Zámek Hrubý Rohozec
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohlednice Diskuze \"" English version

 
 
   
 Poloha
Poloha tohoto objektu
 Pohlednice
Pošlete svým známým elektronickou pohlednici, např. tuto:
 
Hrubý Rohozec
 
Poslat tuto pohlednici

 
 Reklama
 
 Anketa
  Jste spokojen(a) s rychlostí načítání těchto stránek?
 
Ano  (20958)
Ne  (4468)

 Kontaktujte nás
  Napište nám - jakýkoli svůj názor na náš server.
Oznamte chybu - je-li kdekoli na našich stránkách chyba, budeme velmi rádi, když nám to sdělíte.
Přidejte záznam - do jakékoli z našich sekcí, a to zdarma.
 
 
 
Popis

 
Zámek tvoří výraznou dominantu na skále nad řekou Jizerou. Jeho předchůdcem byl raně gotický hrad z doby kolem roku 1300, jehož zakladatelem byl pravděpodobně Havel Ryba z Lemberka. Jádrem stavby byla západní věž, k níž se na západní straně přidružil palác. Ná východní straně vznikla další hranolová věž a na ní navazující ohradní zeď. Po Markvarticích a pánech z Michalovic vlastnil hrad od roku 1468 Jan Tovačovský z Cimburka, jehož ovdovělá druhá manželka Johanka z Krajku zahájila v roce 1506 přestavbu hradu, čímž vznikl opevněný komplex budov na nepravidelném lichoběžníkovém půdoryse. Pozdně gotický ráz má též pavlač a portál z nádvorní strany do síně. Portál vstupní věže se znakovou deskou má již renesanční charakter.
Roku 1534 získali Hrubý Rohozec Vartemberkové, z nichž Karel upravil kolem roku 1600 hrad v renesanční zámek. Východní křídlo bylo prolomeno otevřenou arkádou, zámecká průčelí obdržela sgrafitovou výzdobu a snížená stará východní věž byla začleněna do východního paláce.
Po konfiskaci hruboskalského panství Vartemberků získal zámek roku 1628 Mikuláš Desfours, v jehož rodě byl až do roku 1945. Za jeho syna Albrechta Maxmiliána byla roku 1675 do jižního paláce vestavěna raně barokní kaple probíhající dvěma patry.
Začátkem 19. století byly z nádvorních průčelí odstraněny dřevěné pavlače v druhém patře a nahrazeny vnitřní komunikací. Došlo i k zazdění arkád a snesení nejvyššího patra východní věže. Novogotickým zařízením byla vybavena jídelna.si.

 
Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena © 2000-2015
 
hosting zajišťuje: www.KvalitniHosting.cz