Kostel Nanebevzetí Panny Marie 
Vítáme Vás HistorieExpozicePohledniceRestaurace Diskuze \"" English version

 
 
   
 Poloha
Poloha tohoto objektu
 Pohlednice
Pošlete svým známým elektronickou pohlednici, např. tuto:
 
Most, park
 
Poslat tuto pohlednici

 
 Reklama
 
 Anketa
  Jste spokojen(a) s rychlostí načítání těchto stránek?
 
Ano  (20958)
Ne  (4468)

 Kontaktujte nás
  Napište nám - jakýkoli svůj názor na náš server.
Oznamte chybu - je-li kdekoli na našich stránkách chyba, budeme velmi rádi, když nám to sdělíte.
Přidejte záznam - do jakékoli z našich sekcí, a to zdarma.
 
 
 
Popis

 
Na místě původní osady bylo v druhé polovině 13. století založeno královské město Most. Městská zástavba se rozprostírala kolem raně gotické trojlodní baziliky Nanebevzetí Panny Marie ze 14. století. Po zničujícícm požáru města v roce 1515 zůstala z kostela jen krypta a obvodové zdivo západní věže.
V roce 1517 bylo započato se stavbou kostela podle plánů Jakuba Heilmanna ze Schweinfurtu, který stavbu pojal jako velké halové trojlodí s tzv. vtaženými pilíři, tkeré vytvářely po obvodu jednotlivé kaple a členily emporový ochoz. Vysunutím výplňkových zdí až na samý vnějšek opěrných pilířů se zvětšil vnitřní prostor kostela, v němž dominujícími prvky byly osmiboké pilíře a systém kroužených kleneb. Soustředění výtvarného řešení na působivé utváření vnitřku stavby je charakteristické pro vrcholné období pozdně gotického slohu u nás. Po dokončení hrubé stavby v roce 1549 vznikly renesanční portály, reliéfy empor, západní schodiště a v roce 1576 helmice věže. Z uměleckých předmětů původního kostela se zachovala Mostecká madona, dílo české malířské školy z 14. století. Vnitřní zařízení nového kostela bylo převážně gotické a renesanční. Doplňky mobiliáře ve slohu barokním a rokokovém byly při regotizačních zásazích v roce 1880-83 většinou odstraněny.
Potřeby těžby hnědého uhlí vedly k rozhodnutí zbourat starý Most a postavit nové moderní město na jiném místě. Se zřetelem na kulturní význam kostela jako vrcholného díla pozdní gotiky bylo rozhodnuto kostel zachovat a přesunout ho jako celek. Projekt přesunu vypracovala organizace Transfera. Kostel byl naložen na 53 čtyřnápravové vahadlové podvozky a po přepravní dráze 160 m dlouhé, která byla během přesunu za kostelem demontována a před kostelem opět montována, byl přesunut po dráze 841,1 m dlouhé průměrnou rychlostí 2,16 cm za minutu. Přesun trval od 30. září do 27. října 1975.
Po usazení kostela byly provedeny restaurátorské práce a přikročeno k instalaci expozice. Přesunutý gotický kostel v Mostě je přístupný veřejnosti od roku 1988.

 
Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena © 2000-2015
 
hosting zajišťuje: www.KvalitniHosting.cz