Prácheňské muzeum
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohledniceUbytování Diskuze \"" English version

Prácheňské muzeum
Adresa:  Velké náměstí 114
39724  Písek
Telefon:  382 201 111
Email:  prachmuz@pi.bohem-net.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  3.4.2006
Poloha tohoto objektu
 

Jihočeský kraj, ve městě Písek.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Radnice
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Prácheňské muzeum
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Podloubí
Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Hrad byl postaven současně s městem králem Přemyslem Otakarem II. Vybudovala jej stavební huť, která se podílela též na stavbě královského hradu Zvíkova. Význam píseckého hradu podtrhuje častá přítomnost králů. Pobyt Přemysla Otakara II. je v Písku doložen minimálně devětkrát. Hrad navštěvovali i Jan Lucemburský, Karel Iv. A často Václav IV. Za husitských válek se jej zmocnilo město a do královské správy se vrátil až roku 1436. Držitelé se střídali i v dalších letech. Významným mezníkem je rok 1509, kdy město získalo hrad do zástavního držení. Části hradu se postupně staly sídlem radnice i španělského dobrodruha Martina de Hoeff Huerty, ničeny byly nejen požáry, ale i přestavbou na pivovar a kasárna a využíváním za skladiště. Devastace vyvrcholila po polovině 19. století, kdy hrad přišel o dvě zbývající věže, kapli a celé východní křídlo. Teprve roku 1862 vydalo pražské místodržitelství zákaz dalšího boření a počátkem 20. století se hrad stal sídlem muzea, které je v něm dosud.
 
Přes veškerou nepřízeň je písecký hrad nejlépe dochovaným městským hradem v Čechách. Postaven byl na okraji vyvýšeniny nad řekou Otavou v pravidelném uzavřeném a téměř čtvercovém půdorysu. Na západní straně byl chráněn nejen řekou, ale i dvěma nárožními věžemi a napojením na hradby městského opevnění. Na zbývajících třech stranách byl od města oddělen parkánem, před kterým byl ve skále tesaný 10 m široký příkop, dnes již ale zavezený. Přístup do hradu byl z rohu náměstí (radnice postavena později) po padacím mostě přes příkop a průjezdem v budově východního křídla. Zdi tohoto zbouraného křídla a parkánová zeď před ním (u dnešních schůdků) jsou na nádvoří naznačeny kamennými zídkami, mezi kterými stojí zapůjčené kopie barokních plastik. Nad průjezdem tohoto křídla stála věž. Uzemnění jejího hromosvodu z roku 1769, vykopané při archeologickém výzkumu, je jako unikátní technická památka vystaveno v Prácheňském muzeu.
 
Nově zřízená kašna stojí uprostřed původního obdélného hradního nádvoří, které bylo po celém obvodu v úrovni dvora i patra lemováno klenutým arkádovým ochozem. Z něj se v úplnosti dochovalo pouze přízemí západního ramene. Ve zdivu zbývajících křídel jej dokládají dochované architektonické prvky a pilíře arkád naznačují stromky. Zatímco spodní ochoz zůstal volný, pravděpodobně dodatečné uzavření horního ochozu za krále Václava IV. Dokládá mladší krbová konzola na pavlánu.
 
V patře jižního křídla (při pohledu od radnice vlevo) byla až do 19. století zachována nádherná kaple. Ze západního a severního patrového ochozu se vcházelo shodnými honosnými portály do velkých reprezentačních sálů. Do dnešní doby se dochoval pouze sál západní, plochy 18,5 × 7 m a výšky 6,4 m (měřeno ke svorníkům), zaklenutý do tří polí křížových kleneb a osvětlený třemi hrotitými okny s výhledem na řeku. V hlubokých okenních špaletách jsou kamenná sedátka. Vchodem z jižní špalety se vstupovalo na schodiš ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Expozice

 • Suterén - Zlato v Pootaví, Ryby a rybářství, Malá výstavní síň s příležitostnými výstavami
 • 1. patro - Pravěk a doba slovanská, Velký hradní sál, Počátky hradu a města Písku, Dějiny regionu od 15. do 19. století, Nástup průmyslu od pol. 19. století, nové a nejnovější dějiny od II. světové války, Chráněná území Písecka, Nerostné bohatství Písecka, Chodba knihovny s příležitostnými výstavami
 • 2. patro - Kulturní tradice Písecka (malba na porcelán, písemnictví, divadlo, aj.), školství, hudba na Písecku, Galerie s výstavami, v chodbě expozice k památce V. Rožánka, píseckého výtvarníka. Expozice jsou podkreslené hudbou.

 
Zajímavost

Mezi prvním a druhým patrem je nainstalovaný stroj (funkční) věžních hodin zhotovených v roce 1768 hodinářem Sebastianem Londenspergerem.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  březen - září: denně kromě pondělí 900 - 1800
  říjen - prosinec: denně kromě pondělí 900 - 1700
   
  Vstupné

  Celý objekt: 30,- plné * 10,- snížené *** jen suterén: 10,-.
   
  Prohlídkové okruhy

  Samostatně, 1. patro; 2. patro (expozice živých sladkovodních ryb v suterénu)
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, pronájem prostor po předchozí dohodě
   
  Foto, kamera

  ne * ne
   
  Bez bariér

  ano do 1. a 2. patra.
   
  Parkování

  60 m (placené) * 1 km (placené)
   
  Provozovatel

  Prácheňské muzeum v Písku
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Písek, autobusové nádraží (1,5 km)
  Stanice vlak: Písek (2 km)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti stravování ...
   


  • Hotel Pod skalou
  V klidném prostředí na břehu řeky Otavy, 300 metrů od centra. V objektu se nachází restaurace a vinárna.
   
  Telefon:382 214 753 
  Podrobnější údaje >>>

  Podrobnější
  údaje >>>
  Adresa:Podskalí 158, Písek
  Email: info@hotelpodskalou.cz
  Jazyky:Cz, De, En, Ru
  Rezervace:telefon, fax, email
  Ceny:700
  Kapacita:37

   
  Vyhledat další možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015