Muzeum Krásno
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkce Diskuze \"" English version

Muzeum Krásno
Adresa:  Cínová ul. 408
35747  Krásno
Telefon:  352 688 740
Email:  muzeum@omks.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  3.6.2006
Poloha tohoto objektu
 

Karlovarský kraj, vzdušnou čarou 10 km jihovýchodně od města Sokolov.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Muzeum je umístěno na místě středověkého cínového dolu na žilném systému Gellnauer. Zprovozněný objekt muzea se nachází v areálu cínového dolu Vilém, kde jsou zachovány i další budovy jako těžní věž a těžní budova dolu, strojovna, vrátnice a stavba jedné z nejstarších trafostanic na našem území. Vlastní budova současného muzea sloužila v 18. a 19. století jako úpravna cínových rud poháněná vodními koly umístěnými ve sklepích objektu. Odtud byla energie rozváděna pomocí transmisí po celém objektu. Původní poslání objektu je značně setřeno (zachovány komory pro vodní kola, náhon, základy přilehlých objektů apod.) pozdějšími přestavbami a využitím objektu, který sloužil jako tělocivčna, kulturní dům a jídelna rudných dolů a navíc poměrně dlouhé období chátral nevyužitý.
V roce 1994 byly na objektu zahájeny opravy, které byly ukončeny v roce 1998. Expozice byla slavnostně otevřena dne 5. září u příležitosti druhého setkání hornických měst a obcí ČR, které se konalo právě v Krásně. Tento dům slouží jako hlavní objekt budovaného hornického muzea v přírodě, které zde vyrůstá na ploše několika hektarů. Vlastní muzeum je doplněno řadou pozůstatků po těžbě a zpracování rud ve svém okolí, které budou zpřístupněny od objektu muzea systémem naučných stezek a chodníků.
 
Expozice

  • Historie těžby rud a uhlí - V hlavním objektu je umístěn těžní parní stroj z dolu Marie z r. 1897 a expozice k jeho transferu z Královského Poříčí. Dále je zde prezentována historie těžby rud a uhlí, mineralogie a geologie Slavkovského lesa, středověký důl Jeroným v Čisté. Expozice se stále doplňuje.

 
Zajímavost

Zbytek historického jádra původně královského horního města Krásna s renesanční zvonicí, kostelem sv. Kateřiny a městskou radnicí. Cca 1 kilometr od obce na Krásném vrchu je známá turistická rozhledna, okolo které vede zároveň naučná stezka podél Dlouhé stoky - umělého kanálu ze 16. století.
 
Kulturní akce


Nezobrazovat loňské akce ...

  • 16.04.2003 - 31.07.2003  „Poznej své město, poznej své muzeum!“   - soutěž je pořádaná Krajským muzeem Sokolov ve spolupráci s městem Horní Slavkov v Muzeu Horní Slavkov a ve spolupráci s dalšími sponzorskými a mediálním partnery. Pravidla soutěže budou k dispozici přímo v pokladně muzea a budou uveřejněny ve sdělovacích prostředcích (Slavkovský zpravodaj, Sokolovský deník,...), informačních letácích a plakátech. Soutěží se o mnoho atraktivních cen!
  • 18.05.2003  Mezinárodní den muzeí   - Krajské muzeum Sokolov zve návštěvníky k bezplatné prohlídce expozice a výstav v Sokolově a do svých poboček Hornického muzea Krásno a Muzea Horní Slavkov.
 
Otevírací doba

duben - říjen: středa - neděle 900 - 1200, 1300 - 1700
listopad - březen: pondělí - pátek 900 - 1200, 1300 - 1700
Jindy pouze po předchozí dohodě.
 
Vstupné

20,- plné * 10,- snížené * 40,- rodinné * 5,- školy.
 
Prohlídkové okruhy

Bez průvodce.
 

 

 
 
Doplňkové služby

Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů.
 
Foto, kamera

ne * ne
 
Bez bariér

ne
 
Parkování

U objektu
 
Provozovatel

Okresní muzeum Sokolov
 

  
 
 

 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015