Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
  • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
  • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
     
  • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
  • Hrad Košumberk,   okres Chrudim




Adresa:  Obecní úřad
53854  Luže
Telefon:  469 671 101
Email:  ouluze@iol.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  2.9.2006
Poloha tohoto objektu
 

Pardubický kraj, vzdušnou čarou 15 km východně od města Chrudim.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Původní hrad vlašimský byl vybudován na skalnatém ostrohu nad řekou počátkem 14. století a s jeho nejstarší podobou souvisí spodní část okrouhlé věže při východním nárožní a šást přilehlého paláce, dnes součást severního křídla.
 
K výraznějším stavebním úpravám dochází ve 14. století za arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi a jhoe synovce Jana z Jenštejna, kdy se středověký hrad mění na reprezentační sídlo oběma preláty čsto navštěvované. O tom svědčí i několik listin zde vydaných.
 
Do dějin této stavby se zapsali i Trčkové z Lípy, kteří Vlašim získali v roce 1442 a na přelomu 15. a 16. století hrad přestavovali. Za jejich čry vzniklo vnější opevnění, z něhož se po dnešní dobu zachovala hradba v pivovarské budově a bašta, které v následujíchích letech doplnil val a nároží bastiony.
 
Se jménem Vostrovců z Kralovic spojujeme přestabu hradu na renesanční zámek v letech 1580 - 1620, kdy se výškově sjednotily jednotlivé budovy, přistavěla věž osmibokou nástavbou a hlavní palác byl doplněn renesančními hřebínkovými klenbami i sdruženými obdélnými okny. První i druhé patro věže ozdobily bohaté štuky, v severozápadním rohu nádvoří vzniklo schodiště s klasicistními arkádami navazujícími svým provedením na pražské dvorské prostředí.
 
Za Talmberků v roce 1627 zámek částečně vyhořel a byl postupně obnovován a přestavován, takže po roce 1700 pozměněno jižní křídlo, vybudován pivovar a nové konírny na jižní straně. V roce 1774 získali vlašimské zboží Auersperkové. V jejich držení zůstává zámek až do roku 194ř, kdy byl vyvlastněn a přešel do rukou československého státu. Byl využíván pro správní a kulturní účely.
 
Součástí zámku je i romantický a krajinářský park anglického typu založený roku 1775 Karlem a Marií z Auersperků a postupně doplňovaný nejen vzácnými, ale i romantickými stavbami, z nichž se do dneška zachovala pouze hradní zžícenina a čínský pavilón. Působivou až mystickou atmosféru parku na počátku minulého století zachycuje album ručně kolorovaných soudobých rytin A. Pucherny. Vlašimský park představuje v podstatě nejstarší známý pokus (a to do dneška zdařilý) o založení přírodně krajinářského parku v Čechách, který v minulých dobách patřil k nejzdařilejším.
 
V uplynulých letech byla nejstarší část zámku generálně rekonstruována a slouží potřebám široké veřejnosti. Pro potřeby městského národnho výboru je vybavena stylová obřadní síň, zájemcům o přírodu i dějiny regionu je určena odborná muzejní knihovna a přednáškový sál. Muzeum Podblanicka seznamuje s historií regionu v první části vlastivědné expozice pojednávající o přírodě a nejstarších dějinách okresu. Největší vlašimský průmyslový podnik - Blanické strojírny - dokumentují vývoj loveckého a sportovního střelectví v širokých dějinných souvislostech.
 
Zajímavost

V sousedství hradu Hamzova dětská léčebna.
 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

duben: sobota, neděle, svátky 1000 - 1700
květen - srpen: denně kromě pondělí 1000 - 1700
září, říjen: sobota, neděle, svátky 1000 - 1700
Jindy pouze po předchozí dohodě.
 
Vstupné

20,- plné * 10,- snížené.
 
Foto, kamera


 
Bez bariér

ne
 
Parkování


 
Provozovatel

Obecní úřad Luže
 

  
 
 

 

 
 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015