Zámek Vimperk
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohlednice Diskuze \"" English version

 
 
   
 Poloha
Poloha tohoto objektu
 Pohlednice
Pošlete svým známým elektronickou pohlednici, např. tuto:
 
Vimperk
 
Poslat tuto pohlednici

 
 Reklama
 
 Anketa
  Jste spokojen(a) s rychlostí načítání těchto stránek?
 
Ano  (20958)
Ne  (4468)

 Kontaktujte nás
  Napište nám - jakýkoli svůj názor na náš server.
Oznamte chybu - je-li kdekoli na našich stránkách chyba, budeme velmi rádi, když nám to sdělíte.
Přidejte záznam - do jakékoli z našich sekcí, a to zdarma.
 
 
 
Popis

 
Muzeum je umístěno v části zámku, který byl postaven na místě hradu ze 13. století. Poslední stavební úpravy zámku byly provedeny po požáru v roce 1857 posledními majiteli rodu Schwarzenberků. Nejstarší dochovanou stavbou je Vlčkova věž z poloviny 14. století, která je od 1.7. do 15.9. přístupná.
 
Sklářství: první písemné zmínky o šumavském sklářství pocházejí z poloviny 14. století. Koncem 17. století začalo české sklo vytlačovat ze světových trhů benátskou produkci, do té doby nejžádanější a nejkvalitnější. Ke slávě českého skla příspěl i Michal Müller z Helmbašské huti u Vimperka objevem křídového křišťálu.
Mohutný rozvoj sklářské výroby na Vimpersku nastal v 19. století zásluhou Josefa Meyera - zakladatele firmy ve Vimperku a v Lenoře. Meyerovská produkce měla vysokou technickou a výtvarnou úroveň a čirá skla byla považována za nejlepší v Čechách.
 
Knihtisk: Vimperk se může pochlubit tím, že byl po Plzni druhým českým městem, kde se již v 15. stoletlí tiskly knihy.
V roce 1484 se do Vimperka přistěhoval tiskař Jan Alacraw, vytiskl zde dvě knihy v latinském jazyce Samomluvy sv. Augustina a knihu Alberta Magna Summa de Eucharista Sacramento v krásné kožené vazbě a první česky tištěný kalendář na rok 1485 s názvem Minuci.
Na tiskařskou tradici navázal až v roce 1855 Jan Steinbrener. Nejprve začali tisknout motlitební knihy a později kalendáře. Z jeho dílny pocházejí i miniaturní korány o rozměru 18 x 27 mm s 832 stranami.
 
Národní park: ochrana přírody má na Šumavě dlouholetou tradici. Proto byl také na části jeho území vyhlášen 21. Března 1991 Národní park Šumava. Národní park má rozlohu 690 km2, nadmořská výška území je od 600 do 1378 m n.m.
 
Historie: z historických pramenů víme, že hrad byl založen v polovině 13. století na zemské stezce do Solnohradu jako královský hrad. Sídliště pod hradem vzniklo na přelomu 13. a 14. století.
V roce 1467 za Petra Kaplíře ze Sulevic, majitele Vimperka, byla provedena stavebnlí úprava Vlčkovy věže a na severní straně bylo vybudováno předsunuté opevnění s velkou kruhovou věží nazývané Házelburk.
V roce 1479 povýšil král Vladislav Jagellonský Vimperk na město.
V letech 1554 až 1601 vlastnili panství a značně zchátralý gotický hrad Rožmberkové.
Rožmberkové si vybudovali nové, mnohem pohodlnější sídlo - dolní zámek s arkádami v renesančním slohu.
V letech 1622 až 1624 byl hrad přestavěn na zámek novým majitelem Jáchymem Novohradským z Kolovrat.
V 18. století se vimperské panství dostalo dědictvím do majetku Schwarzenbergů. Poslední rozsáhlá přestavba zámku byla provedena koncem 19. století. V roce 1948 přešel zámek do vlastnictví města. V roce 1991 koupilo zámek ministerstvo životního prostředí ČR.

 
Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena © 2000-2015
 
hosting zajišťuje: www.KvalitniHosting.cz