Zámek Pohansko
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohledniceUbytování Diskuze \"" English version

Zámek Pohansko
Adresa:  pošt. schr. 86
69002  Břeclav
Telefon:  519 374 248
Email:  bvmuz@bvnet.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  18.4.2006
Poloha tohoto objektu
 

Jihomoravský kraj, ve městě Břeclav.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Slovanský památník, půdorys kostela z 9. století
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Velkomoravské gombíky
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Hrob velmože s mečem
Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Empírový lovecký zámek Pohansko nechali Lichtenštejnové postavit v letech 1811 a 1812 v romantickém prostředí lužních velikánů, nevědomky přímo na vrcholu velkomoravského valu. Autorem projektu byl architekt Josef Hardmuth, stavbu dokončil architekt Josef Kornhausel. Symetrická plochostropá stavba s přízemními slepými arkádovými křídly má ve střední části rizalit s jednopatrovou nástavbou. V průčelí prvního patra se nachází lodžie s plným parapetem uzavřená 12 jónskými sloupy, které nesou kladí, prifilovanou římsu a atiku. Pod římsou přízemního patra a v čele nástavby jsou umístěny kruhové medailony, obsahující scény z antické mytologie a dětské lovecké výjevy v poloplastice. K bokům středního kubusu přiléhají přízemní otevřená pilířová křídla. Hlavní vchod je řešen z tunelu, který prochází osou stavby Technicko – hospodářské prostory projektant v přízemí zaklenul průskými klenbami, v patře se nacházejí plochostropé sály.
 
Expozice

 • Pohřebiště - Je stejně staré jako sídliště se nacházelo asi 300 metrů jižně od osady a bylo na něm 55 žárových hrobů. Tito lidé totiž své mrtvé spalovali na hranici podle svých dávných zvyků a náboženských představ. Část hrobů bylo jámových, to znamená, že popel byl prostě nasypán do jamky a jamka zahrabána. Většinou však to byly hroby popelnicové, to znamená, že popel byl nasypán do nějaké nádoby a nádoba zakopána do země. Lidé tady žili, pracovali, zdokonalovali svoje nástroje, obdělávali půdu a přečkali několik století až přišla doba, kterou dnes označujeme jako dobu existence Velkomoravské říše, která trvala zhruba jedno století.

 
Zajímavost

Archeologie - zlaté a stříbrné šperky, rekonstrukce velkomoravských staveb. Vývoj jednoho místa uprostřed lužních lesů nad soutokem Moravy a Dyje od šestého století až po dobu nedávno minulou. Tehdy sem byl omezen přístup, protože se nachází přímo na hranici s Rakouskem.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  duben - říjen: denně kromě pondělí 900 - 1700
   
  Vstupné

  20,- plné * 15,- snížené
  Vstup mimo otevírací dobu – příplatek vstupného + 100%.
   
  Prohlídkové okruhy

  Od místa parkování k zámečku (jedná se o jedinou přístupovou cestu pro turisty) je na deseti panelech instalována naučná stezka, pojednávající jednak tematiku přírodních zajímavostí, jednak problematiku archeologickou s vyznačením významných objevů v terénu. V dohledné době bude zpřístupněn vojenský bunkr „řopík“ z první republiky byl zpřístupněn v květnu 2002, jeho prohlídku lze absolvovat o sobotách a nedělích, vstupné dobrovolné, prohlídky zajišťují členové Klubu vojenské historie v Břeclavi po dohodě s muzeem. Rekonstrukce pohanské svatyně byla byla dokončena na podzim roku 2002, poblíž svatyně byla postavena slovanská zemnice a rekonstruována dřevěná studna z 9. století. Exteriéry si lze prohlédnout volně při pěší cestě na zámeček. Každý bod je v terénu vyznačen panelem, který vysvětluje danou problematiku. Po prohlídce exteriérů možno navštívit expozici v zámečku, kde jsou kromě expozice instalovány rovněž krátkodobé výstavy-
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Prodej upomínkových předmětů, možnost rychlého občerstvení.
   
  Foto, kamera

  20,- * 20,-
   
  Bez bariér

  ne
   
  Parkování

  2 km (zdarma) * 2 km (zdarma)
  Tělesně postiženým je vjezd povolen až k zámečku.
   
  Provozovatel

  Městské muzeum a galerie Břeclav
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Břeclav, autobusové nádraží (4 km)
  Stanice vlak: Břeclav, ČD (4 km)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


  • Hotel Rose
  Hotel najdete v klidné části okresního města Břeclavi, které leží na průsečíku tras do tří velkoměst - Vídně, Bratislavy a veletržního města Brna. Hotel je ideální svým vybavením pro pořádání kongresů, seminářů a školení a je vhodný také pro autobusové zájezdy. Pokoje jsou vybaveny sprchou, WC, telefonem, TV/SAT, připojením na internet a fénem. Na recepci je pro hotelové hosty k dispozici trezor, non stop bar, půjčovna kol, fax a kopírování. V těsné blízkosti naleznete letní koupaliště, krytý bazén, 8 tenisových kurtů a tenisovou halu.
   
  Telefon:519 374 083 
  Podrobnější údaje >>>

  Podrobnější
  údaje >>>
  Adresa:Veslařská 5, Břeclav
  Email: hotel.rose@worldonline.cz
  Jazyky:Cz, De, En
  Rezervace:telefon, email
  Ceny:1200
  Kapacita:65

   
  Vyhledat další možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015