Hrad Velhartice
Vítáme Vás HistorieExpozicePověstiAkcePohlednice Diskuze \"" English version

Hrad Velhartice
Adresa:  Hrad
34142  Kolinec
Telefon:  376 583 315
Email:  velhartice@cbox.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  16.4.2006
Poloha tohoto objektu
 

Plzeňský kraj, vzdušnou čarou 20 km jihovýchodně od města Klatovy.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Autor: Pavel Řeřicha
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Hrad Velhartice stojí v rekreační části oblasti Šumavy. Od roku 1978 je ve správě Památkového ústavu Plzeň, který zde provedl záchrannou rekonstrukci jednotlivých budov a opevnění.

 • Tento hrad byl založen a stavěn na přelomu 13. – 14. stol. a řadí se tedy mezi středověké gotické hrady. Byl vybudován jako hrad dvoupalácové dispozice bezvěžového typu na skalnatém ostrohu vypínajícím se nad říčkou Pstružnou, patrně jako rodové sídlo pánů z Velhartic Bohumilem z Budětic. Na konci 14. stol. hrad rozšířil Bušek z Velhartic o dvě další stavby – obrannou věž Putnu a gotický mohutný kamenný most, který spojoval věž s palácem hradu – Rajským domem. Bušek z Velhartic ml. se stal nejvyšším komořím krále Karla IV. a Jan Neruda o jejich přátelství píše ve své básni „Romance o Karlu IV.“.
   
 • V 15. stol. bylo vystavěno nové opevnění s věžemi, baštami a vrátnicí. Na dolním nádvoří byl vybudován pivovar a vinopalna. V této době vlastní hrad pánové z Hradce - význačnou osobností je Menhart z Hradce, který jako nejvyšší purkrabí českého království nechal tajně převést korunovační klenoty na velhartický hrad, aby tak zabránil korunovaci Jiřího z Poděbrad (klenoty zde byly od r. 1448 - 1453).

 • Na počátku 17. století byl hrad zkonfiskován a prodán španělskému zbohatlíkovi z 30-ti leté války Martinu de Hoef Huertovi, který na horním nádvoří mezi starými paláci nechal postavit pozdně renesanční zámecké křídlo nazývané Huertovo křídlo.

 • Posledním majitelem velhartického panství byl právník Josef Windischgrätz, který na Velharticích pobýval do r. 1946, pak odešel do Rakouska, protože mu byl majetek zkonfiskován na základě Benešových dekretů.
 • Zámecká část hradu byla přebudována na rekreační objekt a od 1952 až do r. 1978 složila k rekreačním účelům ROH.
 • Od r. 1978 byl hrad postupně rekonstruován Památkovou péčí.
 • Od července 1999 je hrad nově zpřístupněn veřejnosti včetně zrekonstruovaného Rajského paláce, mostu a obranné věže Putny spolu s částí zámeckého křídla, kde je nainstalována expozice na téma „Zábava, hry a volný čas v době renesance“.
   
 • Expozice

  • Zábava, hry a volný čas v době renesance - V zámku se návštěvníci mohou seznámit s každodenním životem šlechticů 16. a 17. století na malém venkovském sídle. Expozice vychází z dobových grafik, které se promítnou do renesančně laděných interiérů, takže návštěvník prochází dějem jednoho dne na šlechtickém renesančním sídle.
  • Středověký život na šachovnici podle Tomáše Štítného ze Štítného - V prostorách Rajského paláce

   
  Zajímavost

  V okolí hradu se buduje soubor lidových staveb – skanzen, sestavený z dochovaných šumavských chalup z Klatovska a Sušicka.
   
  Kulturní akce


  Zobrazit také loňské akce ...

    
   Otevírací doba

   duben: sobota, neděle 900 - 1200, 1300 - 1600
   květen: denně kromě pondělí 900 - 1200, 1300 - 1700
   červen - srpen: denně kromě pondělí 900 - 1800
   září: denně kromě pondělí 900 - 1200, 1300 - 1700
   říjen: sobota, neděle 900 - 1200, 1300 - 1600

   Jindy pouze po předchozí dohodě.
   100% příplatek za prohlídku mimo otevírací dobu, 100% - 200% příplatek za prohlídku mimo sezonu.
    
   Vstupné

   Hrad: 35,- plné * 25,- důchodci, studenti, ZTP * 15,- děti od 6-ti-18-ti let. * 30,- cizojazyčný výklad * 15,- cizojazyčný text
   Zámek: 35,- plné * 25,- důchodci, studenti, ZTP * 15,- děti od 6-ti-18-ti let.
   Adiovizuální pořad o historii a obnově hradu: 15,- plné * zdarma děti do 18-ti let * zdarma cizojazyčná mutace k audioviz. Pořadu
    
   Prohlídkové okruhy

   Okruh hrad - prohlídka zříceniny hradu - Rajského paláce s vyhlídkou z mostu, obranné věže Putny, hradní cisterny a sklepů.Tento prohlídkový okruh Vám nabízí nahlédnout do středověkého života prostřednictvím šachové hry podle Tomáše Štítného ze Štítného. Nejvíce 45 návštěvníků, max. 50 min.
   Okruh zámek - prohlídka zámeckých renesančních interiérů, kde se dozvíte, jak se bavili lidé na venkovském šlechtickém sídle, jak trávili svůj čas a také něco o hrách, které se v tomto období hrály. Nejvíce 20 návštěvníků, max. 45 min.
   Audiovizuální pořad - promítací pořad v netypickém provedení, který vám popíše nejen zajímavou historii hradu, ale také to, jak se hrad stavebně zachraňoval. Max. 30 min.
    

    

    
    
   Doplňkové služby

   Pořádání svateb.
    
   Foto, kamera

   ne * ne
    
   Bez bariér

   ne
    
   Parkování

   300 m (zdarma) * 300 m (zdarma)
    
   Provozovatel

   Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Plzni
    
   Vlakbus

   Stanice bus: Velhartice (1 km)
   Stanice vlak: Kolinec (6 km)
   Vyhledat autobusové spojení
   Vyhledat vlakové spojení

    
    

     
    
    

    

    

    
    
    
      Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
    
      Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
      Všechna práva vyhrazena © 2000-2015