Zámek Liběchov
Vítáme Vás HistorieExpozicePohledniceRestaurace Diskuze \"" English version

Zámek Liběchov
Adresa:  zámek
27721  Liběchov
Telefon:  315 697 036

 
 
 

Poslední aktualizace:  30.8.2006
Poloha tohoto objektu
 

Středočeský kraj, vzdušnou čarou 10 km severně od města Mělník.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Vítáme Vás na zámku v Liběchově, kde v roce 1977 po rozsáhlé rekonstrukci byly veřejnosti zpřístupněny asijské sbírky Náprstkova muzea, složky Národního muzea. Historie zámku sahá až k přelomu 12. a 13. století. Tehdy zde stávala dřevěná tvrz, na začátku 16. století byl již částečně kamenná. V polovině téhož století byla pak vybudována okrouhlá renesanční tvrz se širokým vodním příkopem. Velkorysá přestavba zámku z prvé poloviny 18. století je dílem slavného pražského architekta a stavitele Františka Maxmiliána Kaňky. Na přání tehdejšího majitele Jana Jáchyma Pachty z Rájova přeměni Kaňka tvrz v pohodlné barokní křídlo a jeho přestavba je dodnes určující pro vzhled zámku a okolí. Při výzdobě s Kaňkou spolupracovali také jeho přátelé, sochař Matyáš Bernard Braun a malíř Václav Vavřinec Rainer. Rainerovy malby se bohužel nedochovaly, ale obnovený zámecký park tvoří plastiky z Braunova okruhu. Kostel sv. Havla v Liběchově je také barokní a pravděpodobně také dílo Kaňkovo. Ve stavebních tradicích J. J. Pachty pokračoval jeho syn Hubert Karel, který panství převzal po svém otci. Nechal postavit křížovou cestu od kostela sv. Havla, ke kostelíku sv. Ducha (namaloval jezuitský řádový malíř Josef Kramolín - namalované výjevy se nedochovaly). V roce 1781 nechal postavit konírnu pro 4 x 8 koní (před zámkem). Kostelík sv. Ducha existoval již ve 14. století, za husitských válek byl zcela zničen, obnoven znovu v druhé polovině 17. století a současnou podobu dostal až v prvé polovině 19. století.
V sale terreně jsou restaurované fresky našeho malíře a dekoratéra Josefa Navrátila (prvá polovina 19. století) s námětem hrdinské poemy Vlasta (dívčí válka přepracovaná do období romantismu). Pro obrozeneckou společnost (Matouš Kácel, filosof Bernard Bolzano, Palacký, Jungman, Hanka, Sabina, Rieger), která se scházela na zámku za tehdejšího majitele Antonína Veita, bylo takové téma výrazem vlasteneckého smýšlení. Veit také podporoval Václava Levého, který na zámku v tomto období pracoval jako kuchařský pomocník, později vystudoval na náklady Veita sochařskou akademii v Mnichově a stal se významnou osobností našeho moderního sochařství. Levého dílo je zastoupeno jednak přímo v zámeckém parku - Pomona a Flóra, znázorňující jaro a podzim a některé zahradní vázy, jednak nedaleko Liběchova v lese u obce Želízy, kde Levého reliéfy tesané do pískovcových skal dokumentují spontánní výtvarný projev sochařských začátků (jeskyně Klácelka, skupina Blaník, Čertovy Hlavy, Harfenice aj.).
Památkou na romantický vztah k zemím z Východu je orientální salónek. Od doby, kdy malíř Josef Navrátil namaloval čínskou tématiku (Prodej koček v čínském přístavě, Lampionový průvod, Kuřáci opia), neuplynulo relativně příliš mnoho času, ale poznání asijských zemí a národů a vztah k nim se podstatně změnily. Čínská tématika vznikla v roce 1840. Dekoratérská práce Josefa Navrátila - islámská tématika vznikla již po roce 1830 (stropy, sloupy, nádveřní oblouky). Nábytek není původní, ten se ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Expozice

  • Expozice asijských kultur - Umělecká řemesla, keramika, porcelán, textil, plastiky, šperky, aj.

 
Zajímavost

V okolí Liběchova skulptury sochaře Václava Levého. Trasa je dlouhá 15 km.
 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

Celoročně: denně kromě pondělí 900 - 1700
 
V současné době je zámek kvůli povodním uzavřen.
 
Vstupné

40,- plné * 20,- snížené
 
Prohlídkové okruhy

S průvodcem (Cz, text v En), 90 min., nejvíce 40 návštěvníků.
 

 

 
 
Doplňkové služby

Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, pronájem prostor po předchozí dohodě.
 
Foto, kamera

30,- * 30,-
 
Bez bariér

ano, do přízemí zámku
 
Parkování

100 m * 100 m
 
Provozovatel

Národní muzeum, Náprstkovo muzeum
 

  


  • Restaurace U Cinků
Nový hotel s restaurací, zahradní restaurací, grilem a tanečním parketem. Na všech pokojích sociální zařízení a TV se satelitem. 2 km od zámku Mělník, 25 km od Prahy, nedaleko hradu Kokořín a zámku Nelahozeves a Veltrusy. Uzavřené parkoviště.
 
Telefon:315 671 024 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:Českolipská 1166, Mělník
Email:rektorm@seznam.cz
Jazyky
menu:
Cz, De
Jazyky
obsluha:
Cz, De, En
Rezervace:telefon, email
Ceny:48 - 216
Otevřeno:Denně 10:30-23

 
Vyhledat další možnosti stravování ...
 


 

 
Vyhledat možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015