Zámek Pohansko
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohledniceUbytování Diskuze \"" English version

Zámek Pohansko
Adresa:  pošt. schr. 86
69002  Břeclav
Telefon:  519 374 248
Email:  bvmuz@bvnet.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  18.4.2006
Poloha tohoto objektu
 

Jihomoravský kraj, ve městě Břeclav.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Slovanský památník, půdorys kostela z 9. století
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Velkomoravské gombíky
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Hrob velmože s mečem
Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Empírový lovecký zámek Pohansko nechali Lichtenštejnové postavit v letech 1811 a 1812 v romantickém prostředí lužních velikánů, nevědomky přímo na vrcholu velkomoravského valu. Autorem projektu byl architekt Josef Hardmuth, stavbu dokončil architekt Josef Kornhausel. Symetrická plochostropá stavba s přízemními slepými arkádovými křídly má ve střední části rizalit s jednopatrovou nástavbou. V průčelí prvního patra se nachází lodžie s plným parapetem uzavřená 12 jónskými sloupy, které nesou kladí, prifilovanou římsu a atiku. Pod římsou přízemního patra a v čele nástavby jsou umístěny kruhové medailony, obsahující scény z antické mytologie a dětské lovecké výjevy v poloplastice. K bokům středního kubusu přiléhají přízemní otevřená pilířová křídla. Hlavní vchod je řešen z tunelu, který prochází osou stavby Technicko – hospodářské prostory projektant v přízemí zaklenul průskými klenbami, v patře se nacházejí plochostropé sály.
 
Expozice

 • Pohřebiště - Je stejně staré jako sídliště se nacházelo asi 300 metrů jižně od osady a bylo na něm 55 žárových hrobů. Tito lidé totiž své mrtvé spalovali na hranici podle svých dávných zvyků a náboženských představ. Část hrobů bylo jámových, to znamená, že popel byl prostě nasypán do jamky a jamka zahrabána. Většinou však to byly hroby popelnicové, to znamená, že popel byl nasypán do nějaké nádoby a nádoba zakopána do země. Lidé tady žili, pracovali, zdokonalovali svoje nástroje, obdělávali půdu a přečkali několik století až přišla doba, kterou dnes označujeme jako dobu existence Velkomoravské říše, která trvala zhruba jedno století.

 
Zajímavost

Archeologie - zlaté a stříbrné šperky, rekonstrukce velkomoravských staveb. Vývoj jednoho místa uprostřed lužních lesů nad soutokem Moravy a Dyje od šestého století až po dobu nedávno minulou. Tehdy sem byl omezen přístup, protože se nachází přímo na hranici s Rakouskem.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  duben - říjen: denně kromě pondělí 900 - 1700
   
  Vstupné

  20,- plné * 15,- snížené
  Vstup mimo otevírací dobu – příplatek vstupného + 100%.
   
  Prohlídkové okruhy

  Od místa parkování k zámečku (jedná se o jedinou přístupovou cestu pro turisty) je na deseti panelech instalována naučná stezka, pojednávající jednak tematiku přírodních zajímavostí, jednak problematiku archeologickou s vyznačením významných objevů v terénu. V dohledné době bude zpřístupněn vojenský bunkr „řopík“ z první republiky byl zpřístupněn v květnu 2002, jeho prohlídku lze absolvovat o sobotách a nedělích, vstupné dobrovolné, prohlídky zajišťují členové Klubu vojenské historie v Břeclavi po dohodě s muzeem. Rekonstrukce pohanské svatyně byla byla dokončena na podzim roku 2002, poblíž svatyně byla postavena slovanská zemnice a rekonstruována dřevěná studna z 9. století. Exteriéry si lze prohlédnout volně při pěší cestě na zámeček. Každý bod je v terénu vyznačen panelem, který vysvětluje danou problematiku. Po prohlídce exteriérů možno navštívit expozici v zámečku, kde jsou kromě expozice instalovány rovněž krátkodobé výstavy-
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Prodej upomínkových předmětů, možnost rychlého občerstvení.
   
  Foto, kamera

  20,- * 20,-
   
  Bez bariér

  ne
   
  Parkování

  2 km (zdarma) * 2 km (zdarma)
  Tělesně postiženým je vjezd povolen až k zámečku.
   
  Provozovatel

  Městské muzeum a galerie Břeclav
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Břeclav, autobusové nádraží (4 km)
  Stanice vlak: Břeclav, ČD (4 km)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


  • Hotel Apollon
  Hotel Apollon se nachází ve Valticích nedaleko od centra města. Hotel Apollon disponuje 22 pokoji, což představuje až 51 lůžek. Všechny pokoje jsou vybaveny TV se satelitním příjmem, telefonem a vlastní koupelnou s WC.
   
  Telefon:519 352 625 
  Podrobnější údaje >>>

  Podrobnější
  údaje >>>
  Adresa:P. Bezruče 720, Valtice
  Lednicko-valtický areál
  Email: apollon@genea2000.cz
  Jazyky:Cz, De, En
  Rezervace:telefon, fax, email
  Ceny:1510 - 1690
  Kapacita:51

   
  Vyhledat další možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015