den se budeme věnovat výšivce. Dílny na sebe tématicky navazují, ale účast v obou dnech není podmínkou. Na 1. den potřebujeme: bavlněný jednobarevný šátek o rozměrech 50 × 50 cm, čajovou svíčku, zápalky, 2 ks špejle, krátké bambusové dřívko. Na 2. den potřebujeme: bavlněný batikovaný šátek z předchozí dílny nebo jedno-barevný bavlněný šátek o rozměrech 50 x 50 cm, střední jehlu s tupým hrotem, vyšívací bavlnky základních barev, nůžtičky.
23. 7. Klenot v lotosu (tento pořad je připraven i pro návštěvníky se zrakovým nedostatkem) - Buddhistické umění dosáhlo svého prvního vrcholu za vlády dynastie Severní Wej (385-534). V ateliéru společně vytvoříme repliku podoby historického Buddhy podle wejského bronzu, který si prohlédneme v expozici. K modelování potřebujeme: bavlněnou látku 30 × 30 cm, špachtli nebo tupý nůž.
Více informací na tel. č.: 257 920 481.
|