Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily objektu
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 • Muzeum Kolín,   okres Kolín
Adresa:  Regionální muzeum v Kolíně, Brandlova 27
28002  Kolín
Telefon:  321 723 841
Email:  muzeum@kolin.cz
Poloha tohoto objektu
 

Středočeský kraj, ve městě Kolín
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Historická expozice Regionálního muzea v Kolíně je umístěna v domě čp. 27 v Brandlově ulici, který náleží k nejstarším zachovalým stavebním památkám na území někdejšího královského města. Jeho počátky sahají již do třetí čtvrtiny 13. století, kdy vzniklo raně gotické obytné jádro domu, obsahující dvojice místností s křížovou klenbou a unikátním záklopovým stropem.
Vstupní halou do expozice je tzv. Mázhaus (pivní dům), který byl rekonstruován do gotické podoby s hrotitým dveřním portálem. V místnosti se nacházejí dvě plastická domovní znamení - drak a dvě ryby.
Další prostory expozice chronologicky dokumentují vývoj královského města Kolína.
 
V suterénní místnosti je umístěn velký model města přibližující jeho podobu v 15. století a základní kámen Kolínského hradu, který se jmenoval Lapis Refugii - hrad Kámen útočiště.
Zadní místnost je pozoruhodná jedinečným záklopovým stropem s jedním původním trámem natřeným volskou krví; trámy jsou kryty plochými kameny, které měli případnému požáru zabránit proniknout do vyšších podlaží domu. V místnosti se nachází předměty denní potřeby, mince a keramické konvice z 15. století, huť Petra Parléře, přestavujícího chrám sv. Bartoloměje, připomíná původní kamenný chrlič a pozoruhodná gotická vitráž Smrt panny Marie.
Další přízemní místnosti upomínají na rozsáhlou židovskou obec (parochét, svitek Tóry), renesanční bytovou kulturu v Kolíně (křesla lombardského typu, intarzovaná truhla a misník) a na období třicetileté války (přilby, selské zbraně).
 
Na vnitřní pavlači Mázhausu je zdokumentována důležitá a známá bitva u Kolína (18. 06. 1757) mezi Fridrichem II. a Marií Terezií, zastoupenou maršálem Daunem. Průběh bitvy přibližuje situační model, tehdejší vojenské vybavení potom množství palných i chladných zbraní a uniformy vojsk obou zúčastněných stran.
 
(Vladimír Rišlink, Mgr., historik umění RMK)
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce

   
  Otevírací doba

  Celoročně úterý - pátek 900 - 1700, sobota, neděle 900 - 1500.
   
  Vstupné

  20,- plné * 10,- snížené * 40,- rodinné
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   
   

   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje cestovní agentura Falcomp
     www.pruvodce.com/firma
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2004