Zámek Veltrusy
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohledniceUbytováníRestaurace Diskuze \"" English version

Zámek Veltrusy
Adresa:  Zámek
27746  Veltrusy
Telefon:  315 781 146
Email:  veltrusy@stc.npu.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  2.10.2006
Poloha tohoto objektu
 

Středočeský kraj, vzdušnou čarou 15 km jihozápadně od města Mělník.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Výstavba zámku začala v druhém desetiletí 18. století Václavem Antonínem Chotkem a byla od začátku velkoryse koncipovaná a stavěná podle osy jih-sever. Budovy byly výškově odstupňovány a obklopovaly geometricky členěný čestný dvůr.Ten byl uzavřen plotem s alegorickými sochami měsíců a ročních dob, z dílny Matyáše Brauna. Z čestného dvora se vstupovalo do hlavní budovy reprezentačním schodištěm s balustrády a plastikami nebo salou terrenou v přízemí. Nad ní se vypínal ústřední prostor tvaru kruhového válce, o patro převyšující paprskovitě vybíhající jednopatrová křídla ve tvaru písmene X. Tento půdorys stavby zůstal v podstatě nezměněn dodnes. Druhým majitelem zámku se stal syn zakladatele hrabě Rudolf Chotek. Otec mu umožnil získat na tehdejší dobu velmi dobré vzdělání, které uplatnil v císařských službách. Jeho talentu, zejména v oblasti ekonomické, využila panovnice Marie Terezie. V roce 1749 byl Rudolf Chotek povolán do Vídně, kde ve funkci prezidenta finanční komory a ředitele obchodu v dědičných zemích přispěl k povznesení hospodářství habsburské monarchie. Díky svým úspěchům rozšiřoval pozemkový majetek a také se rozhodl pro úpravu hlavní budovy zvětšením křídel na dvojnásobek původní délky. Interiéry získaly rokokový vzhled a zámek se v podstatě přiblížil dnešní podobě. Jelikož Rudolf Chotek neměl mužského potomka, převzal rodový majetek jeho synovec Jan Rudolf. Ten získal Veltrusy na základě tzv. fideikomisu, který zaručoval nezcizitelnost, nedělitelnost a dědičné právo prvorozeným synům. Čtvrtý majitel zámku, Jindřich, jako poslední jemu svěřené statky rozšířil, ale za jeho nástupců začalo panství upadat. Hospodaření ve vlastní režii ustalo, dvory byly propachtovány, průmyslové podniky pronajaty a majetek postupně rozprodáván. V roce 1945 se stal vlastníkem československý stát, jenž zpřístupnil zámek veřejnosti.
 
Expozice

  • Zámek Veltrusy - Zámek je středem areálu, tzv. okrasného statku. Ke komplexu zámeckých budov patří i čestný dvůr, který je ze severní strany uzavřen řadou soch - alegorií měsíců a ročních období. Z druhé strany jej zakončuje sala terrena, ústřední vstupní místo do zámeckých interiérů, např. hlavního sálu, salónu Marie Terezie, zimní jídelny, knihovny, čínského salonu, mušlového pokoje a dalších prostor.Rozsáhlý třísethektarový park s drobnými empírovými, klasicistními a romantizujícími stavbami byl vytvořen na místě někdejšího lužního lesa, na ostrově tvořeném řekou Vltavou a uměle vybudovanými říčními kanály.
     
    Historická expozice je uzavřena.

 
Zajímavost

Pro návštěvníky s vlastními koly je připraven III. okruh – prohlídka vybrané trasy přírodně-krajinářského parku (drobné parkové architektury, barokní krajinné architektonické prvky). Momentálně uzavřeno.
 
Kulturní akce


Nezobrazovat loňské akce ...

  • 01.07.2003  Výstava s tématikou loňských povodní  
  • 01.05.2004 - 30.09.2004  Výstava "Historické skleníky"   - prohlídka skleníků v zahradnictví s výkladem o parku a květinách pěstovaných od 18. století
  • 01.07.2004 - 31.10.2004  Výstava "Chotkovský veletrh"   - připomínka 250. výročí vzorkového veletrku ve Veltrusích, SV křídlo zámku, s výkladem o historii a veletrh
 
Otevírací doba

květen - říjen:
denně kromě pondělí 900 - 1630
 
Vstupné

20,- plné, děti do 6 let zdarma
 

 

 
 
Doplňkové služby

Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, pronájem prostor, svatby na objednávku (svatební obřady – Matrika Měú Veltrusy - tel.: 0205 781143.
 
Foto, kamera

ne * ne
 
Bez bariér

ne (nutno vyvézt vozíčky po vnějším balustrovém schodišti).
 
Parkování

700 m * 700 m
 
Provozovatel

NPÚ - Územní odborné pracoviště stř. Čech v Praze
 
Vlakbus

Stanice bus: Veltrusy, náměstí (1 km)
Stanice vlak: Nelahozeves - zastávka
Kralupy nad Vltavou (2 km
4 km)
Vyhledat autobusové spojení
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  


  • Restaurace U Cinků
Nový hotel s restaurací, zahradní restaurací, grilem a tanečním parketem. Na všech pokojích sociální zařízení a TV se satelitem. 2 km od zámku Mělník, 25 km od Prahy, nedaleko hradu Kokořín a zámku Nelahozeves a Veltrusy. Uzavřené parkoviště.
 
Telefon:315 671 024 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:Českolipská 1166, Mělník
Email:rektorm@seznam.cz
Jazyky
menu:
Cz, De
Jazyky
obsluha:
Cz, De, En
Rezervace:telefon, email
Ceny:48 - 216
Otevřeno:Denně 10:30-23

 
Vyhledat další možnosti stravování ...
 


  • Hotel U Cinků
Nový hotel s restaurací, zahradní restaurací, grilem a tanečním parketem. Na všech pokojích sociální zařízení a TV se satelitem. 2 km od zámku Mělník, 25 km od Prahy, nedaleko hradu Kokořín a zámku Nelahozeves a Veltrusy. Uzavřené parkoviště.
 
Telefon:315 671 024 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:Českolipská 1166, Mělník
Email: rektorm@seznam.cz
Jazyky:Cz, De, En, Ru
Rezervace:telefon, fax, email
Ceny:1280
Kapacita:54

 
Vyhledat další možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015