Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
 • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
 • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
   
 • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
 • Klášter Plasy,   okres Plzeň - sever
Adresa:  Plzeňská 2
33101  Plasy
Telefon:  373 322 174
Email:  klaster@plasy.cz

Národní kulturní památka
 

Poslední aktualizace:  14.3.2006
Poloha tohoto objektu
 

Plzeňský kraj, vzdušnou čarou 20 km od města Plzeň.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...


Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Klášter byl založen v r. 1144 tehdejším panovníkem knížetem Vladislavem II. (1140-1172). (Účastnil se tažení římského císaře Fridricha Barbarossy v r. 1158 proti Milánu. Za tuto službu mu byl udělen královský titul Vladislav I.).
 
Založení kláštera bylo součástí kolonizačních snah vládnoucího rodu Přemyslovců v této oblasti Čech. (Kolonizační snahy v této oblasti nebyly první, je zde doloženo osídlení již z doby železné, později knížecí dvůr). Vzhledem ke svým kvalitám byl pro tento úkol vybrán tehdy poměrně mladý cisterciácký řád. Řád cisterciáků byl založen r. 1098, kdy část mnichů (- mnich-monachus-ten, kdo žije sám, jsou to lidé, kteří se samostatně věnují rozjímání-- z benediktinského opatství - benediktini řád založený Benediktem z Nursie -480-547 n.l.-- ) opustila komunitu a pod vedením opata Roberta založili nový řád. Otcem kolektivního mnišství - cenobitství-byl Pachonius, který žil v letech 251-356 n.l.
 
Významnou osobou řádu byl Bernard z Clairvaux, který za své vlády upevnil vnitřní řád cisterciáků. Každý klášter se vyznačoval svými pravidly - regula-řehole. Zakladatelé toužili po návratu k mnišským ideálům, byli proti okázalosti a přepychu, ctili střídmost a úctu Panně Marii. Oslavovali Boha společnou modlitbou několikrát denně. Celý řád se stal úspěšný díky vyváženosti programu a činností, kde se v denním programu střídaly modlitba, práce a studium. Nový řád zakládal kláštery na odlehlých , ba přímo izolovaných místech (klid, soustředění na Boha), v údolích, kde byla blízkost vodního toku. Cisterciáci byli mistry ve využívání vody. Voda se stala základním živlem cisterciáků od úrovně mystické, až po ekonomickou. Veškeré kláštery byly propojeny pevnou vazbou na mateřský klášter v Citeaux-Z počátku se lokalita nazývala claustrum novum, později se pro opatství ujalo latinské jméno Cistercium, francouzská forma názvu zní Citeaux. Podle jedné verze získal klášter své pojmenování po milníku staré římské cesty (Cis tercium lapidem miliarem), podle jiné se v jeho názvu odráží močálovitý terén, v němž mniši své opatství založili, místo se stojatou vodou tvořící nádrže cisterny, používali stejné liturgické knihy, jednotnou architekturu, stejné modlitby, stejná pravidla života v klášteře, stejný oděv - hábit z nebarveného sukna + černý škapulíř - proto šedí či bílí mniši, všechny kaple byly zasvěceny Panně Marii. Život v klášteře nebyl snadný, cisterciáci vycházeli z loga sv. Benedikta „ORA ET LABORA“, a to znamená „MODLI SE A PRACUJ“.
 
Denní program konventu začínal v 01:45 hod. budíčkem, následovalo „noční bdění“ do východu slunce, dále se v průběhu dne střídaly modlitby, nauka a fyzické práce. Ve 20:00 hod. nastal čas na spánek. I v jídle byli mniši střídmí. V létě jedli dvakrát denně, v zimě pouze jednou. Maso s výjimkou ryb bylo zakázáno, pili víno a vodu, časem v zaalpských zemí přibylo tradiční pivo. Při každém jídle jeden z mnichů předčítal stolovníkům pasáže z nábožensk ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Expozice

 • Barokní architektura a umění - V budově konventu, která patří k typickým zástupcům barokní gotiky v Čechách a celá je založena na dubových pilotách v bažinaté půdě, je umístěna stálá expozice, která představuje právě barokní architekturu a umění (15 velkoplošných fresek po trase - autoři Kramolín, Pink, kaple, ambitové chodby, knihovní sál).
 • Expozice lékárenství - Navazuje na bohatou tradici lékárenství v Plasích. K vidění jsou rokoková, klasicistní a secesní lekárny doplněné o dobové předměty.
 • Galerie inspirovaného umění - Nachází se ve druhém patře konventu. Jsou zde vystavena díla Strettiů, místních rodáků a malíře figuralisty Aloise Doležela.
 • Barokní sýpka - Slouží jako samostatný návštěvnický okruh, který je však fyzicky náročný. Po zdolání více jak 120 schodů na návštěvníky čeká odměna v podobě funkčního barokního hodinového stroje z r. 1686 (fyzicky náročnější, přístupné pouze pro předem objednané skupiny).
 • Budova prelatury se sálem - Je obdařen bohatou štukovou výzdobou, poskytuje zázemí pro účastníky různých sympozií a koncertů.

 
Zajímavost

Unikátní barokní hygienické zařízení (prevety a pisoáry). Konvent je postaven na dubových pilotech v bahnité říční nivě.
Funkční originální hodinový stroj z roku 1686.
 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

duben: sobota, neděle, svátky 900 - 1600
květen: denně kromě pondělí 900 - 1700
červen - srpen: denně kromě pondělí 900 - 1800
září: denně kromě pondělí 900 - 1700
říjen: sobota, neděle, svátky 900 - 1600
Jindy pouze po předchozí dohodě.
 
Vstupné

40,- plné * 30,- snížené * 1,- děti do 6 let
Hrobka Metternichů: 15,- plné * 10,- snížené
Sýpka s hodinovou věží: 30,- plné * 20,- snížené
Cizinci příplatek za výklad: 50,-; za text 25,-
Galerie „insp. Umění“ 20,- plné * 15,- snížené
Výstavy: 15,- plné * 7,- sníž.
 
Prohlídkové okruhy

S průvodcem (Cz, De, En), Konvent: 50 min, nejvíce 40 návštěvníků, Hrobka: 20 min, Sýpka: 35 min. (fyzicky náročnější, pouze pro předem objednané skupiny).
 
Doplňkové služby

Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, pronájem prostor, svatby na objednávku.
 
Foto, kamera

30,- * 50,-
 
Bez bariér

ne
 
Parkování

100 m (zdarma) * 100 m (zdarma)
 
Provozovatel

Národní památkový ústav, Územní odborné pracoviště Plzeň
 

  


 • Zámecký statek Býkov
Citlivá rekonstrukce tohoto památkově chráněného objektu přinesla zachování jednoho z mála velkých statků, postavených v selském baroku. Zámecký statek Býkov nabízí ubytování v pohodlných stylových pokojích s výhledem do krásné přírody.
Příležitost k pořádání firemních a rodinných společenských akcí, rautů, seminářů... Fitness, sauna, masáže, jezdecké koně a horská kola, billiard klub, útulná vinárna.
 
Telefon:377 193 110 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:Hromnice 55, Plzeň - sever
Email: bykov.mfc@iol.cz
Jazyky:Cz
Rezervace:
Ceny:0
Kapacita:55

 
Vyhledat další možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 
 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015