Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
  • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
  • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
     
  • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
  • Zámek Dětenice,   okres Jičín
Adresa:  Dětenice 1
50724  Dětenice
Telefon:  493 596 132
Email:  info@detenice.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  14.8.2006
Poloha tohoto objektu
 

Hradecký kraj, vzdušnou čarou 15 km jihozápadně od města Jičín.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Po pánech z Dětenic, větvi Valdštějnů, se zde vystřídaly v 15. Století rytířské rody jako Okořští z Okoře, Semečkové ze Semčic, Blektové z Útěchovic, Valkounové z Adlaru a Černínové z Černína. Od roku 1503 vlastnil Dětenice mocný český panský rod Křineckých z Ronova. Ti zde v roce 1587 vystavěli renesanční zámek a později, v roce 1619, k tomuto zámku přistavěli mohutnou věž, která se zachovala dodnes takřka v původní podobě. Po bitvě na Bílé Hoře byl majetek rodu zkonfiskován a získal ho mocný šlechtic Albrecht z Valdštejna. V držení Valdštejnů zůstaly Dětenice asi sto let. Dalšími vlastníky byli hrabě Karel Bathyany. Slavná to byla doba pro zámek, když ho koupil v roce 1760 hrabě Jan Kristián Clam-Gallas, který jej přestavěl v letech 1762- 1765 z renesanční podoby na pozdně barokní dle projektu architekta Zachariáše Fiegerta. V této podobě, až na drobné úpravy, se zachoval dodnes. Dále vlastnili zámek a celé panství, které čítalo mnoho půdy, lesů a vesnic, baron Jakub Wimmet a potom baron Jan Filip Wessenberk, který dostavěl část druhého patra roku 1815. V roce 1873 získali zámek i panství Maltézští rytíři. Zámek byl spravován prostřednictvím velkopřevorů maltézského řádu a celé panství jenom vzkvétalo. Za velkopřevora knížete Othenia Lichnovského z Werdenberka došlo k posledním stavebním úpravám zámku v letech 1878 - 1881. Maltézští rytíři prodali zámek velkoprůmyslníkovi Adolfu Blochovi. V té době měla o koupi také zájem španělská královna, která se do zámku zamilovala během svých pobytů. Tomu však nebylo přány ze strany Vídně. Syn Adolfa Blocha Rudolf Bloch prohrál nakonec celé své jmění na burze včetně Dětenic. V dražbě roku 1927 koupil Dětenice Emanuel Řehák (stavitel např. Vranovské přehrady). V roce 1948 vyvlastnil zámek stát, který ho nechal zpustnout. V letech 1998-2000 proběhla obnova kulturního dědictví nemalého významu a zámek Dětenice byl 1. 1. 2000 na prahu 3. tisíciletí opět otevřen.
 
Expozice

  • Dětenice - Při návštěvě zámku je možné vidět dochovalé gotické, renesanční a barokní fresky i nástěnné malby al secco, rokokové a klasicistní štukové výzdoby. Sbírku obrazů a loveckých trofejí, kachlová kamna a nábytek včetně doplňků.

 
Zajímavost

Ojedinělá sbírka zbraní cca 300 ks.
 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

duben: sobota - neděle 1000 - 1700
květen - září: úterý - neděle 1000 - 1700
říjen: sobota - neděle 1000 - 1700
 
Vstupné

80,- plné (pro skupiny nad 15 osob 50,-) * 50,- mládež 12-18 let * 30,- děti 6-11 let *** 80,- cizinci s textem * 140,- cizinci po objednání s výkladem (En, De, …)
 
Prohlídkové okruhy

S průvodcem, 50 min., nejvíce 50 návštěvníků.
 
Doplňkové služby

Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, pořádání svateb a pronájem prostor na objednávku.
Nově otevřený zámecký pivovar, krčma a muzeum piva.
 
Foto, kamera

ne * ne
pouze svatby
 
Bez bariér

ano v přízemí zámku, dále s pomocí personálu
 
Parkování

50 m (30,- Kč) * 50 m (30,- Kč)
 
Provozovatel

Pavel a Dana Ondráčkovi
 
Vlakbus

Stanice bus: Dětenice (50 m)
Stanice vlak: Osenice (0,6 m)
Vyhledat autobusové spojení
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  
 
 

 

 
 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015