Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
  • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
  • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
     
  • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
  • Hrad Choustník,   okres Tábor




Adresa:  Zřícenina hradu Choustník
39118  Choustník
Telefon:  381 592 117
Email:  obec.choustnik@volny.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  7.7.2006
Poloha tohoto objektu
 

Jihočeský kraj, vzdušnou čarou 25 km jihovýchodně od města Tábor.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Asi 25 km jihovýchodně od Tábora v půvabné pahorkaté krajině, na táhlém vysokém kopci, vévodícímu okolní krajině, stojí rozsáhlá zřícenina hradu Choustník.
 
Původ jména Choustník (původně Chustník) se odvozuje od hory chustem – křovím porostlé. Obec pod hradem postavená byla jmenována Chustnicí. V nynější době se kopec s hradem i obec nazývají jednotně Choustníkem.
 
Znak pánů z Choustníka, zlatý žebřík v modrém štítu, pochází od krále Vladislava z roku 1158, který jím odměnil Jindřicha, předka pozdějších pánů z Choustníku, za to, že při dobývání Milána vylezl jako první na hradby měst.
 
Přesné datum postavení hradu není známo. Byl založen rodem pánů Poděbradských, kteří se pak psali z Choustníku a jimž toto místo daroval výměnou za Poděbrady král Přemysl. Hrad vybudoval Beneš, syn Hroznaty z Poděbrad. První zmínky se datují do let 1252 – 1262 v souvislosti se zemskou stezkou z Vitorazska přes Stráž a Dírnou na Chýnov a odtud přes Tábor na Prahu.
Místo mělo svou tradici, jak je vidět i z názvu vrchu Strážiště v lese mezi vesnicemi Mlýny a Tříklasovicemi. Zde bylo vybíráno mýto za udržování mostu a cesty.
V roce 1282 se uvádí jako držitel hradu opět Beneš, ale není známo, zda je totožný s prvním jmenovaným.
 
Objekt představuje vlastně dvojhrad, což dokazuje i to, že jej v roce 1322 vlastnil Beneš a Jan z Choustníku, kteří ho výměnou za jiné zboží postoupili Petru z Rožmberka, sídlícímu v té době na nedalekém Příběnickém hradě. Tím se hrad dostal do držení tohoto mocného rodu a byl jeho předsunutou baštou po dobu 275 let.
Za Rožmberků bylo k choustnickému panství připojeno město Soběslav, Deštná, Černovice a mnoho dalších obcí. Vlastní stavba hradu byla pak za Rožmberků ještě důkladněji opevněna a opatřena příslušnými zbraněmi.
V době husitské vlastnil hrad Oldřich z Rožmberka, který odsud často potajmu škodil Táborům. Věznil zde také kněze „podobojí“.
 
Poslední z rožmberských vladařů a poslední svého roku Petr Vok prodal hrad s pivovarem pod ním, chmelnicemi, pilou, mlýnem, poplužním dvorem, zahradou, štěpnicemi, ovčínem a osmi vesnicemi roku 1597 Jiříku Homutovi z Harasova. Ten však nechal hrad zpustnout a usadil se na blízké tvrzi Radenín. V roce 1614 se v posledním pořízení Jiříka Homuty hovoří o Choustníku jako o pustém. Zdědila jej dcera Zuzana, provdaná za Jana Černína z Chudenic. Tito manželé dali v obci postavit nový zámek, přebývali však i nadále blízkém Radeníně.
 
Roku 1673 koupil od Černínů Choustník hrabě Jan Špork. Sňatkem dcery hraběte Šporka přišel pak Choustník do držení rodu Voračických z Paběnic. Odkazem získal roku 1843 Choustník hrabě Evžen Vratislav z Mitrovic. Naposledy jej vlastnil od roku 1891 knížecí rod Rohanů. Dědicové Raula Rohana, který zemřel v roce 1931, postoupili pak trhovou smlouvou zříceninu hradu v roce 1932 Klubu čsl. turistů. V současné době je majetkem obce Choustník.
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Expozice

  • Erb pánů z Choustníka - Erbem pánů z Choustníka je zlatý žebřík v modrém poli. Podle zprávy z Dalimilovy kroniky patří tento erb k nejstarším znakům nejen u nás, ale i v celé Evropě. Jeden z předku tohoto rodu si jej prý vysloužil při dobývání Milána roku 1158. V této době existovalo jen velmi málo znaků. Skutečně je doložen až ve 13. století, ale i tak je to úctyhodné stáří jak u nás, tak i v jiných zemích.

 
Kulturní akce


Nezobrazovat loňské akce ...

  • 12.07.2003  Středověké slavnosti  
 
Otevírací doba

duben - červen: sobota, neděle 900 - 1700
červenec, srpen: denně 900 - 1700
září, říjen: sobota, neděle 900 - 1700
 
Vstupné

15,- plné * 5,- snížené
 
Doplňkové služby

Prodej upomínkových předmětů, občerstvení.
 
Foto, kamera

zdarma * zdarma
 
Bez bariér

ne
 
Parkování

1 km * na náměstí (1 km, zdarma)
 
Provozovatel

Obecní úřad Choustník
 
Vlakbus

Stanice bus: Choustník (1 km)
Vyhledat autobusové spojení

 
 

  
 
 

 

 
 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015