Zámek Uherčice
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohledniceUbytování Diskuze \"" English version

Zámek Uherčice
Adresa:  Státní zámek Uherčice
67107  Uherčice
Telefon:  515 298 396
Email:  uhercice@pambr.cz, uhercice@brno.npu.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  5.7.2006
Poloha tohoto objektu
 

Jihomoravský kraj, vzdušnou čarou 30 km západně od města Znojmo.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Velkorysá architektonická koncepce uherčického zámku (šlechtické obydlí, reprezentační prostory, hospodářské budovy, produkční a okrasné zahrady) s bohatou historií představuje významný krajinotvorný soubor jižní Moravy.
Na přelomu 15. a 16. století vznikla trojkřídlá jednopatrová gotická tvrz, stavební jádro dnešního rozsáhlého zámeckého komplexu. Ta pak v polovině 16. století prošla raně renesanční přestavbou. V poslední čtvrtině 16. století se zámek velmi podstatně rozrostl. Přístavbami v této třetí fázi byla vymezena další 4 nádvoří: hlavní s jednopatrovou arkádou, vstupní s protilehlými přízemními arkádami a čtyřpatrovou hranolovou věží, horní a dolní hospodářské nádvoří a krom toho dvě zahrady v ohradních zdech s nárožními věžemi. Barokní epocha nezasáhla nijak zásadně do stavební podstaty objektu, jen jej dotvořila do současné podoby. Velmi významně však obohatila interiéry cennou štukovou a malířskou výzdobou. Dílčími klasicistními úpravami interiérů i exteriéru se na stavebním vývoji podepsali poslední majitelé Collaltové, kteří vlastnili Uherčice do února 1946.
V období baroka byl jihovýchodně od zámku založen ohrazený francouzský park s oranžerií (ve 20. letech 19. stol. přebudován v přírodně krajinářském duchu), na nějž pak kolem r. 1800 navázal v jeho severním cípu lesopark. V něm byly na návrších vybudovány romantické stavby, z nichž se dochovaly pouze dvě: obelisk a umělá hradní zřícenina.
Zámek, od r. 1948 užívaný státními statky a vojenskými útvary, byl asi od poloviny 80. let prakticky určen k zániku. V květnu 1995 byl převeden pod správu Památkového ústavu v Brně, čímž došlo k prvnímu zásadnímu kroku - rehabilitaci tohoto cenného a značně zdevastovaného objektu. Krátce po zahájení generální památkové obnovy byl zámek poprvé v historii částečně zpřístupněn návštěvnické veřejnosti (léto 1996). Od 1.1.2002 je zámek Uherčice národní kulturní památkou.
 
Expozice

 • Zámek Uherčice - V průběhu dlouhodobé památkové obnovy je vymezen jenom menší prohlídkový okruh v jinak velmi rozlehlém areálu. Přístupová cesta do zámku vede prozatím okrajovou částí parku k boční brance. Ve vyhrazené části vstupního arkádového nádvoří se návštěvníci pohybují volně. S průvodcem pak procházejí přes hlavní nádvoří do expozic. Zpřístupněné interiéry: zámecká kaple, 5 místností reprezentačního západního křídla včetně komorního barokního divadla, klasicistní banketní sál. Každým rokem je v interiérech s menšími obměnami instalován výběr mobiliáře z původního uherčického fondu. Součástí prohlídkové trasy je každoročně také výstava prací soudobých výtvarníků.
 • Menší prohlídkový okruh - V průběhu dlouhodobé památkové obnovy je vymezen jenom menší prohlídkový okruh v jinak velmi rozlehlém areálu. Přístupová cesta do zámku vede prozatím okrajovou částí parku k boční brance. Ve vyhrazené části vstupního arkádového nádvoří se návštěvníci pohybují volně. S průvodcem pak procházejí přes hlavní nádvoří do expozic. Zpřístupněné interiéry: zámecká kaple, 5 místností reprezentačního západního křídla včetně komorního barokního divadla, klasicistní banketní sál. Každým rokem je v interiérech s menšími obměnami instalován výběr mobiliáře z původního uherčického fondu.Součástí prohlídkové trasy je každoročně také výstava prací soudobých výtvarníků.

 
Zajímavost

Interiéry, které se nacházejí v různých fázích rekonstrukčních a restaurátorských zásahů, jsou pozoruhodné velmi cennou štukovou (B. Fontana) a malířskou výzdobou. Zámek Uherčice v dané situaci skýtá návštěvníkům ojedinělou možnost posoudit kvality i míru devastace a nahlédnout do procesu rozsáhlé obnovy památkového objektu.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  Červen
  sobota, neděle: 900 - 1700

  červenec - srpen
  úterý - neděle: 900 - 1700
  Poslední prohlídka začíná v 1615.
   
  Vstupné

  25,- plné * 15,- snížené *** 25,- cizinci plné * 15,- cizinci snížené
  Není-li poskytnut cizojazyčný výklad (za příplatek 100 %), jsou k zapůjčení texty (En, De).
   
  Prohlídkové okruhy

  S průvodcem, 40 min, nejvíce 25 návštěvníků.
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Prodej suvenýrů v pokladně na vstupním nádvoří, tamtéž stánek s občerstvením a možnost posezení pod arkádami.
  Rezervace vstupenek na kulturní akce: e-mail: uhercice@pambr.cz, tel.: 515 298 396 nebo 515 298 222. Rezervované vstupenky nutno vyzvednout v pokladně SZ Uherčice nejpozději v den akce do 17 00.
   
  Foto, kamera

  50,- * ne
   
  Bez bariér

  ne
   
  Parkování

  zdarma * zdarma
  dolní část zámku vedle silnice
   
  Provozovatel

  Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Uherčice (100 m)
  Stanice vlak: Moravské Budějovice (30 km)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


  • Hotel Kárník
  Nachází se v klidné zóně na „ZLATÉM KŘÍŽI“ města Znojma.
  V dosahu hotelu:
  • znojemský hrad, muzeum, historické podzemí (vše ve vzdálenosti do 200 m)
  • Gránické údolí a Národní park PODYJÍ
  • možnost vyžití při degustaci vín ve znojemském regionu, lze zajistit posezení ve vinných sklípcích i pro větší skupiny
  • největší vinotéka v ČR
  • pěší i cyklo - turistika
  • přehrady: Znojemská přehrada (400 m), Vranov nad Dyjí (22 km), Jevišovice (16 km), Výrovická přehrada (10 km)
  • squasch, tenis, vyjížďky na koních ...

   
  Telefon:515 226 826 
  Podrobnější údaje >>>

  Podrobnější
  údaje >>>
  Adresa:Zelenářská 25, Znojmo
  Email: hotel.karnik@seznam.cz
  Jazyky:
  Rezervace:telefon, email
  Ceny:750
  Kapacita:41+4

   
  Vyhledat další možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015