Restaurant Historie Pověsti Menu Fotky Folklor Rezervace Anglická verze

 
 
  Nejstarší zjistitelná část stavby, nesoucí dnes název Stará radnice, byl pravděpodobně jednopatrový dům o dvou okenních osách, s hranolovou věží, vzniklý kolem roku 1240. V jeho prvém patře se dochovala původní síň s křížovou klenbou, jejíž klínová žebra s vyžlábkem dosedají v koutech na kalichové konzoly. Tyto výrazné architektonické články patří nepochybně burgundsko-cisterciáskému přechodnému slohu, který se uplatnil při stavbě tišnovského kláštera, založeného roku 1233.

A tak, ač není známo, kdo byl stavebníkem domu a k jakým účelům dům sloužil, v blíže neurčené době se stal majetkem města a roku 1341 je po prvé nazýván městskou radnicí. Síň s křížovou klenbou v patře převzala funkci tresoru, kde se ukládaly městské peníze a důležité písemnosti, sirotčí majetek, zástavy i cenné předměty, ukládané na radnici do úschovy soukromými osobami.

Dle archivních zpráv se prováděla v letech 1345-1348 rozsáhlá adaptace, kdy byla postavena horní síň. Patrně v této době byla postavena zeď za radnicí (dnešní Mečová), s blíže neurčenými domky, neboť již roku 1345 se zde jmenují nájemníci, kteří zde bydleli, nebo i provozovali nějaké řemeslo.

Jde nepochybně o dochovanou část obvodové zdi pozdějšího vězeňského dvora, v níž je zachována gotická kamenná maska, nezřetelného stáří.

Další úpravy, menšího rozsahu, se prováděly roku 1356.
Ve dvacátých letech byla přední uliční budova rozšířena o dům s kaplí Panny Marie, vysvěcená roku 1424 litoměřickým biskupem Alšem.

Koncem 15. století přibyla v hloubce parcely městská věznice, v jejimž cihelném zdivu jsou osazeny dva sedlové portálky a zdivo poměrně malého sklepa je pravděpodobně rovněž z této doby.

Druhou cihelnou stavbou je čtvercový přístavek v sousedství kaple. Původně měl klenutá přízemí a fasádu z režných spárovaných cihel. Přístavek vznikl v době, kdy došlo k významnému zásahu do organismu budovy, k prolomení věže v přízemí do nádvoří.

Vjezd do průjezdu věže byl pak ozdoben honosným portálem, který provedl v létech 1510-1511 známý brněnský stavitel a sochař Antonín Pilgram, stavitel kostela sv. Jakuba (do roku 1514) a sv. Štěpána ve Vídni (do roku 1515).
(Antony Pilgram architekt a sochař, narozen kolem 1460, zemřel kolem 1515, původem z Brna).

Na další rozšíření radnice se pracovalo v poslední čtvrtině 16. století. Tehdy vznikla dvorní budova a byl vestavěn i dům s průjezdem do Mečové ulice, v letech 1577 až 1578 zhotovil stavitel Pietro Gabri a kameník Antonio Silva renesanční pavlač ve dvoře a věžní ochoz. Zatímco v budově při Mečové ulici pracoval v letech 1587 až 1589 kameník Hans Czierho.

Radniční budova značně utrpěla za švédského obléhání, hlavně roku 1645. Opravovala se radniční věž, hlavní budova dostala novou fasádu, přízemek a horní síň byly nově zaklenuty a obdobně bylo opravováno i stavení při Mečové ulici. Tyto rozsáhlé práce prováděl brněnský stavitel Jan Křtitel Erna, který opravné práce dokončil roku 1660 a který také roku 1669 rozšířil hlavní budovu o dům ležící severně od věže. Roku 1709 zvýšil budovy se soudní síní a městskou věznicí o druhé patro stavitel Petr Kohler.

V roce 1789 Josef Winterhalter (Winterhalder). Puristické opravy radničního portálu z let 1884 a 1900 nahradily původní hlavice s drobnými plastikami puttů za košové novotvary, čímž byl portál částečně znehodnocen.

Renesanční báň byla nahrazena roku 1905 kopií se železnou konstrukcí a věž byla zvýšena asi o 5 m. Projektantem těchto prací byl ing. Paul Neumann.

V roce 1935, kdy byl městský úřad částečně přesídlen do tzv. Nové radnice, tj. upraveného Stavovského domu, zůstala některá oddělení, jako zásobovací apod., takže budovy i nadále sloužily městským úřadům. Rozsáhlá památková úprava jejímž projektantem byl ing. arch. Kamil Fuchs, CSc. byla rozdělena, pro značnou objemnost, do několika etap. První byla ukončena v roce 1972, kdy byla také zpřístupněna opravená věž s rozhlednou a expozicí o dějinách radnice. Poslední úprava nádvoří s rekonstrukcí středověké studny se zatím ještě provádí.

V roce 1986 byly tzv. „Brněnský drak“ i kolo z neznámých důvodů přemístěny z druhého průjezdu do průjezdu pod věží, při čemž musela být ve klenbě vysekána nika (Drak-krokodýl, darovaný roku 1609 tureckým poselstvem králi Matyášovi II. a vozové kolo, které z roku 1636 za jeden den zhotovil a z Lednic do Brna dokoulel kolář Jiří Birk.).
 

 

Webdesign © 2000 - 2002 Falcomp
info@pruvodce.com

Poslední úpravy: 09.06.2002