Městské muzeum Týn nad Vltavou
Vítáme Vás HistorieExpoziceUbytováníRestaurace Diskuze \"" English version

Městské muzeum Týn nad Vltavou




Adresa:  náměstí Míru 1
37501  Týn nad Vltavou
Telefon:  385 731 771

 
 
 

Poslední aktualizace:  29.8.2006
Poloha tohoto objektu
 

Jihočeský kraj, vzdušnou čarou 25 km severně od města České Budějovice.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Osídlení městského typu je v Týně nad Vltavou prokázáno do 10. století. Již v této době patřila celá oblast pražským biskupům. První písemná zpráva o městě pochází z roku 1229. V polovině 13. století byl v Týně vybudován hrad pro ochranu blízkého vltavského brodu i města. Významným rodem, který se zasloužil o rozkvět Týna nad Vltavou byli, Čabeličtí se Soutic, kteří se stali zástavními držiteli panství v polovině 15. století. Za sídlo si zvolili zdejší hrad a užívali jej spolu s panstvím až do roku 1601. Po roce 1601 se ujalo uvolněného panství město Týn nad Vltavou. V roce 1609 je císař Rudolf II. povýšil na město královské. Při vypuknutí stavovského povstání se Týn přiklonil na stranu vzbouřených stavů a po bitvě na Bílé Hoře byly městu všechny statky odňaty. V roce 1621 se stalo držitelem panství opět pražské arcibiskupství a zůstalo jeho vlastníkem až do poloviny 19. století. V roce 1699 získalo náměstí novou dominantu - arcibiskupský zámek, současné sídlo Městského muzea.
 
Expozice

  • Vltavíny - Jednou z přírodních zajímavostí České republiky, známou odborníkům z celého světa, jsou vltavíny. Patří do skupiny vzácných křemičitých skel, kterým dal vídeňský geolog F. E. Suess na počátku tohoto století souborný název tektity. V Čechách je poprvé právě u Týna nad Vltavou objevil a popsal v roce 1787 profesor Karlovy univerzity dr. Josef Mayer. Pojmenování vltavíny dostaly podle řeky Vltavy, v jejíž blízkosti byla mnohá naleziště, až v polovině 19. století.
    V expozici týnského muzea může návštěvník získat přehled o historii výzkumů, teoriích vzniku, nalezištích, vlastnostech, formách a výskytu vltavínů v České republice, s bližším zaměřením na jižní Čechy. Jsou zde vystaveny ukázky různých tektitů, mikrotektitů, přírodních skel, strusek nejen z naší země, ale i z celého světa, i ukázky základních druhů sedimentů, ve kterých se vltavíny v jižních Čechách nalézají. Velmi zajímavou částí expozice je panel, ve kterém jsou vltavíny uspořádány podle nalezišť v jižních Čechách. Návštěvník zde může z jedné strany vidět v dopadajícím světle jejich tvary a charakteristickou skulptaci, z druhé strany jsou pak v procházejícím světle velmi dobře patrné různé barvené odstíny jednotlivých vltavínů. I ukázky šperkařského zpracování vltavínů návštěvníky jistě zaujmou.
  • Svět loutek - Představení lidových loutkářů patřilo od konce 18. století k českému venkovu právě tak jako lidové pohádky, písně a říkadla. Lidoví loutkáři zajížděli za svým publikem do nejodlehlejších končin naší země, svá představení hráli česky a byli tak dlouhou dobu jedinými šiřiteli českého jazyka a divadelní kultury mezi venkovským lidem.
    Právě z těchto důvodů věnovalo Městské muzeum v Týně nad Vltavou část své expozice loutkovém divadlu - mimo jiné i proto, že kulturní historie tohoto města je spojena se jménem nejznámějšího českého lidového loutkáře Matěje Kopeckého, který 3. července 1847 zemřel v blízkých Kolodějích nad Lužnicí a je na týnském hřbitově pochován.
    Nejstarší část expozice Svět loutek v muzeu tvoří vzácné historické loutky lidových loutkářů z rodu Dubských. Loutky Tomáše Dubského (1847 - 1965) pocházejí z první poloviny 19. století, jsou 60 cm vysoké. Vytvořil je známý řezbář loutek Mikoláš Sichrovský z Mirotic. V roce 1912 loutky T. Dubského odkoupila T.J. Sokol pro své loutkové divadlo. Když byly v roce 1944 věnovány muzeu, staly se základem zdejší loutkářské sbírky. K souboru loutek patří také rukopisy starých loutkových her, z nichž některé vydal Jaroslav Bartoš v publikaci "Komedie a hry českých lidových loutkářů". Další část expozice je věnována amatérskému loutkovému divadlu, které se v Týně hrálo od roku 1910. Jsou v ní zastoupeny loutky, které muzeum získalo, když v roce 1980 ukončil loutkářský soubor "Matěj Kopecký" svoji činnost.
    Vedle loutek neznámých řezbářů a výtvarníků jsou v expozici zastoupeny loutky řezbářů Jana Votočka a Jaroslava Peigera, loutky z hračkářské dílny Alexandra Plešnera a maňásky z loutkářské výrobny p. Hainzla z Koloděj nad Lužnicí, maňásky vyráběné podle návrhů vltavotýnského rodáka Otto Rödla (1903 - 1983, pedagoga, hudebního skladatele, profesora DAMU, kterému učarovalo zejména maňáskové divadlo.)
    Nechybí ani známá loutka vltavotýnského Zinduláka Pošvejce (místní obdoba Spejbla), který kriticky a humorně glosoval události ve městě. Loutky jsou ve vitrínách instalovány tak, aby tvořily alespoň náznakem scény ze známých pohádek. Expozici doplňuje sbírka plakátů, fotografií a diplomů, které týnští loutkáři získali z přehlídek, jichž se zúčastnili.
    Zajímavou částí expozice je sál s loutkami, kde si děti mohou zkusit zahrát loutkové divadlo. Dospělým divákům je určen průřez historií českého loutkového divadla s přihlédnutím k umělcům, kteří se ve svých dílech inspirovali vzpomínkami na loutkové divadlo svého dětství.

 
Zajímavost

V září (Dny evropského dědictví) bývá vystaven tzv. Vltavotýnský zlatý poklad. 2 kalichy, 2 pásy a mince byly ukryty od třicetileté války do r. 1970 v domě U modré hvězdy na náměstí Míru.
 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

březen - květen: pondělí - pátek 900 - 1600
červen - srpen: úterý - pátek 900 - 1700, sobota, neděle 1300 - 1700
září - prosinec: pondělí - pátek 900 - 1600
 
Vstupné

20,- plné * 10,- snížené
 
Prohlídkové okruhy

Samostatně nebo s průvodcem pro skupiny nad 10 návštěvníků po dohodě, 50 min.
 

 

 
 
Doplňkové služby

Prodej upomínkových předmětů.
 
Foto, kamera

ne * ne
 
Bez bariér

ne
 
Parkování

100 m (zdarma) * 100 m (zdarma)
 
Provozovatel

Město Týn nad Vltavou
 
Vlakbus

Stanice bus: Týn nad Vltavou, autobusové nádraží (400 m)
Stanice vlak: Týn nad Vltavou (600 m)
Vyhledat autobusové spojení
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  


  • Restaurace a vinotéka Pod Kostelem
Pension a vinotéka v příjemném prostředí jihočeského kraje. Dobré místo k návštěvám jihočeských hradů a zámků Hluboká, Zvíkov, Český Krumlov, Červená Lhota, Orlík.
 
Telefon:385 721 643 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:Pod kostelem 223, Týn nad Vltavou
Email:fill@iol.cz
Jazyky
menu:
Jazyky
obsluha:
Rezervace:
Ceny:0 - 0
Otevřeno:

 
Vyhledat další možnosti stravování ...
 


  • Pension Pod Kostelem
Pension Pod Kostelem je pečlivě zrekonstruovaná budova v klidné části historického centra Týna nad Vltavou. Nabízíme ubytování ve dvou a třílůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Pension dále nabízí možnost příjemného posezení v sousední Vinotéce. Týn nad Vltavou nabízí ideální podmínky pro sportovní vyžití, vodní sporty, pěší turistiku, rybolov. Město je také vhodné jako výchozí k návštěvám jihočeských hradů a zámků: Hluboká, Zvíkov, Červená Lhota, Orlík.
 
Telefon:385 721 643 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:Pod Kostelem 223, Týn nad Vltavou
Email: fill@iol.cz
Jazyky:Cz, De
Rezervace:
Ceny:600 - 1200
Kapacita:11

 
Vyhledat další možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015