Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily objektu
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

  • Muzeum Kouřimska,   okres Kolín
Adresa:  Mírové nám. 1
28161  Kouřim
Telefon:  321 783 380
Poloha tohoto objektu
 

Středočeský kraj, vzdušnou čarou 15 km západně od města Kolín.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Jedná se o původní radní budovu ze 14. století, která byla až do roku 1850 střediskem městské samosprávy. Někdejší gotická radnice, přestavěná renesančně v 16. století, byla těžce poškozena požáry v letech 1670 a 1692. Provizorně opravená budova se teprve v roce 1782 dočkala radikální pozdně barokní přestavby. Z té doby se zachovalo hlavní západní průčelí s dvojosým rizalitem a reliéfním městským znakem.
Další přestavba následovala v letech 1849 - 1850, kdy pro potřeby nového uživatele budovy - okresní soud - bylo přistavěno severní, východní a jižní křídlo. V původní radnici, obsažené v západním křídle, se dodnes zachovaly přízemní prostory s barokními lunetovými klenbami a sklepní vězení pro těžké zločince, zvané dobových pramenech „Machna“. Těžké chvíle zdejších odsouzenců připomíná kamenná destička s rytým nápisem „... seděl jsem tu pro kantora“ z roku 1653, osazená v jižním průčelí budovy (vlevo od vchodu do městské knihovny). Do suterenního podlaží Staré radnice ústí spleť neprozkoumaných podzemních prostor (sklepení a chodeb), rozprostírajících se pod celým historickým jádrem města. Do Muzea Kouřimska vstupujeme hlavním portálem v západním průčelí, po jehož stranách jsou osazeny dvě pamětní desky se jmény význačných kouřimských rodáků.
Muzeum, založené pod vlivem Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1906, bylo původně umístěno v budově Občanské záložny u chrámu sv. Štěpána. Prostory v západním a severním křídle staré radnice byly pro tuto instituci adaptovány v roce 1964. O tři roky později bylo někdejší městské muzeum přivtěleno k Regionálnímu muzeu v Kolíně. Rozsáhlé muzejní fondy, obsahující sbírky archeologické, historické, umělecko - historické a etnografické, mají obrovskou kulturní hodnotu.
 
Kulturní akce


Nezobrazovat loňské akce

  • 01.01.2003 - 20.03.2003  Obnovené umělecké sbírky Muzea Kouřimska   - dvanáct poutavých exponátů rekapituluje a přibližuje průběh restaurátorských prací v letech 1997 - 2002. Výstavu připravil V. Rišlink, RMK.
  • 04.04.2003 - 31.05.2003  Ruka vidí, oko cítí   - Marcela Pospíšilová - ručně stavěná keramika, ozdobná, užitná i repliky pravěkých nádob a variace na ně s příjemně drsným povrchem. Zdeněk Kubík - minimalistická tištěná grafika a malba zjednodušující objekt až k hranici možností, poetické objekty.
 
Otevírací doba

Denně pondělí - pátek 900 - 1200, 1300 - 1600
sobota, neděle - pouze po předchozí dohodě.
 
Foto, kamera


 
Bez bariér

ne
 

  
 
 

 

 
 

 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje cestovní agentura Falcomp
   www.pruvodce.com/firma
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2004