Zámek Veltrusy
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohledniceUbytováníRestaurace Diskuze \"" English version

Zámek Veltrusy
Adresa:  Zámek
27746  Veltrusy
Telefon:  315 781 146
Email:  veltrusy@stc.npu.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  2.10.2006
Poloha tohoto objektu
 

Středočeský kraj, vzdušnou čarou 15 km jihozápadně od města Mělník.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Výstavba zámku začala v druhém desetiletí 18. století Václavem Antonínem Chotkem a byla od začátku velkoryse koncipovaná a stavěná podle osy jih-sever. Budovy byly výškově odstupňovány a obklopovaly geometricky členěný čestný dvůr.Ten byl uzavřen plotem s alegorickými sochami měsíců a ročních dob, z dílny Matyáše Brauna. Z čestného dvora se vstupovalo do hlavní budovy reprezentačním schodištěm s balustrády a plastikami nebo salou terrenou v přízemí. Nad ní se vypínal ústřední prostor tvaru kruhového válce, o patro převyšující paprskovitě vybíhající jednopatrová křídla ve tvaru písmene X. Tento půdorys stavby zůstal v podstatě nezměněn dodnes. Druhým majitelem zámku se stal syn zakladatele hrabě Rudolf Chotek. Otec mu umožnil získat na tehdejší dobu velmi dobré vzdělání, které uplatnil v císařských službách. Jeho talentu, zejména v oblasti ekonomické, využila panovnice Marie Terezie. V roce 1749 byl Rudolf Chotek povolán do Vídně, kde ve funkci prezidenta finanční komory a ředitele obchodu v dědičných zemích přispěl k povznesení hospodářství habsburské monarchie. Díky svým úspěchům rozšiřoval pozemkový majetek a také se rozhodl pro úpravu hlavní budovy zvětšením křídel na dvojnásobek původní délky. Interiéry získaly rokokový vzhled a zámek se v podstatě přiblížil dnešní podobě. Jelikož Rudolf Chotek neměl mužského potomka, převzal rodový majetek jeho synovec Jan Rudolf. Ten získal Veltrusy na základě tzv. fideikomisu, který zaručoval nezcizitelnost, nedělitelnost a dědičné právo prvorozeným synům. Čtvrtý majitel zámku, Jindřich, jako poslední jemu svěřené statky rozšířil, ale za jeho nástupců začalo panství upadat. Hospodaření ve vlastní režii ustalo, dvory byly propachtovány, průmyslové podniky pronajaty a majetek postupně rozprodáván. V roce 1945 se stal vlastníkem československý stát, jenž zpřístupnil zámek veřejnosti.
 
Expozice

 • Zámek Veltrusy - Zámek je středem areálu, tzv. okrasného statku. Ke komplexu zámeckých budov patří i čestný dvůr, který je ze severní strany uzavřen řadou soch - alegorií měsíců a ročních období. Z druhé strany jej zakončuje sala terrena, ústřední vstupní místo do zámeckých interiérů, např. hlavního sálu, salónu Marie Terezie, zimní jídelny, knihovny, čínského salonu, mušlového pokoje a dalších prostor.Rozsáhlý třísethektarový park s drobnými empírovými, klasicistními a romantizujícími stavbami byl vytvořen na místě někdejšího lužního lesa, na ostrově tvořeném řekou Vltavou a uměle vybudovanými říčními kanály.
   
  Historická expozice je uzavřena.

 
Zajímavost

Pro návštěvníky s vlastními koly je připraven III. okruh – prohlídka vybrané trasy přírodně-krajinářského parku (drobné parkové architektury, barokní krajinné architektonické prvky). Momentálně uzavřeno.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  květen - říjen:
  denně kromě pondělí 900 - 1630
   
  Vstupné

  20,- plné, děti do 6 let zdarma
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, pronájem prostor, svatby na objednávku (svatební obřady – Matrika Měú Veltrusy - tel.: 0205 781143.
   
  Foto, kamera

  ne * ne
   
  Bez bariér

  ne (nutno vyvézt vozíčky po vnějším balustrovém schodišti).
   
  Parkování

  700 m * 700 m
   
  Provozovatel

  NPÚ - Územní odborné pracoviště stř. Čech v Praze
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Veltrusy, náměstí (1 km)
  Stanice vlak: Nelahozeves - zastávka
  Kralupy nad Vltavou (2 km
  4 km)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


  • Restaurace U Cinků
  Nový hotel s restaurací, zahradní restaurací, grilem a tanečním parketem. Na všech pokojích sociální zařízení a TV se satelitem. 2 km od zámku Mělník, 25 km od Prahy, nedaleko hradu Kokořín a zámku Nelahozeves a Veltrusy. Uzavřené parkoviště.
   
  Telefon:315 671 024 
  Podrobnější údaje >>>

  Podrobnější
  údaje >>>
  Adresa:Českolipská 1166, Mělník
  Email:rektorm@seznam.cz
  Jazyky
  menu:
  Cz, De
  Jazyky
  obsluha:
  Cz, De, En
  Rezervace:telefon, email
  Ceny:48 - 216
  Otevřeno:Denně 10:30-23

   
  Vyhledat další možnosti stravování ...
   


  • Penzion Vinný restaurant Lázeňská
  Penzion a vinný restaurant se nachází v klidné vilové čtvrti Staré Boleslavi, nedaleko lesoparku a tenisových kurtů, pouze 10 minut od Prahy a metra Černý most. Všechny pokoje mají sociální zařízení, parkování zajištěno.
   
  Telefon:326 911 147 
  Podrobnější údaje >>>

  Podrobnější
  údaje >>>
  Adresa:Lázeňská 683, Stará Boleslav - Brandýs nad Labem
  Email: votrubapetr@seznam.cz
  Jazyky:Cz, De, En, Ru
  Rezervace:telefon, email
  Ceny:800
  Kapacita:8+4

   
  Vyhledat další možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015