- Expozice mezinárodního umění - Stálá expozice mezinárodního umění 19. a 20. století představuje klíčové autory českého výtvarného umění a zdůrazňuje kontinuitu výtvarného umění posledních dvou desetiletí. Expozici, která je evropsky ojedinělá v časovém úseku i v mezioborovém propojení, připravily Sbírka moderního a současného umění, Sbírka umění 19. století a Sbírka grafiky a kresby Národní galerie v raze ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Prarze, Národním technickým muzeem, Národním muzeem, Národním filmovým archivem a Ministerstvem kultury ČR. Bohaté sbírky všech zúčastněných institucí a výstavní sály funkcionalistické budovy umožnily dát prostor exponátům, které nebyly nikdy vystaveny, nebo je zde ukázat v nových souvislostech. Expozice současně reflektuje uměleckohistorický vývoj, společenské a kulturní změny, spjaté s dobovým kontextem evropského umění, ale i proměny životního stylu v průběhu dvou století. Součástí této nové, invenčně architektonicky řešené expozice jsou reprezentativní ukázky architektury, nábytku, uměleckého řemesla, designu, scénografie a doplňují ji fotografie, kresby a grafické práce, soustředěné v grafických kabinetech. Celek stálé expozice poskytuje ve třech podlažích druhého, třetího a čtvrtého patra Veletržního paláce - na ploše více než 13 500 m2 - prostor pro více než 2000 exponátů, jejichž výběr umožňuje, aby se veřejnost seznámila s aktuálním pohledem na české výtvarné umění, zařazené do širšího společenského rámce kultury 19.a20.století i do evropských souvislostí. Expozice byla součástí projektu Praha 2000 - Evropské město kultury a záštitu nad ní převzal ministr kultury České republiky Pavel Dostál.
- I.část stálé mezioborové expozice - I.část stálé mezioborové expozice - Umění 19.století a České umění 1900-1930. Součástí expozice je sbírka francouzského umění 19. a 20. století, která je umístěna ve 3. a 4. patře.
- II.část stálé expozice - České umění od roku 1930 do současnosti, Sbírku Pro Lidice, zahrnující díla 52 umělců z Německa, a Laboratoř, která mapuje scénu mladého umění 90. let.
- Soubor zahraničních autorů 20. a 21. století - Jedná se o díla malířství, sochařství a užitého umění, která dosud u nás nebyla souhrnně vystavena. Novou expozici představují díla z majetku Národní galerie i zapůjčené exponáty z České republiky a ze zahraničí.
Do stálé expozice zahraničního umění zapůjčila Österreichische Galerie Belvedere ve Vídni významný obraz rakouského umělce Gustava Klimta (1862 - 1918) "Adam a Eva" (1917 - 18). Klimt si pro tento rozměrný obraz zvolil sice tradiční starozákonní příběh, představil jej však jako světské téma vztahu mezi mužem a ženou.
Jedná se o reciproční zápůjčku, která potrvá do 23. 2. 2003. Národní galerie v Praze na toto období zapůjčila do Galerie Belvedere ve Vídni Klimtův obraz "Vodní zámek" (1908). Toto dílo je vystaveno v rámci výstavy Gustav Klimt - Krajiny. V rámci této výstavy jsou prezentována díla několika evropských krajinářů. Obrazem "Břízová nálada" (1897) ze sbírek Národní galerie v Praze je zde zastoupen český malíř Antonín Slavíček (1870 - 1910).
V Malé dvoraně si můžete prohlédnout velkoformátové obrazy krajiny a obrazy s figurálními motivy Michaela Rittsteina. Obměnili jsme také grafické kabinety v jednotlivých patrech stálé expozice Umění 19., 20. a 21. století. Například ve 2. patře je nově instalována prezentace grafických listů Skupiny 42 s názvem Město je hluboké. Ve 3. patře v kabinetě francouzské grafiky a kresby jsou nově vystaveny litografie Pierra Bonnarda, Paula Cézanna, André Deraina, Henri Matisse a dalších. - Expozice plastik - V předpolí Veletržního paláce. Pro expozici byla vybrána díla Karla Nepraše, Karla Malicha, Stanislava Kolíbala, Milana Knížáka a Aleše Veselého.
|
Vstupenka pro tři poschodí: 200,- plné * 100,- snížené
Vstupenka pro dvě poschodí 150,- plné * 70,- snížené
Vstupenka pro jedno poschodí 100,- plné * 50,- snížené
Rodinná vstupenka 300,- (rodina má nárok na dvě sluchátka) * školní skupiny (za žáka) 20,-.
|