Zámek Rychnov nad Kněžnou
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkce Diskuze \"" English version

Zámek Rychnov nad Kněžnou
Adresa:  Správa Kolowratského zámku, Kolowratská 1
51601  Rychnov nad Kněžnou
Telefon:  494 534 916

 
 
 

Poslední aktualizace:  3.6.2006
Poloha tohoto objektu
 

Hradecký kraj, ve městě Rychnov nad Kněžnou.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Raně barokní zámek, postavený v letech 1676-1690 za Františka Karla I. Libštejnského z Kolowrat, hejtmana Markrabství moravského. Za jeho syna Norberta Leopolda a jeho syna Františka Karla II. došlo k velkolepě pojaté urbanistické přestavbě celého areálu jejímž autorem byl vynikající architekt Giovanni Santini. Zámek byl v hlavním průčelí rozšířen na obou stranách o boční křídla ukončená věžemi, mansardové střechy hl. budovy dostaly polopatrové nástavce a vikýře. Kostle Nejvyšší Trojice dostal nové průčelí orientované na hlavní osu zámeckého komplexu. V návaznosti na kostel byla vystavěna budova piaristické koleje. Dílem vrcholně barokní přestavby je i objekt jízdárny, která je vyzdobena freskami významného slezského malíře J. V. Neunhertze. Po požáru koleje a kostela v roce 1798 byl tento opraven až za Fr. Antonína Lib. z Kolowrat posledního této linie, spoluzakladatele Národního muzea jemuž odkázal svoji bohatou knihovnu čítající třicetpět tisíc svazků.
 
Expozice

 • Sbírka obrazů - Expozici tvoří převážně pozoruhodná obrazová sbírka Kolowratů Libštejnských doplněná a hlavně zpřístupněná veřejnosti již Zdeňkem mladším (+1941). Na počátku jsou vystaveny nejstarší kusy a to poutavá desková malba tyrolského malíře a řezbáře Michaela Pachera z let 1460-65 "Narození Panny Marie", další deskové malby s biblickými náměty a památka na Jana Betengla renesanční epitaf. Ráz rychnovské sbírky je barokní, tématicky zde převládá podobizna a lovecké zátiší. Obrazy jsou převážně nizozemské a italské provenience a mimořádně vysokým podílem je zde zastoupena malba vzniklá v Čechách, ať už mistrů v Čechách usedlých, nebo pocestných umělců, kteří se přizpůsobovali místním pojetím. Vývoj šlechtického portrétu je zde možno sledovat od počátku 16. století, až do poloviny století 19. V obrazárně visí nejlepší Škrétova podobizna Ignáce Vitanovského z Vlčkovic a pro tuto sbírku byly namalovány nejlepší podobizny F. K. Bentuma a dalších, např. D. Schultze, J. Ramondona, J. Verbeecka. Většina loveckých zátiší byla namalována přímo pro Kolowraty, vlámskými malíři činnými v Čechách jako byl J. B. Bouttats, I. Godyn, místní pokračování vyznačuje pak J. Beittler a posléze rych. panský malíř J. A. Wocásek. Některé významné kusy, např. Heizův "Regál se starožitostmi", Rottmayerova "Smrt Catonova", dobové kopie a dílenské práce P. P. Rubense jsou doloženy již v prvním inventáři sbírky. Instalace je doplněna soubory skla, keramiky, porcelánu a zbraní včetně nábytku.

 
Zajímavost

V blízkosti kostela Nejvyšší Trojice stojí zvonice (dokončena v roce 1604), do níž byl v roce 1602 zavěšen 3. největší zvon v Čechách, Kryštof, vážící kolem 7 tun. Zvon je dílem mistra zvonařského Jana Benešovského z Moravské Třebové. U zvonice je slavín s bystami osobnostní Rychnova nad Kněžkou.
 
Koncem roku 2002 a začátkem 2003 bylo provedeno po 400 letech otočení zvonu „Kryštof“. Zvonař p. Matoušek zvon zvážil na dig. váze. Bez srdce a hlavy zvon váží 5,900 kg, srdce 198 kg, hlava s kováním 700 - 800 kg, takže celek se blíží k udávané váze 7,000 kg. Je to první zvon (z těch největších), který byl zvážen.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  duben: sobota, neděle, svátky 900 - 1200, 1300 - 1600
  květen - srpen: denně kromě pondělí 800 - 1200, 1300 - 1700
  září: denně kromě pondělí 800 - 1200, 1300 - 1600
  říjen: sobota, neděle, svátky 900 - 1200, 1300 - 1600
  Jindy pouze po předchozí dohodě.
   
  Vstupné

  50,- plné * 35,- snížené
   
  Prohlídkové okruhy

  Zámek: s průvodcem, 60 min, nejvíce 50 návštěvníků. Muzeum a galerie samostatně.
  Připravuje se další okruh: Kostel Nejsvětější Trojice + Zvonice: s průvodcem, nejméně 20 návštěvníků.
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, pronájem prostor po předchozí dohodě, pořádání svateb.
   
  Foto, kamera

  ne * ne
   
  Bez bariér

  pouze do expozice Orlické galerie - Hladíkova síň na II. nádvoří
   
  Parkování

  50 m (zdarma) * 50 m (zdarma)
   
  Provozovatel

  Jan Kolowrat Krakowský
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Rychnov nad Kněžnou, autobusové nádraží (500 m)
  Stanice vlak: Rychnov nad Kněžnou (600 m)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015