Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
 • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
 • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
   
 • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
 • Pivovarské muzeum, Plzeň,   okres Plzeň
Adresa:  Veleslavínova 6
30114  Plzeň
Telefon:  377 235 574
Email:  muzeum@pilsner-urquell.com

 
 
 

Poslední aktualizace:  14.5.2006
Poloha tohoto objektu
 

Plzeňský kraj, ve městě Plzeň.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...


Dvůr
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Hospoda
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Hospoda
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Hvozd
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Laboratoř
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Sladovna
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Spilka
Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Jedno z nejstarších muzeí svého druhu na světě je pro veřejnost otevřeno již 43 let. Právovárečný dům, ve kterém muzeum sídlí, je mimořádnou historickou památkou celosvětového významu. Souhrou šťastných náhod se dům dochoval ve své původní podobě, proto si zde mohou návštěvníci prohlédnout gotickou sladovnu se studnou, hvozd na sušení sladu, valečku, lednici, dvoúrovňové sklepy i prostory bývalého šenku.
 
Stovky unikátních exponátů dokládají historii vaření piva a kulturu pití piva od nepaměti po současnost. Výroba piva je v muzeu popisována od kolébky pivovarnictví ve starověké Mezopotámii až do 20.století. Vývoj kultury pití piva je demonstrován na dvou odlišných typech hospod - venkovské z 19. století a měšťanské z počátku 20. století. Mimo stálé expozice je otevřena celoročně i galerie, ve které se střídají výstavy známých malířů, kreslířů a fotografů.
 
Muzeum ročně navštíví přibližně 35 000 návštěvníků.
 
Historie objektu, ve kterém sídlí Pivovarské muzeum je značně složitá. První písemná zmínka pochází z roku 1492, i když nelze vyloučit původ značně starší.
 
První vlastník, kterého dokládají písemné prameny, se jmenoval Matěj Kútský. Více podrobností o funkci budovy se dozvídáme ze zprávy z 8. června 1520, kdy dům kupuje Matúš Sladovník, který s budovou zakoupil i sudovinu.
 
Matúš Sladovník dům prodává v roce 1545 a poté ho vlastní za sebou několik majitelů, až v roce 1628 se dozvídáme, že dům se sladovnou je ve velmi špatném stavu a potřebuje nutně opravu. Sladovna ale sloužila dál a na konci 17. století tady zřejmě funguje i kovárna. V 18. století dům vlastní rodina Raylů, kteří se rozhodli ke své původní profesi provazníků připojit i výnosnější a váženější sladovnictví.
 
V roce 1742, za francouzské okupace Plzně, vypukl uvnitř města velký požár, který však náš dům nepostihl. Na počátku 19. století kupuje dům Martin Kestřánek, který uskutečnil v roce 1829 rozsáhlou přestavbu do dnešní podoby. Za Kestřánka sladovna a snad i pivovar utěšeně prosperovaly. Poloha zde byla pro výrobu sladu výhodná, neboť v těsné blízkosti, za hradbami na levém břehu Mlýnského potoka, se nacházelo hned několik pivovarů. Ve 30. a 40. letech 19. století se postupně bořily městské hradby. Dlouhá ulice se otevřela ven do Otakarových sadů, vybudovaných namísto valů a parkánů v roce 1845, což ještě ulehčilo přepravu sladu. Za vlády mladších Kestřánků se však začalo ukazovat, že doba malých sladoven a pivovarů uvnitř města nenávratně končí a že budoucnost patří velkým továrním provozům, kde by se pivo dalo vyrábět modernější technologií tzv. spodního kvašení.
 
V roce 1868 byla sladovna v novinách nabízena k pronajmutí a od té doby pravděpodobně sloužila k jiným než sladovnickým účelům. Nejprve zde fungovala truhlářská dílna a poté sušárna surových kůží, která zápachem zamořovala celé okolí. Ve 30. letech 20. století byla v domě vyhlášená Tázlerova pivnice. P ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Expozice

 • Valečka - Prostor valečky, situovaný v 1. patře, se pochlubí prezentací bečvářského a bednářského řemesla. K vidění je velké množství původních nástrojů a rovněž celý proces výroby sudů, doplněný opět figurínami. Zde je také umístěn unikátní funkční model varny, který byl schopen produkce 30 litrů piva v jedné várce.
 • Historie piva a pivovarnictví - Úvodní prostory Pivovarského muzea jsou věnovány nejstarší historii piva a pivovarnictví. Mimo nádob, ze kterých se pivo pilo již v dávném středověku, je zde vystaveno také cínové nádobí, cechovní památky, pivovarnické kroje nebo nákrčník, který byl za trest nasazován nepoctivým řemeslníkům. V roce 2002 bude otevřena nová expozice o kolébce pivovarnictví - Mezopotámii a Egyptě. Založení Měšťanského pivovaru v Plzni připomínají listiny, vzácná pamětní alba a číše, ze kterých kdysi pil například František Josef I., arcivévoda Leopold Salvátor či velkokníže Vladimír Alexandrovič. V místech, kde skutečně bývala proslulá Tázlerova pivnice se dnes nachází kopie typické venkovské hospody z konce 19. století, doplněná o autentické figuríny zhotovené odborníky z pražských filmových ateliérů.
 • Sladovna - Sladovna, unikát evropské úrovně, která je nejstarším místem v celém muzeu a která těsně sousedí s posledním zachovalým zbytkem dvouplášťových městských hradeb. Ve sladovně, kde se vyráběl slad více než 400 let, je 18 metrů hluboká studna, náduvník a rozsáhlá expozice technického zařízení pivovarů, včetně parních, filtračních a stáčecích strojů. Vedlejší místnosti pak dominuje tzv. valach (užívaný k sušení sladu), který je opět památkou evropského významu.
 • Sklepy a měšťanská restaurace - Mezi dalšími expozicemi nelze nezmínit rekonstruovanou pivovarskou laboratoř a hlavně nově otevřenou kopii měšťanské restaurace z 30. let, kde autentickou atmosféru doplňují dobové doplňky, figuríny hráčů a výčepního a instalovaný audiofonní systém. Jako v každém řádném pivovarnickém domě i zde můžete sestoupit do sklepů, kde na Vás čeká lednice plná ledu, spilka a ležácké sklepy se sudy.

 
Zajímavost

V prostorách Pivovarského muzea mají vaši klienti jedinečnou možnost ochutnat pravý a originální Pilsner Urquell. Pokud si koupíte značkovou pivní sklenici s uchem za 45,-, načepujeme vám do ní zdarma toto pivo.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  Celoročně:
  leden - březen: denně 1000 - 1800
  duben - prosinec: denně 1000 - 1700
   
  Vstupné

  S průvodcem: 60,- plné * 30,- snížené * 20,-/osoba organizovaní skupiny školy *** 100,- cizinci plné * 70,- cizinci snížené * 140,- rodinné
  Písemný průvodce: 50,- plné * 25,- snížené * 100,- rodinné *** 60,- cizinci plné * 30,- cizinci snížené * 100,- rodinné

   
  Prohlídkové okruhy

  S průvodcem (Cz, En, De, Fr, It, Rus), bez průvodce (písemný průvodce v 19 jazycích).
   
  Doplňkové služby

  Prodej upomínkových předmětů, ochutnávka piva.
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti stravování ...
   


  • Zámecký statek Býkov
  Citlivá rekonstrukce tohoto památkově chráněného objektu přinesla zachování jednoho z mála velkých statků, postavených v selském baroku. Zámecký statek Býkov nabízí ubytování v pohodlných stylových pokojích s výhledem do krásné přírody.
  Příležitost k pořádání firemních a rodinných společenských akcí, rautů, seminářů... Fitness, sauna, masáže, jezdecké koně a horská kola, billiard klub, útulná vinárna.
   
  Telefon:377 193 110 
  Podrobnější údaje >>>

  Podrobnější
  údaje >>>
  Adresa:Hromnice 55, Plzeň - sever
  Email: bykov.mfc@iol.cz
  Jazyky:Cz
  Rezervace:
  Ceny:0
  Kapacita:55

   
  Vyhledat další možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   
   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015