Hrad Valečov
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkce Diskuze \"" English version

Hrad Valečov
Adresa:  Obec Boseň čp. 86
29501  Mnichovo Hradiště
Telefon:  326 784 204
Email:  bosen@volny.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  2.4.2006
Poloha tohoto objektu
 

Středočeský kraj, vzdušnou čarou 15 km severovýchodně od města Mladá Boleslav.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Zajímavý skalní hrad, jeho podoba byla silně ovlivněna pískovcovými skalami, v nichž byl částečně vytesán a z části vystavěn. První písemná zmínka o jeho majitelích je z let 1316 – 1318, z doby šarvátek zdejší drobné šlechty s Vokem z Rotštejna – jednou z větví rodu Valdštějnů.
 
První kamennou stavbou byl palácový komplex na čtyřech hradních skalách (pol. 14 stol.). Z toho, co se dodnes zachovalo, lze usuzovat, že uvedený komplex čtyř hradních skal byl zazděním puklin na straně do parkánu spojen v jeden blok a jejich opracovaná temena vytvořila základ paláce. Pukliny uvnitř mezi skalními bloky sloužily jako pomocné prostory . vinné, pivní a chlební sklepy, kuchyně a komunikační chodby. Temena I., II. a III. skály tvořila základ starého (západního) paláce a temeno IV. skály nového paláce. O stavbě budované pod stálým, nepřátelským tlakem, svědčí nejdříve vystavěná obvodová hradba paláců a do ní pak umístěné dělící příčky. Zdivo je provedeno jako lité maltové, to znamená, že líce zdí jsou zděny z lomového kamene a prostor mezi je vyplněn kamenem drobnějším, zalévaným maltou ( v té době běžná technika).
 
O původním dřevěném opevnění svědčí stopy silného požáru na skalách v parkánu a místech původní hradby. Jeho stopy jsou památkou na dobytí a vypálení hradu r. 1439, kdy se jej zradou zmocnil Jindřich z Vantenberka a na Děčíně a vdovu Machnu se sirotky odvezl na hrad Děčín, kde je věznil až do roku 1441, kdy mu Machna pod nátlakem Valečov přenechala. Hrad byl v rozvalinách pravděpodobně až do poloviny 15,století, kdy jej Vaněk z Valečova, královský úředník Jiřího z Poděbrad, znovu vybudoval a řádně opevnil.Předpokládá se, že v té době přibylo k hradu dolní (větší) mohutné opevnění podhradí, lemované kamennou hradbou s dělostřeleckými baštami, s hospodářskými provozy – pivovar,kovárna nebo huť a další. Druhé, menší, podhradí se nacházelo pod parkánem. Obě podhradí jsou dnes přeměněna v sady. Předhradí, ležící jižně od palácového jádra hradu, sloužilo jako zimní kvartýr vojska ( většina majitelů hradu od husitských hejtmanů Bartoše a Bernata z Valečova po Albrechta z Valdštejna, byli buď císařskými důstojníky nebo krajskými hejtmany, a ti své vojsko museli tehdy kvartýrovat sami).
 
Jak tvrdým oříškem byl Valečov pro nájezdy cizích vojs, svědčí vpád křižáků z Lužice do Čech v roce 1468. Cizácké vojsko sice vypálilo všechny okolní vesnice i městečko Kněžmost, ale na dobře opevněný hrad si netrouflo a bylo posléze u Turnova vojskem Jiřího z Poděbrad rozprášeno.
 
Poslední, rozsáhlejší úpravy je možné datovat do období po roce 1555, kdy po smrti Jiřího Vančury z Řehnic, bylo panství i hrad rozděleno mezi jeho syny Hynka a Zikmunda.
 
Rozdělením vznikly z kdysi celistvého hradního komplexu dvě torza s podstatně menší možností využití. Pravděpodobně byla přepažena všechna nádvoří, parkánek, v obvodové zdi na západní straně uzavírající nádvoří nově proražena brána, aby se majitel zápa ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Expozice

 • Výstava archeologických nálezů - Vstupní expozice - výstava archeologických nálezů ze sbírek Okresního muzea v Mladé Boleslavi.

 
Zajímavost

Předhradí se skalními byty, vězením a hladomornou.

Od května do září v provozu „Letní turistické autobusy zajišťující dopravu v regionu Český ráj 2003“
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  leden, únor: sobota, neděle, svátky 1000 - 1630
  duben: sobota, neděle 900 - 1700
  květen, červen: denně kromě pondělí 900 - 1800
  červenec, srpen: denně 900 - 1800
  září: denně kromě pondělí 900 - 1700
  říjen: sobota, neděle 900 - 1700
  listopad, prosinec: sobota, neděle, svátky 1000 - 1630
  Jindy pouze po předchozí dohodě.
   
  Vstupné

  25,- plné * 12,- děti
  35,- plné * 20,- děti
  Noční prohlídky po předchozí dohodě (květen - srpen)
   
  Prohlídkové okruhy

  S průvodcem (En, De), 40 min
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Mincovní dalekohled na hradě.
   
  Foto, kamera

  ano * ano
   
  Bez bariér

  Pouze vně objektu
   
  Parkování

  Parkoviště cca 200 m (10,-)
  Parkoviště cca 200 m (30,-)
   
  Provozovatel

  Obec Boseň – pověřen kastelán Zdeněk Steklý
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Boseň (1 km)
  Stanice vlak: Mnichovo Hradiště (4 km)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015