Hrad Mladá Boleslav
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohledniceUbytováníRestaurace Diskuze \"" English version

 
 
   
 Poloha
Poloha tohoto objektu
 Pohlednice
Pošlete svým známým elektronickou pohlednici, např. tuto:
 
Mladá Boleslav
 
Poslat tuto pohlednici

 
 Reklama
 
 Anketa
  Jste spokojen(a) s rychlostí načítání těchto stránek?
 
Ano  (20958)
Ne  (4468)

 Kontaktujte nás
  Napište nám - jakýkoli svůj názor na náš server.
Oznamte chybu - je-li kdekoli na našich stránkách chyba, budeme velmi rádi, když nám to sdělíte.
Přidejte záznam - do jakékoli z našich sekcí, a to zdarma.
 
 
 
Kulturní akce

 

Nezobrazovat loňské akce

  • 06.12.2002 - 19.01.2003  Pohádkové vánoce   - od soboty 6. prosince 2002 bude ve výstavní síni Okresního muzea na mladoboleslavském hradě otevřena výstava „Pohádkové vánoce“, na které budou představeny tradiční loutky (marionety) ze sbírek muzea a také pestrá směsice loutek nejrůznějších typů a výtvarných stylů, používaná v inscenacích Divadla z půdy Františka Pešána, který je rovněž jejich autorem. K dokreslení vánoční atmosféry poslouží ukázky vánoční výzdoby včetně vyřezávaného betlému. Pro děti do deseti let je připravena soutěž; ti, kteří uhodnou, jaké pohádky vystavené loutky znázorňují, dostanou hodnotné ceny. Výstava potrvá do 19. ledna 2003 a bude otevřena denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin, 24. a 31. prosince pouze od 9 do 12 hodin.

  •  
  • 23.01.2003 16:00 - 23.02.2003  Okouzlení párou   - Okresní muzeum Mladá Boleslav zve všechny zájemce z řad odborníků i laické veřejnosti na výstavu Okouzlení párou, na které budou představeny fotografie Pavla a Michala Krausových, tématicky zaměřené na historii železnic a její prezentaci v současnosti. Výstava „Okouzlení párou“ bude ve výstavním sále na mladoboleslavském hradě slavnostně zahájena ve čtvrtek 23. ledna 2003 v 1600. Při vernisáži promluví dr. Ludvík Losos, kterého s oběma autory pojí příbuzenské vztahy a navíc i celoživotní láska k železnicím. Hudební program zajistí skupina tradičního jazzu Scott Joplin Revival Band. Výstava bude přístupná až do 23. února 2003, a to denně mimo pondělí, od 900 do 1200 a od 1300 do 1600.

    Pavel Kraus se narodil v Mladé Boleslavi v roce 1930 v rodině lékaře židovského původu. Jeho otec zahynul v koncentračním táboře v Osvětimi a rodina byla následně vypovězena do Mnichova Hradiště. Později se odstěhovala do Prahy, kde Pavel Kraus i jeho sestra Eva navštěvovali reálné gymnázium, které však podle tehdy platných nacistických rasových předpisů museli po třech letech opustit. Po osvobození republiky se Krausovi vrátili do Mladé Boleslavi a pokračovali ve studiu na zdejším gymnáziu. Pavel Kraus se po maturitě přihlásil na lékařskou fakultu univerzity Karlovy a studia úspěšně zakončil promocí v roce 1955. V dalších letech působil jako vědecký pracovník Výzkumného ústavu tuberkulózy, v roce 1966, již jako kandidát věd, přešel do Výzkumného ústavu farmacie a biochemie v Praze. V této době již díky četný vědeckým publikacím v domácích i zahraničních časopisech patřil k uznávaným odborníkům. Původně „legální“ vědecká stáž v německém Marburgu se v roce 1969 v důsledku aktuální politické situace změnila v dlouholetou emigraci. Pavel Kraus přednášel na zdejší univerzitě až do roku 1997 (od roku 1980 v hodnosti docenta). Po odchodu na odpočinek žil ve vesnici Langenstein, kde také 4. ledna 2001 zemřel.
    Kromě medicíny, která pro něj byla povoláním i velkou životní láskou, se věnoval ze záliby také řadě dalších oborů. Byl milovníkem klasické hudby, skvělým kuchařem, především však již od raného mládí nadšeným a kvalitním fotografem. Tématika jeho snímků byla velice různorodá, od krajinných motivů přes zátiší až po architekturu. Rád střídal fotografické techniky a experimentoval v ateliéru, kde měnil strohý fotografický záznam v umělecké dílo.
    Prostředí historických železnic jej zaujalo až na sklonku života, v roce 1996, kdy se se svým synem zúčastnil nostalgické jízdy parních lokomotiv z Kolína nad Rýnem do pohoří Eifel. V dalších letech propadla nové lásce celá rodina a výsledkem tohoto nadšení jsou stovky fotografií, převážně z německých a českých tratí a železničních muzeí. Část z nich pochází z objektivu Michala Krause, který se narodil v Praze v roce 1961 a vztah k zachycení reality přes objektiv fotoaparátu zdědil po otci už od mládí.

    Na výstavě bude možno zhlédnout pouze malý zlomek z rozsáhlého fotografického díla obou autorů, představující však bezpochyby jeho nejkvalitnější část. Jeho vhodným doplňkem jistě budou modely vláčků ze soukromé sbírky, mezi nimiž nebudou chybět ani výrobky továrny Ladislava Kotka z Krnska, které se proslavily zejména v meziválečném období pod značkou Stella. Okresní muzeum navíc obohatí obsahovou stránku výstavy několika historickými fotografiemi regionálních železničních tratí a objektů ze svých sbírek.

  •  
  • 27.02.2003 09:00 - 13.04.2003  Výstava historických hodin   - vše kolem nás se pohybuje v čase. Čas vymezuje jednotlivé úseky našeho každodenního bytí, od ranního zvonění budíku až po jeho opětovné večerní nastavení. Naši dávní předci pojímali čas zcela jinak nežli my na prahu 21. století. Jim stačilo jednoduché rozdělení denního času na dobu svítání, dopoledne, odpoledne a večera. Avšak stále rychleji se rozvíjející lidská společnost začala vyžadovat přesnější určení času - tak na konci středověku byl už den rozdělen na hodiny. Novověk s jeho rozmachem průmyslu, dopravy a vědy potřeboval ještě dokonalejší určení přesného času - hodina dostala minuty a i ty se dále rozdělily na sekundy. Nám už nestačí ani tento tak drobný, prakticky nezachytitelný okamžik jako je jedna sekunda a tak čas měříme podle potřeby na desetiny, setiny či ještě drobnější úseky.
    Tikají a tikají... tak byla nazvána výstava historických hodin, hodin z dob, kdy minuta nebyla tak „závratně“ dlouhou, jak je tomu dnes. Výstavu připravilo Okresní muzeum v Mladé Boleslavi ve spolupráci s Okresním vlastivědným muzeem v České Lípě ze sbírek obou muzeí. Vystaveny budou různé typy hodin především z období 18. a 19. století - od barokních, přes empírové a klasicistní až po secesní.

    Výstavu historických hodin instalovanou ve výstavním sále muzea na mladoboleslavském hradě je možné navštívit od 27. února až do 13. dubna každý den mimo pondělí, vždy od 900 do 1200 a od 1300 do 1600.

  •  
  • 04.06.2003 16:00 - 29.06.2003  Fotografické pohledy na Burgundský kanál (1873 - 2002)   - Maison de Bourgogne, Regionální rada Burgundska, Středočeský kraj, Muzeum Mladoboleslavska, Státní oblastní archiv v Praze - Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi - Vás srdečně zvou na výstavu „Fotografické pohledy na Burgundský kanál (1873 - 2002)“. Slavnostní zahájení výstavy se koná ve výstavním sále archivu na hradě v Mladé Boleslavi ve středu 4. června 2003 v 16,00. Výstava potrvá do 29. června 2003. Otevřeno denně mimo pondělí 9,00-12,00, 13,00-17,00.
     
    V rámci přátelských styků Středočeského kraje a Burgundska připravilo Maison de Bourgogne, oficiální zastoupení tohoto regionu v Praze, spolu s Regionální radou Burgundska, Muzeem Mladoboleslavska a Státním oblastním archivem v Praze-Státním okresním archivem v Mladé Boleslavi zajímavou výstavu Fotografické pohledy na Burgundský kanál 1873-2002. Výstava navazuje na obdobné akce, které v minulých měsících proběhly na několika místech Středočeského kraje a setkaly se vždy s velkým a vesměs kladným ohlasem.
    Burgundský plavební kanál spojuje jižní část Atlantského oceánu a se západním výběžkem Středozemního moře a představuje nesmírně užitečnou vodní dopravní cestu v délce 242 km, která umožňuje dopravu zboží do francouzského vnitrozemí a zároveň pro menší lodě představuje výrazné zkrácení trasy ke středomořským přístavům.
    Myšlenka vybudovat obdobný kanál se poprvé objevila již na počátku 17.století, k její realizaci však došlo teprve v roce 1832.
    O 41 let později, v roce 1873, zadala státní silniční správa třem významným dobovým fotografům úkol vyhotovit záběry, které zprostředkují každodenní život na kanálu. V jejich stopách se v dalších desetiletích vydali další reportéři, ale také umělci, mezi nimiž nechyběl ani jeden z nejvýznamnějších světových fotografů 20. století Henri Cartier-Bresson. Postupně se tak vytvořila rozsáhlá sbírka dokumentárních i uměleckých snímků. Výběr z této bohaté kolekce bude představen na výstavě, která bude ve výstavní síni Státního okresního archivu na mladoboleslavském hradě.

  •  
  • 07.06.2003 08:00  Po horním toku Jizery   - vlastivědná společnost Mladoboleslavska pořádá v sobotu 7. června 2003 autobusový zájezd „Po horním toku Jizery“, který všem zájemcům přiblíží přírodní krásy i historické zajímavosti tohoto regionu.
    Sraz účastníků bude v 8,00 u bufetu „Dřevák“ na autobusovém nádraží v Mladé Boleslavi, odkud trasa zájezdu povede nejprve k pramenům Jizery na známou lokalitu Jizerka. Po krátké procházce po okolí bude následovat zastávka u dřevěného kostela v Kořenově a poté návštěva Vysokého nad Jizerou a především zdejšího Vlastivědného muzea s expozicí dějin lyžování v Krkonoších, lidových řemesel, malovaného nábytku a s dalšími atraktivními exponáty. Odpolední program obsahuje výlet Riegrovou stezkou z okraje Semil do Spálova, která prochází místy, kde Jizera ve skalnatém kaňonu vytváří nádherné přírodní scenérie. Účastníci, kteří si netroufají na poměrně náročnou pěší trasu, budou moci tento úsek absolvovat v autobusu a zhlédnout např. okolí Bozkova.
    V případě špatného počasí bude program pochopitelně upraven a pěší úseky budou nahrazeny např. návštěvou galerie v Malé Skále. Předpokládaný čas návratu do Mladé Boleslavi je mezi 16,00 - 17,00.
    Členové VSM pojedou jako vždy zdarma, cena pro ty, kteří zatím nemají členskou průkazku, obnáší 70,- Kč. K účasti na zájezdu je potřeba přihlásit se v Muzeu Mladoboleslavska na hradě u p.Laurýnové, č. tel.: 326 325 616, kde také zájemci obdrží veškeré potřebné informace.

  •  
  • 11.06.2003 17:00 - 14.09.2003  Pivo a hospoda   - z historie pivovarnictví a pohostinství v Pojizeří. Výstava bude otevřena ve středu 11. 6. v 17,00 na mladoboleslavském hradě a bude přístupná do 14. 9. 2003.
    Během výstavy se budou na nádvoří hradu se svým pivem prezentovat pivovary Klášter Hradiště (11. 6.), Podkováň (26. 6.), Dětenice (10. 7.), Svijany (14. 8.), Malý Rohozec (28. 8.), Protivín, Havlíčkův Brod a Nymburk.
    Historie výroby piva je stará téměř 5 000 let. Souvisela s pěstováním obilí, především ječmene a pšenice. Již koncem 3. tisíciletí před naším letopočtem znali pivo Sumerové a Babyloňané. Pivo vyráběli i staří Egypťané, bylo známé u Židů, kteří již používali při jeho výrobě chmel. Pivo bylo spojené se životem různých národů euroasijských stepí, s životem Iberů, Keltů, i obyvatel staré Británie. Staří Germáni považovali pivo za opravdový nápoj statečných mužů, vínem opovrhovali. Aristoteles dokládá, že pivo vařili od nejstarších dob i Slované, rovněž u starých Čechů patřilo pivo vedle medoviny k nejoblíbenějšímu nápoji.
    Ve středověku byla výroba piva významnou živností. Vedle šlechty získávali právo vařit pivo i měšťané. Pivo bylo již v dávné historii nejen hlavním nápojem lidu, ale bylo také důležitou součástí při přípravě různých pokrmů. Staročeská snídaně byla bez piva či pivní polévky nemyslitelná. Snídal se chléb se sýrem a syrovátkou nebo se připíjelo řídké pivo. Často se snídal i chléb nalámaný do piva. Měšťané snídali teplé pivo s pomazanými topinkami. Na pivě se upravovalo různé maso, z piva se připravovaly různé šťávy a omáčky. Pivo bylo doporučováno jako sílící prostředek, po kterém „dříve zhublí ztučněli“. Pivo bylo a je doporučováno při urologických onemocněních, bylo doporučováno jako protilék při některých epidemiích, např. choleře. I dnes uznávají odborníci, že pití piva v rozumné míře lidskému organismu prospívá. Jak důležitou úlohu ve stravě člověka pivo mělo dokládá i rčení, že „pivo je tekutý chléb“.
    S pivem je pevně spjata hospoda. V českém životě měla a i dnes má významnou úlohu. Hospoda byla a je místem, kde se lidé setkávají, kde se odbývá mnoho kulturních a společenských akcí, byla a je místem, kde se navazují přátelství, kde se uzavírají mnohé obchody.
    Pivo i hospoda jsou nesmazatelně zapsány v historii i v současném životě našeho národa. Muzeum Mladoboleslavska připravilo výstavu "Pivo a hospoda". Ta seznámí návštěvníky s historii pivovarnictví a pohostinství v Pojizeří. Vystavené předměty na mladoboleslavském hradě, které jsou spojeny s výše uvedeným tématem, provázely důležitou část života našich předků.
    V případě dalších informací o výstavě i akcích s ní spojených - tel. 777 824924 (Jermář).

  •  
  • 13.09.2003 09:00  Staročeský jarmark   - kulturní a společenské středisko „Svět“ Mladá Boleslav zvou na Staročeský jarmark, který se koná v sobotu 13. září 2002 od 9,00 do 17,00 na nádvoří hradu v Mladé Boleslavi.
    Prodej tradičního zboží z přírodních materiálů, předvádění výrobních technik, bohaté občerstvení, prezentace pivovarů.
    Kulturní program:
      9,30 - 10,00: taneční a pěvecký soubor Šafrán
    10,00 - 11,00: loutkové divadlo Františka Pešána
    11,00 - 11,30: taneční a pěvecký soubor Hořeňák
    11,30 - 12,00: pohádka pro nejmenší s živými zvířátky
    12,00 - 13,00: Divadýlko na dlani
    13,30 - 14,00: taneční a pěvecký soubor Hořeňák
    14,00 - 15,00: loutkové divadlo Františka Pešána
    15,00 - 15,30: pohádka pro nejmenší s živými zvířátky
    15,30 - 16,30: taneční a pěvecký soubor Šafrán
     
    Vstupné: 20,- plné, 10,- snížené, platí i jako vstupenka do muzea.

  •  
  • 18.09.2003 - 30.11.2003  Staré obrázky boleslavské   - od 18. září do 30. listopadu 2003 bude v Muzeu Mladoboleslavska otevřena výstava fotografií s názvem Staré obrázky boleslavské. Výstava přestavuje výběr z několika stovek snímků, které v rozmezí let 1890-1910 vytvořil boleslavský rodák, fotograf-amatér Václav František Rudolf.
    Rudolf pracoval dlouhá léta na mladoboleslavském městském úřadě, ale mimo úřednické kariéry rozvíjel i řadu svých velice pestrých zájmů. Byl aktivním členem a později i ředitelem zdejšího ochotnického spolku Kolár, angažoval se v činnosti pěveckého spolku Boleslav. Mezi jeho další koníčky patřilo malování, věnoval se rovněž elektrotechnice a patřil k aktivním propagátorům sportu, především cyklistiky. Pravidelně také zasílal články do různých regionálních novin a časopisů. Svou publikační činnost dovršil vydáním knihy vzpomínek na Mladou Boleslav ve 2. polovině 19. století nazvanou Staré obrázky boleslavské.
    Ve výčtu Rudolfových zájmů patřilo významné místo také fotografování; snímky, které pořídil, jsou vlastně prvními známými dochovanými amatérskými fotografiemi Mladé Boleslavi. Dokumentoval na nich různé části města i jeho postupné proměny - rostoucí novostavby stejně jako budovy určené ke zbourání. Na Rudolfových fotografiích nechybí ani významné události v životě města - např. církevní a spolkové slavnosti, každodenní ruch ulic či různé lidské typy. Většina Rudolfových snímků zřejmě vznikla pouze z jeho zájmu, některé však možná i na objednávku - řada jeho snímků byla použita v dobových publikacích vydaných městem a také na několika pohlednicích.
    Z Rudolfovy rozsáhlé fotografické činnosti se ve sbírkách muzea nachází pouze několik desítek pozitivů, ale zato přes 800 skleněných negativů. V roce 2001 byla vybraná část z těchto negativů odborně přefotografována a převedena do digitální podoby. Díky tomuto kroku je nyní možné vystavit mnohé dosud nepublikované Rudolfovy snímky.

  •  
  • 23.10.2003 16:00  nová expozice   - ve výstavních prostorách muzea na mladoboleslavském hradě bude slavnostně otevřena nová stálá expozice "Paměť města". (viz. expozice)

  •  
  • 04.12.2003 - 01.02.2004  Výstava "Pojďte si hrát"   - výstava hraček zpřístupněna na mladoboleslavském hradě. Návštěvníci si budou moci prohlédnout různé typy hraček a her z období od počátku 20. století až do nedávné minulosti. Vystaveny budou hračky ze sbírek Muzea Mladoboleslavska, Regionálního muzea Mělník a Muzea hraček v Benátkách nad Jizerou. Nejen pro malé návštěvníky je přímo ve výstavním sále připraven hrací koutek, kde si mohou nejen pohrát, ale i číst si z pohádkových knížek, malovat si nebo vystřihovat. Výstava bude otevřena denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

  •  
  • 05.02.2004 - 29.02.2004  Výstava výtvarníků   - muzeum mladoboleslavska Vás zve na výstavu mladoboleslavských výtvarníků Hana Antošová, Jitka Blechová, Zdeněk Gola, Stanislav Kovář, Stanislava Králová, Vladislav Krédl, Luděk Maňásek,Jolana Nováková, Mirka Procházková, Aleš Pudil (host), Eva Ševců, Marie Tomášová, která se konná ve výstavní síni Muzea na Mladoboleslavském hradě. Slavnostní vernisáž výstavy uvedou ve čtvrtek 5. února 2004 v 1600 PhDr.Luděk Beneš a PhDr.Karel Herčík. Účinkují žáci Základní umělecké školy v Mladé Boleslavi pod vedením prof.Josefa Nováka.

  •  
  • 02.03.2005 - 03.04.2005  František Pešán - loutky a scénografie; Jiří Pešán - koláže a obrazy.   Ve středu 2. března 2005 v 17 hodin bude ve výstavní sále Muzea Mladoboleslavska na hradě slavnostně zahájena výstava nejnovějších prací dvou známých regionálních výtvarníků. Výstava bude otevřena denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

  •  
  • 30.03.2005 16:00  Konec druhé světové války. Otázky a problémy   Vlastivědná společnost Mladoboleslavska zve všechny zájemce o novodobou historii naší země a o problematiku 2. světové války na přednášku předního českého historika, prof.Roberta Kvačka . Přednáška se koná v sále Kulturního střediska "Svět" v Tylově ulici v Mladé Boleslavi

  •  
  • 13.04.2005 - 24.07.2005  Obnovená krása věcí   Výstava: Restaurované předměty ze sbírek muzea

  •  
  • 16.04.2005  Prohlídka zámku Stránov.   Pořádá Vlastivědná společnost Mladoboleslavska: sraz v 9,30 před zámkem; možný odjezd vlakem v 8,53 z hlavního nádraží v Mladé Boleslavi do stanice Krnsko

  •  
  • 14.05.2005  Autobusový výlet na Novopacko (Nová Paka, Pecka, Miletín)   Odjezd v 8,00 hodin od autobusového nádraží v Mladé Boleslavi. Přihlášky do 10.5. 2005 u p.Laurýnové v Muzeu Mladoboleslavska, tel. 326 325 616, pořádá: Vlastivědná společnost Mladoboleslavska

  •  
  • 20.05.2005  Mladoboleslavská muzejní noc   -akce proběhne od 19 do 24 hodin. Podílejí se Muzeum Mladoboleslavska, Kulturní středisko "Svět" (Galerie Templ) a Škoda Auto Muzeum

  •  
 

 
Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena © 2000-2015
 
hosting zajišťuje: www.KvalitniHosting.cz