Zámek Náměšť na Hané
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkceUbytování Diskuze \"" English version

Zámek Náměšť na Hané
Adresa:  Zámek
78344  Náměšť na Hané
Telefon:  585 952 184
Email:  zamek.namestnh@tiscali.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  1.9.2006
Poloha tohoto objektu
 

Olomoucký kraj, vzdušnou čarou 15 km západně od města Olomouc.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

V roce 1726 koupili náměšťské panství Harrachové, kteří patřili k významným rodům v Habsburské říši. V této době jim jako sídlo sloužil starý tzv. Dolní zámek Po skončení sedmileté války (přesně 1.3.1766) začal Ferdinand Bonaventura se stavbou nového zámku poblíž zříceniny středověkého hradu. Toto nové letní sídlo je postaveno v ranně klasicistním slohu se zřetelnou inspirací francouzskými vzory. Současně vznikl také kruhový park kolem zámku, ze kterého vybíhají do všech světových stran cesty lemované lipovým stromořadím. Kolem parku vede cesta, ze které se rozbíhají do čtyř světových stran lipové aleje. Na obvodě zadního půlkruhu bylo postaveno 17 tkalcovských domů – parcely domů se paprskovitě rozbíhají do prostoru. Takový sídelní útvar je zcela neobvyklý a u nás asi jediný. Pro nový zámek se vžilo označení Horní zámek a starý zámek se nazývá Dolní zámek.
 
V roce 1778 zdědila Náměšť dcera hraběte z Harrachu Marie Róza, provdaná za hraběte Kinského. Kinští byla stejně jako Harrachové jednou z nejpřednějších rodin v říši. Manžel Marie Rózy - Josef hrabě Kinský se dokonce po smrti svého otce stal v roce 1792 knížetem a hlavou celé rozvětvené rodiny. Nikdy předtím, ani potom již Náměšť jako svou vrchnost neměla člověka s knížecím titulem. Neboť jeho nástupce v Náměšti, druhorozený syn František Josef Kinský, byl jen hrabětem. Knížecí linie rodu totiž šla dál po prvorozeném synovi-Ferdinandovi Kinském.
 
Poslední náměšťský Kinský - hrabě Evžen II., prodal roku 1916 náměšťský velkostatek velkoobchodníku se železem Františku Ottahalovi z Olomouce za 2.300.000 rakouských korun. Hrabě Evžen II. zemřel bezdětný roku 1939 ve Vídni a ním vymřela i náměšťská větev hrabat Kinských.
 
František Ottáhal, který měl výsadní zastoupení u Vítkovických železáren pro prodej zboží na celé Moravě, se snažil koupí velkostatku a Horního zámku ukázat svůj majetkový vzestup. Manželé Ottáhalovi si zámek nechali zmodernizovat – zavedli zde elektřinu, vodu a instalovali ústřední vytápění, z této doby pochází také úprava zámeckého parku – park byl obehnán zídkou, byly postaveny: kolonáda, jezírko a bazén.
 
V roce 1943 zemřel Fr. Ottáhal a jeho rozsáhlý majetek byl rozdělen mezi jeho ženu a děti. Zámek a k němu náležející velkostatek vlastnila z 1/2 manželka Anna, 1/4 syn Otto a 1/4 dcera Helena. 17. června 1945 byl majetek rodině podle Benešových dekretů zkonfiskován a byli prohlášeni za Němce. Byla to jedna z prvních konfiskací v ČSR.
 
Do konce roku 1999 zámek spravovalo Vlastivědné muzeum v Olomouci, od 1.ledna 2000 do 30.června 2000 SSHZZSM (Správa státních hradů, zámků a zahrad Severní Moravy). Od 1.července 2000 je zámek majetkem Obce Náměšť na Hané.
 
Expozice

 • Interiéry - Návštěvníkům je zpřístupněno asi 20 pokojů bohatě zařízených nábytkem různých historických stylů. Stěny a stropy jsou zdobeny květinovou malbou a štukováním. Zajímavé jsou rozsáhlé sbírky českého, vídeňského a čínského porcelánu. Nejcennější je však ojedinělá sbírka míšeňského porcelánu. Unikátní je také původní knihovna s téměř třemi tisíci svazky.
 • Kočáry - Na zámku se nachází jedinečná expozice kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů. Expozice zahrnuje 3 zlaté slavnostní - kočáry z 18.století (největší váží přes 2 tuny) a 2 černé - cestovní kočáry z 20. století. Všechny kočáry zapůjčilo olomoucké arcibiskupství.
 • Kočárky - V zámku je instalovaná výstava dětských historických kočárků nazvaná "Z kočáru do kočáru". Jde o soukromou sbírku, která je největší svého druhu v ČR, a tvoří ji více než 50 kočárků.
 • Zámecká kaple - V rámci prohlídky zámku je možné navštívit také zámeckou kapli. Kaple byla v roce 1834 přestavěna v empírovém slohu. Ze stejné doby pochází také její vnitřní výzdoba.
 • Zámecká galerie - Součástí zámeckých expozic je galerie moderního umění. Návštěvníci zde mohou shlédnout díla výtvarníků už známých, ale také teprve začínajících.

 
Zajímavost

V Náměšti na Hané jsou dochovaná 3 šlechtická sídla: středověký hrad – odkryté základy (je přístupný návštěvníkům), Dolní zámek – současná sladovna (návštěvníkům nepřístupný), Horní zámek – popisovaný objekt (návštěvníkům přístupný).
V zámeckých prostorách (Horní zámek) jsou umístěny cestovní a slavnostní kočáry olomouckých biskupů a arcibiskupů. Jedinečná je také sbírka míšeňského porcelánu.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  duben a říjen: sobota, neděle, svátky 900 - 1600
  květen - září : denně kromě pondělí 900 - 1700
  listopad - březen: pondělí - páttek 900 - 1500(pouze na tel. objednávku, min.10 osob)

  Poslední prohlídka je vždy hodinu před zavírací dobou.
  Sobotní dopoledne jsou vyhrazena pro svatební obřady.
   
  Vstupné

  Základní okruh: 60,- plné * 30,- snížené
  Velký okruh: 90,- plné * 45,- snížené
  Expozice biskupských a arcibiskupských kočárů: 20,- plné * 10,- snížené
  Zámecká kaple Nejsvětější Trojice: 10,- plné * 5,- snížené
  Výstava dětských historických kočárků: 10,- plné * zdarma děti do 15 let
  Zámecká galerie moderního umění: 10,- plné * zdarma děti do 15 let
   
  Prohlídkové okruhy

  Základní okruh: s průvodcem, max. 60 min., zámecké interiéry (předsálí, velký sál – dnes užíván jako obřadní síň)l, červený salon, kuřácký salonek, zlatý salon, hudební salon, knihovna, jídelna, modrý salonek, černý salonek, velká ložnice, malá dámská ložnice, dětský pokoj, pracovna a malé předpokoje) + expozici cestovních a slavnostních kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů
  Velký okruh: s průvodcem, max. 80 min., základní okruh + výstava dětských historických kočárků + zámecká galerie moderního umění(každý měsíc nová výstava) + zámecká kaple
  Expozice biskupských a arcibiskupských kočárů: s průvodcem i samostatně, max. 15 min.
  Zámecká kaple Nejsvětější Trojice: s průvodcem, max. 15 min.
  Výstava dětských historických kočárků: samostatně, max. 15 min.
  Zámecká galerie moderního umění: samostatně, max. 15 min.
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Svatby, noční prohlídky, rauty, společenské akce, úschova zavazadel, úschova kol, TIC, prodej upomínkových předmětů.
   
  Foto, kamera

  Pouze expozice kočárů + výstava dětských kočárků (zdarma)
   
  Bez bariér

  Částečně: přízemí zámku, expozice biskupských a arcibiskupských kočárů, zámecká kaple, výstava dětských historických kočárků, zámecká galerie
   
  Parkování

  parkoviště přímo před branou zámku (zdarma)
  vedle obchodního domu, popř.: na náměstí (zdarma)
   
  Provozovatel

  Obec Náměšť na Hané
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Náměšť na Hané,,nám. (500 m)
  Stanice vlak: Náměšť na Hané (500 m)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


  • Hostel plavecký stadion
  Nabízíme možnost levného ubytování turistického typu v centru města Olomouce. Vhodné pro ubytování školních i jiných zájezdů, sportovní kluby a ostatní. Sociální zařízení a sprchy jsou společné na patře - dámské a pánské. Ubytovaní hosté mohou navštívit bazén zdarma.
   
  Telefon:585 427 208 
  Podrobnější údaje >>>

  Podrobnější
  údaje >>>
  Adresa:Olterm&TD Olomouc, Olomouc
  Email: hostel@olterm.cz
  Jazyky:
  Rezervace:telefon, email
  Ceny:400
  Kapacita:53+4

   
  Vyhledat další možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015